Pravidlá označovania GMO potravín „Obmedzujúce a nejasné“, tvrdí súd!
Centrum pre bezpečnosť potravín a koalícia neziskových organizácií v USA sa začiatkom tohto mesiaca odvolali proti rozhodnutiu 9. obvodného súdu, ktoré umožnilo americkému ministerstvu poľnohospodárstva používať zavádzajúcu terminológiu „bioinžinierstvo“ a vyhýbať sa označovaniu väčšiny geneticky upravených potravín.
Centrum pre bezpečnosť potravín (CFS) a koalícia neziskových organizácií a maloobchodníkov zaoberajúcich sa označovaním potravín podali začiatkom tohto mesiaca odvolanie na 9. obvodný odvolací súd, v ktorom napadli predchádzajúce rozhodnutie, ktoré umožňuje americkému ministerstvu poľnohospodárstva (USDA) pokračovať v používaní zavádzajúcej terminológie „bioinžinierstvo“ a vyhýbajnia sa označovaniu väčšiny geneticky upravených (GMO) potravín.
V prípade nižšieho súdu CFS tvrdil, že USDA musí označovať všetky GMO potraviny, či už rafinované alebo nie, pomocou terminológie, ktorej spotrebitelia rozumejú, ako napríklad „GE“ alebo „GMO“.
CFS tvrdila, že etikety sa musia objaviť na samotnom obale bez toho, aby spotrebitelia museli naskenovať QR kód alebo poslať SMS s telefónnym číslom pre každú potravinu, ktorú si kúpia.
Okresný súd rozhodol, že rozhodnutie USDA povoliť, aby sa GMO potraviny označovali iba kódom „QR“, bolo nezákonné a že USDA musí namiesto toho pridať k týmto potravinám možnosti zverejnenia podľa Národného štandardu na zverejňovanie potravín pre bioinžinierstvo USDA.
Súd sa však priklonil na stranu USDA v niekoľkých ďalších výzvach, ktoré predložili žalobcovia, pričom potvrdil používanie novej, neznámej terminológie zo strany USDA, „bioinžinierstvo“ a zakázal výrazy „GE“ alebo „GMO“.
Súd tiež rozhodol, že USDA môže naďalej vylučovať „vysoko rafinované“ produkty, ako sú oleje a niektoré spracované potraviny, z povinného zverejňovania, pokiaľ GE materiál nie je „zistiteľný“ testovacou metódou zvolenou výrobcom.
„Umožnením USDA vylúčiť vysoko rafinované potraviny z povinného rozsahu zverejňovania, rozhodnutie nižšieho súdu umožňuje výrobcom potravín pokračovať v zatajovaní pravdy pred spotrebiteľmi o tom, ako sa ich potraviny vyrábajú,“ povedala Meredith Stevenson, zamestnanecká právnička CFS a právna zástupkyňa odvolateľov. .
„Väčšina spotrebiteľov chce vedieť, či sa ich potraviny vyrábajú s použitím GMO, na základe dôvodov vrátane zdravia a vplyvu GMO na pôdu a životné prostredie.“
CFS pôvodne podala prípad v júli 2020, čím napadla konečné pravidlá USDA z roku 2018 pre označovanie GMO. Tieto pravidlá boli navrhnuté tak, aby implementovali federálny zákon z roku 2016, ktorý po prvýkrát vyžadoval označovanie GM potravín. Kongres schválil zákon po tom, čo niekoľko štátov (Vermont, Connecticut a Maine) schválilo zákony o označovaní GE, pričom ďalšie štáty sú pripravené nasledovať ich.
Pravidlá vyžadovali, aby výrobcovia potravín začali s označovaním v januári 2022.
„Sme odhodlaní bojovať za transparentný potravinový systém,“ povedala Tara Cook-Littman z Citizens for GMO Labeling.
„Američania majú jasno vo svojej túžbe mať označovanie GMO. V súčasnosti platný zákon neposkytuje spotrebiteľom jasné informácie, ktoré si zaslúžia, a preto sa musíme v ich mene odvolať.“
Odvolateľmi v prípade sú koalícia neziskových organizácií a maloobchodníkov, vrátane Natural Grocers, Puget Consumers Co-op, Good Earth Natural Foods, Citizens for GMO Labeling, Labels GMO, Rural Vermont, National Organic Coalition a Center for Food Safety.
Autor: Centrum pre bezpečnosť potravín
Zanechajte nám komentár