Pri šálke čaju Popradský s Michalom Troppom a Adamom Kovaľom, žiakmi SOŠT v Poprade
Žiaci Strednej odbornej školy technickej na ulici Kukučínovej v Poprade natočili svoj prvý študentský film, ktorý mal premiéru koncom marca. Nasledoval prvý festival. Po kežmarskej premiére sa mladí autori filmom Varovanie prezentovali minulý týždeň na festivale Young Film Fest v Poprade.
Michal Tropp ako producent a kameraman a Adam Kovaľ v úlohe režiséra a scenáristu si zvolili za svoj maturitný projekt natočenie študentského filmu, ktorý by mal silnú výpovednú hodnotu. „Týmto filmom sme sa chceli prezentovať, nakoľko už teraz vieme, akým smerom sa naše profesijné zameranie bude uberať. Produkcii filmu sa chceme venovať aj v budúcnosti, toto dielo by tak malo byť akýmsi štartom k tomu,“ uviedol mladý kameraman Michal Tropp.
Film Varovanie poukazuje na problémy dnešnej spoločnosti, najmä mladšej generácie, ako sú drogy, cigarety, alkohol a iné „zábavky,“ v podobe krádeží a podobne. Hlavný hrdina Tomáš žije svoj skazený, zlý život. Niekoľkokrát sa pokúšal o zmenu, no neúspešne, až mu napokon dali všetci poslednú šancu.
„Vycházali sme z rea-lity, tak ako to v skutočnosti v našej spoločnosti chodí. Vieme, že v školách a na uliciach sa pohybujú mladí ľudia, ktorí žijú svoj život nie podľa spoločenských pravidiel. Nechceli sme nikoho kritizovať, iba poukázať na realitu,“ hovorí Adam Kovaľ, scenárista a režisér.
Vo filme si v hlavnej úlohe zahral ich spolužiak Tibor Peter, ktorý sa svojej hereckej úlohy zhostil veľmi dobre. Na výrobe filmu sa okrem tvorcov podieľalo i množstvo ďalších dobrovoľníkov či komparzistov, bez ktorých by to nešlo. Chlapcom tak pomáhali kamaráti, priateľky, spolužiaci či rodinní príslušníci. Komparz hľadali i v radoch širokej verejnosti. Natáčalo sa na viacerých miestach, predovšetkým v Poprade a v jeho okolí, niektoré scény sú z Kežmarku, Malého Slavkova či Huncoviec. Natáčanie trvalo viac ako mesiac a prinieslo so sebou množstvo zážitkov, prek-vapení, skúseností i ponaučenia. Chlapci si užili množstvo zábavy, o čom svedčia zostrihané vtipné zábery z natáčania a sú „bonusom“ k filmu.
„Film má chybičky, nie všetko je ideálne. Kvôli nedostatku času, presne podľa našich predstáv. Niektoré scény sme museli i prepísať, ale inak si myslíme, že výsledok stojí za to a sme naozaj spokojní. Je pravda, že dnes by sme niektoré scény alebo niektoré časti natočili inak, pretože tak to s odstupom času vidíme. Nakoniec sme radi, že film zaujal, či už po technickej alebo dejovej stránke a do Kežmarku na premiéru prišlo 90 ľudí. Bolo to fajn,“ zhodnotil Michal.
Na výrobe sa podieľala aj Michalova priateľka Lenka Balážová. Asi pri žiadnom projekte, ani pri natáčaní tohto filmu sa to neobišlo bez určitých komplikácií. Dvomi najzávažnejšími boli pre filmárov čas a počasie. „Keď sme potrebovali, aby bolo zamračené, tak svietilo slnko. A keď sa konečne zamračilo, z nejakého dôvodu sme nemohli natáčať,“ spomína mladý Adam s tým, že náročné bolo i natáčanie scén za bieleho dňa tak, aby sa im nezmenila svetelná kompozícia, pretože v škole končili o tretej a okolo piatej sa začalo stmievať. Film chcú chlapci dostať i medzi ďalších divákov. Aktuálne hľadajú možnosti, ako ho premietať stredným školám, k čomu by ale potrebovali. pomoc hlavne pedagógov a takisto plánujú jeho predaj za symbolickú cenu. „Tvorba tohto filmu nám priniesla množstvo skúseností v oblasti kamery či strihu. Najmä však kopec zábavy aj napriek tomu, že ide o drámu. Na zážitky z natáčania budeme dlho spomínať,“ dodal Michal. Už teraz majú dohodnuté nové projekty. Uvedomujú si, že na filmových festivaloch sa nemôžu presadiť s 90-minútovým filmom, preto musia pracovať na kratších projektoch. Najbližšie plánujú krátkometrážny film, ktorého dĺžka nepresiahne dvadsať minút. Po maturite, ktorú majú študenti za sebou, plánuje Adam študovať na vysokej škole a Michal si bude hľadať prvé zamestnanie. (pks)
Zanechajte nám komentár