Pripomenuli sme si deň Ústavy Slovenskej republiky
JUDr. Štefan Harabin: Včera sme si pripomenuli deň Ústavy Slovenskej republiky.
Ústava Slovenskej republiky charakterizuje Slovenskú republiku ako zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.
Zvrchovanosť štátu znamená, že štátna moc je nezávislá od akejkoľvek inej moci.
Žiaľ, vzhľadom na, v politickom priestore EÚ, stupňujúcu sa agresivitu pohrobkov fašizmu, nacizmu a banderizmu, je existencia Slovenskej republiky priamo ohrozená.
Apelujem preto otvorene na pánov Pellegriniho, Fica, Kaliňáka, Blanára a ďalších v riadiacich štruktúrach štátu, aby nehazardovali s našou štátnosťou a prestali dodávať zbrane neoBanderovcov v Kyjeve, lebo pri konečnom účtovaní po skončení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine môžu tak ukotviť Slovensko na strane porazených Banderovcov.
Nie je možné akceptovať, aby v Banskej Bystrici na oslavách 80. výročia Slovenského národného povstania, namiesto ruských pochodovali nemeckí vojaci. V krátkom čase zrejme nie je potom možné vylúčiť, že tam budú rovno odznievať ódy na Hitlera.
Toto nemožno nazvať inak ako zradou a urážkou pamiatky SNP a falšovaním výsledkov 2. Svetovej vojny.
JUDr. Štefan Harabin
Anna Belousovová: Pripomíname si 32. výročie prijatia Ústavy SR
Pri tejto príležitosti veľa politikov povie veľa slov o Ústave, o jej význame, o tom, že to bol významný krok na ceste k samostatnosti a štátnosti a pod.
Deň ústavy sa už tradične spája s Dňom otvorených dverí v NR SR. Občania budú mať možnosť stretnúť sa s poslancami zákonodarného zboru. Klasika ako skoro každý rok…
Väčšina občanov si tento deň užije ako klasickú nedeľu. Možno by bolo dobré, keby sme si v rámci tohto dňa našli pár minút času a prečítali si Preambulu Ústavy SR.
Napísaná pred 32 rokmi odráža nielen dobu, v ktorej sa tvorila, ale zároveň dáva odpovede na mnohé otázky, ktoré priniesla táto „nová“ doba plná turbulencií, zmätku, hrozby straty hodnôt a podstaty ľudskosti.
Ústava sa tvorila v dobe nadšenia, túžby po samostatnosti, viery vo vlastné sily, viery v seba, svoj národ, viery v normálny svet.
Bola dielom odvahy a viery.
Prečítajte si odkaz tých čias a ľudí z pohľadu dnešnej doby a nájdete tam odpoveď na mnohé otázky, ktoré nám tento svet priniesol.
Ústava je náš kompas – základ
Stačí, keď si prečítate Preambulu Ústavy SR:
My, národ slovenský,
pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť,
v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy,
vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie,
spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území Slovenskej republiky,
v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi,
usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity,
teda my, občania Slovenskej republiky,
uznášame sa
prostredníctvom svojich zástupcov
na tejto ústave:
Máme tam všetko!
Vlastenectvo, t.j. odkaz predkov.
Cyrilo-metodské duchovné dedičstvo, ktoré je jasnou odpoveďou na všetky choré názory progresívcov.
Máme tam toleranciu, túžbu po mieri, po skutočnej demokracii a slobode, aj prosperite pre všetkých.
Veľká vďaka patrí tvorcom Ústavy za tento odkaz a kompas pre ďalšie generácie.
Je v ňom všetko.
Našou povinnosťou je „len“ držať sa ho a ho napĺňať.
A nielen dnes v deň výročia.
A našou hlavnou povinnosťou Slováci, je, voliť si takých politikov, pre ktorých Ústava SR bude posvätná a budú ju svojou prácou napĺňať.
Anna Belousovová
Zanechajte nám komentár