Pri šálke čaju Popradský s MVDr. Pavlom Jurčom, veterinárnym lekárom
V nedeľu bol Svetový deň zvierat a popradské združenie Cesta za domovom opäť ukázalo, že to s pomocou zvieratám z ulice myslí naozaj vážne. Keď im veterinár MVDr. Pavol Jurčo, ktorý na svojej klinike TatryVet nimi odchytené zvieratá ošetruje, navrhol usporiadať deň bezplatných odberov a vyšetrenia krvi psíkov a mačičiek, ktoré si ľudia osvojili, alebo ich majú v dočasnej opatere, neváhali ani sekundu. V nedeľu tak na jeho veterinárnej klinike preventívne vyšetrili krv 24 zvieratám. „Od nášho prvého stretnutia som presvedčený, že dievčatá robia veci inak. Inak znamená so srdcom, nadšením, porozumením, s plným nasadením a hlavne nezištne. Búrajú zaužívané predsudky nedá sa!, nie!, či neoplatí sa! a menia ich na všetko je možné. Dávajú tak nádej aj zvieratám, ktoré trpia na uliciach. Ohromné čísla zachránených hovoria sami za seba. To, čo dokázali za pár mesiacov svojej existencie, nedokázali ostatní za desaťročie svojej ´práce´,“ vysvetľuje P. Jurčo.
My š l i e n k a usporiadať deň bezplatných preventívnych vyšetrení krvi vznikla aj preto, že práca a výsledky kliniky a charitatívneho fondu TatryVet, ktoré vedie, nie sú len o liečbe chorých pacientov. Kontinuálne, formou bezplatných operácií, hospitalizácií, vyšetrení, liekov, granúl, odčervovacích tabliet, ektoparazitík či prednášok v školách pomáhajú rôznym útulkom. „Už dlhší čas som v hlave nosil myšlienku, ako to zariadiť, aby samotná pomoc mala aj hlbší rozmer, nielen materiálny. A tak sme pri príležitosti Svetového dňa zvierat naplánovali preventívnu akciu pre tých, ktorí najviac pomáhajú združeniu Cesta za domovom – pre tzv. dočaskárov. Bez nich by systém práce združenia nebol možný, preto sme touto akciou pomohli nielen zvieratám v dočasných opaterách, ale aj zvieratkám, ktoré vlastnia samotní dočaskári,“ doplnil J. Jurčo.
Hematologické vyšetrenie krvi je rutinným vyšetrením, dostupným na každom veterinárnom pracovisku. Jeho úlohou je z malého množst-va krvi zistiť zdravotný stav organizmu. Parametre, ktoré sa vyšetrujú, dosiahnu odchýlky od normálu pri rôznych ochoreniach, ako napríklad bakteriálne infekcie, dreňové útlmy, hypersenzitivita I a IV typu, parazitózy, gastroenteritídy, hematologické malignity, malignity lymfatického systému, chronické hnisavé infekcie, pyometra, DIC, FeLV a iné. V nedeľu u 16 % vyšetrených zvierat našiel lekár so svojim tímom rôzne nálezy, ktoré bude riešiť v najbližších dňoch.
Milá akcia mala aj veľmi osobný charakter. Členovia združenia i veterinárny tím mnohé zvieratá dôverne poznajú, viaceré dočasne žili u nich doma a starali sa o ne. Preto príchod každého chlpáča sprevádzali spontánne výkriky radosti z opätovného stretnutia s nimi i ich novými rodinami. Zodpovední chovatelia sa tiež dozvedeli množstvo užitočných informácií ako dobrý zdravotný stav zvieraťa dlhodobo udržiavať.
„Prvoradá je starostlivosť o ústnu dutinu. Následky zanedbania jej zápalu, spojeného so zápachom a zubným kameňom, sú často fatálne. Baktérie, premnožené v ústnej dutine, poškodzujú srdce a obličky. Riešenie je pritom jednoduché – pravidelné odstraňovanie zubného kameňa.“ Ďalším častým problémom zvierat je podľa neho obezita. Každý člen rodiny počas dňa niečo prihodí do misky, zviera priberá, zhoršuje sa mu kondícia, pohybový aparát. Nadmerne sa zaťažujú kĺby a väzy, kardiovaskulárny systém je preťažený. Vznikajú diabetici, artrotici i onko pacienti. A ak stále váhate či vášho miláčika kastrovať, P. Jurčo odpovedá jednoznačne. „Hlboko vrytá predstava, že kastrácia zvierat je týranie, že je to neľudské a proti prírode, nie je správna. Máme množstvo zdokumentovaných prípadov, keď tento sebecký prístup majiteľov viedol k nežiaducemu nakrytiu. Aj vďaka tomu na uliciach rastie počet túlavých zvierat, vznikajú zápaly pohlavných orgánov, nádory, metastázy a skracuje sa život štvornohých pacientov.“
Mnohí ľudia sa stále bránia osvojeniu zvieratka z ulice napriek tomu, že sú väčšinou veľmi inteligentné a vďaka pestrému rodokmeňu i zdravšie ako tie čistokrvné.
„Áno, je pravda, že len málokedy sa na ulici ocitne čistokrvné zviera. Ide väčšinou o krížence a každý je svojim spôsobom originál. Ale prečo nebyť originálny a neosvojiť si výnimočného tvora? Z vlastnej skúsenosti viem, že adoptované zvieratko, ktoré zachránite, je vám do konca života vďačné, oddané,“ dodáva.
Veľmi nebezpečná, často drahá a v konečnom dôsledku i frustrujúca býva pre majiteľa kúpa tzv. čistokrvného zvieraťa od množiteľa, napríklad i cez internet. P. Jurčo ich praktiky dobre pozná. „Základné pravidlo obchodu znie – kde je dopyt, tam je aj ponuka. Kupovaním zvierat od množiteľov im dávame povolenie množiť ďalej. Kupujúci sú však často sklamaní. Napríklad mini yorkshire teriér, ktorý má byť malého vzrastu a vážiť niečo pod dve kilá, má nakoniec 7 – 10 kg a výšku aj 30 cm. Hlavné je, že bol za akciovú cenu. Voláme ich „podtatranská zmes“. Nie sú vakcinovaní, ani odčervení, majú vrodené vady. Moja rada je preto jednoduchá – nekupujte a oni ich nebudú množiť…“
- Vargová
Zanechajte nám komentár