Prebieha letecká vakcinácia líšok. Vyhýbajte sa návnadám!
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky oznámilo, že od 7. apríla začala štyridsiata tretia kampaň orálnej vakcinácie líšok proti besnote a bude prebiehať do do 18. apríla 2021. Až 363 898 návnad bude plošne rozmiestnených leteckou pokládkou na území Slovenskej republiky. Agrorezort žiada ľudí, ktorí sa v týchto dňoch vyskytujú v prírode, aby boli obozretní a návnadám sa vyhli.
Jarná kampaň 2021 orálnej vakcinácie líšok leteckým spôsobom, bude spolufinancovaná Európskou úniou na základe Rozhodnutia o finančnom príspevku /grante/, schvaľujúce národné programy.
Ako a nad akým územím prebieha vakcinácia?
Vzhľadom na to, že Česká republika a Rakúsko sú vyhlásené za krajiny bez výskytu besnoty a v Maďarsku je tiež priaznivá situácia vo výskyte besnoty sa letecké pokladanie vakcín z letiska Poprad-Tatry vykoná na vakcinačnom území na ploche 13 980 km2 na území celého Prešovského a Košického kraja a tiež v okresoch Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš.
Letecké pokladanie bude vykonávané s denzitou pokladania 26 vakcinačných dávok na 1 km2 z výšky 50 metrov nad terénom v rýchlosti 150 km/hod, v dvoch letových líniách navzájom vzdialených 500 metrov. Vynechajú sa územia s nadmorskou výškou nad 1200 metrov, vodné plochy, cestné komunikácie, mestá, osady a pásma ochrany prírody, kde nie je možné lietať v požadovanej výške. Letecká vakcinácia prebieha na celom vakcinačnom území súčasne.
Ako vyzerá taká vakcinačná návnada a čo obsahuje?
Vakcinačná návnada LYSVULPEN por. a. u. v., obsahuje oslabený vakcinačný kmeň besnoty pomnožený v bunkových kultúrach, antibiotiká a stabilizačné médium. Zmes je naplnená do plastikových toboliek /blistrov/, ktoré sú obalené návnadovou hmotou s tetracyklínom. Tetracyklín slúži ako indikátor vakcinácie. Vakcinačný vírus je možné odlíšiť od terénneho vírusu pomocou monoklonálnych protilátok. Pri požití návnady líškou sa tobolka s vakcínou perforuje a vakcína príde do kontaktu so sliznicou dutiny ústnej. Cestou lymfatického systému sa vyvolá imunogénny efekt.
Je vakcinačná návnada pre človeka neškodná? Sú ohrozené psy a iné zvieratá?
V posledných dňoch sa aj z dôvodu opatrení voči šíreniu pandémie koronavírusu, výrazne zvýšil počet osôb v prírode. Ministerstvo preto apeluje na občanov s prosbou, aby svoj pohyb v uvedených lokalitách aplikácie návnad na pár dni obmedzili a zdržiavali sa viac v blízkosti zastavaného územia, aby mohlo dôjsť k úspešnej vakcinácii. Obozretní by sme mali byť najmä pri prechádzke so svojimi psami v prírode. Určité nebezpečenstvo predstavuje iba priamy kontakt vakcinačnej látky so sliznicou očí, úst a nosa. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Poprade preto vyzýva občanov, hlavne deti, aby sa s vakcinačných návnad nedotýkali, nezbierali ich v čase vakcinácie a nevodili do lesa psov.
Agroreort upozorňuje, že pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Ak sa obsah blistra zapracovaného v návnade dostane na ruky, je potrebné ruky ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa obsah blistra dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí človeka, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie. V prípade nálezu vakcinačnej návnady je potrebné sa vyvarovať manipulácii s ňou a urýchlene opustiť miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť od príjmu vakcinačnej návnady.
Po ukončení orálnej vakcinácie líšok sa v termíne, ktorý stanoví SVPS SR vykoná kontrola účinnosti vakcinácie.
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zanechajte nám komentár