Pri šálke čaju Popradský s politickým analytikom Grigorijom Mesežnikovom
Vojnový konflikt na Ukrajine, vlna prisťahovalcov z afrických krajín a Blízkeho východu, rastúci počet teroristických útokov… Aj o týchto otázkach v rámci diskusného fóra s názvom Ohrozenie mieru v Európe prišiel do Popradu nielen so študentmi diskutovať na Slovensku najcitovanejší politický analytik a zakladateľ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Téma ohrozenia mieru v Európe je dôležitá a ľudí na celom Slovensku zaujíma, čo sa momentálne na východ od našich hraníc deje. Väčšina z nás si aj vďaka médiám uvedomuje, že žijeme vo veľkom napätí a konflikt na Ukrajine, ktorý napokon vyústil až do ozbrojených zrážok, významným spôsobom ovplyvnil nielen vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou, ale aj vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou. „Ide o dlhodobý problém a EÚ teraz hľadá spôsob, ako sa s ním vyrovnať v bezpečnostnej, politickej i ekonomickej oblasti. Súčasné interpretačné vojny vedú k tomu, že ľudia hľadajú jednoduché vysvetlenia zložitých otázok. Situácia si niekedy žiada aj rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú život mnohých ľudí, vrátane Slovenska. Je však potrebné, aby sa tieto rozhodnutia robili s prihliadnutím na všetky okolnosti a najmä, aby obyvateľstvo chápalo, čo za nimi stojí. Preto je veľmi dôležité o nich debatovať,“ myslí si politológ, ktorý pochádza z ruského mesta Oriol a na Slovensku žije a pracuje už od roku 1981.
Ani jeho názor na príliv migrantov do Európy nepatrí na Slovensku k väčšinovým. „V európskych krajinách žijú milióny prisťahovalcov. Po II. svetovej vojne aj oni boli súčasťou ekonomického zázraku. Vtedy Európa doslova potrebovala „doviesť“ migrantov. Francúzsko, Nemecko i Veľká Británia v tom čase stavali svoj ekonomický vývoj na zapojení týchto ľudí do svojich ekonomík. Dnes je situácia iná. Dnes hovoríme o pomerne malom počte ľudí, ktorí sa do Európy snažia dostať z iných dôvodov. Sú to zúfalé pokusy zachrániť si holý život.“ Podľa jeho názoru ide skôr o morálny a nie ekonomický či sociálny problém. „Z našej strany ide aj o prejav solidarity voči našim partnerom v EÚ. Okrem iného aj voči Taliansku, ktoré je tzv. krajinou prvého dotyku a preto sa ho to dotýka v ekonomickom zmysle viac ako nás. Otázka kvót vyvolala, paradoxne, nevôľu najmä v krajinách, ktoré nie sú priamo až tak veľmi dotknuté touto migračnou vlnou. Sme členmi klubu EÚ, pretože to je výberový klub a chceme čerpať výhody nášho členstva v ňom. Preto by sme mali solidárne aj prispievať a pomáhať našim partnerom.“ Morálny rozmer celej tejto kauzy spočíva podľa jeho slov tiež v tom, že aj obyvatelia Slovenska majú určité podlžnosti voči partnerským členským krajinám, pomáhajúcim ľuďom, ktorí z rôznych dôvodov a za rôznych okolností emigrovali z Československa i zo Slovenska. A boli prijatí, tak povediac, s otvorenou náručou.
„Preto je dnes podľa mňa našou morálnou povinnosťou pomôcť týmto ľuďom a vytvoriť podmienky, aby ich život neskončil ani v Afrike, ani na Blízkom Východe či v rozbúrených vodách Stredozemného mora…“
Často skloňovaný argument hrozby islamizácie Európy však berie tento charizmatický muž veľmi vážne. „Ak existujú hrozby islamizácie Európy, určite neprichádzajú od niekoľko tisíc zúfalcov, ktorí sa snažia zachrániť. Osoby, podozrivé z terorizmu, sa do Európy nebudú dostávať touto cestou. To predsa nedáva zmysel. Prečo by takto riskovali vlastné životy? Reálna teroristická hrozba existuje, ale nepramení z tejto vlny migrácie. Tkvie v aktivitách teroristických organizácií, ktoré už pôsobia dlhodobo. Pramení z toho, že na Blízkom východe sa presadzuje politická sila, ktorá je otvorene nepriateľská voči nám a to je organizácia Islamský štát, ktorá chce v skutočnosti zadusiť celý západný svet, západnú demokraciu a liberálno-demokratický režim. A ten určite nebude prenikať do Európy prostredníctvom zúfalých migrantov. Tieto dve otázky treba podľa mňa raz a navždy oddeliť.“
Grigorija Mesežnikova médiá citujú často. Ich úlohou všeobecne, je podľa jeho slov, najmä podávať korektné informácie. „V súčasnej geo-politickej situácii je táto úloha médií i mienkotvorných osobností, akými sú napríklad politici, ešte dôležitejšia. Ale musíme vychádzať z reality. Mnohí politici, samozrejme, mnohé otázky využívajú na svoju vlastnú profiláciu, na vytĺkanie politického kapitálu, na získanie bodov v predvolebnej kampani. Preto si myslím, že táto otázka sa vo viacerých krajinách stane predmetom politických diskusií, v rámci ktorých budú zaznievať nie vždy korektné argumenty.“ O to dôležitejšia bude teda podľa G. Mesežnikova práca najmä serióznejších médií, ktoré túto problematiku nebudú podávať pokriveným a manipulatívnym spôsobom. Médií, ktoré budú hľadať súvislosti a informovať ľudí o naozaj reálnom stave. „Pri prijímaní informácií treba vždy konkretizovať a uvedomiť si, o aké médium či príspevok ide. Médiá sú v podstate arénou diskusií. A ak poskytujú priestor rôznym názorom, vrátane tých, ktoré pochádzajú od odborníkov, ktorí informácie o danej problematike podávajú menej spolitizovaným spôsobom, môžu byť spoľahlivým zdrojom informácií.“ P. Vargová
Zanechajte nám komentár