Pracovné a priateľské stretnutie s čínskym veľvyslancom J.E. Sun Lijie
Zem sa už neotáča okolo osi stvorenej z amerického dolára – do hry definitívne vstúpili hráči, ktorí sa niekoľko dekád pripravovali. Návšteva Si Ťin-Pinga v Moskve vyslala jasný signál o budúcnosti usporiadania sveta aj Európy, nad ktorou Spojené štáty strácajú kontrolu, no stihli jej ešte uštedriť také údery ako zlikvidovanie jej prosperity postavenej na lacných energiách z Ruska, čo sa čochvíľa prejaví hlbokým poklesom jej životnej úrovne.
Donald Trump triumfálne spojenie Ruska a Číny pochopil a pomenoval ako najsmutnejšiu správu pre USA. Pre nás na Slovensku je to správa o multipolarite, o konci hegemóna s dolárom, ktorý kvôli jeho udržaniu vedie najviac vojen na Zemi a tiež o tom, že sme na ceste k vyváženému svetu, kde definitívne zaniká dominantný vplyv USA a EÚ, ktoré stratili potenciál hospodárstva postavenom na vlastnej výrobe.
Naša budúcnosť spočíva v neutralite, ktorú nám môže garantovať jedine Ruská federácia, ale aj v obnove vlastnej schopnosti vyrábať s potenciálom zahraničného obchodu aj s krajinami euroázijského hospodárskeho priestoru. Ríša Stredu bola už v stredoveku rozvinutá ďaleko viac ako Európa. Keď Marco Polo opisoval čulý ruch obchodných lodí na Žltej rieke, bola Temža páchnucou stokou, z ktorej trčali koly chatrčí jej centra. Taká bola realita.
Teší ma priateľský a ústretový prístup čínskej strany – vzťahy Čína, Rusko, Slovensko spolu s vytváraním vzťahov s krajinami, ktoré svet vnímajú ako priestor multipolarity sú tou najreálnejšou perspektívou aj našej prosperity a mieru.
* Dnes som si tiež uvedomil, že maličké šálky počas rozhovorov nenechávajú nikdy prázdne, obsluha vám do nich dolieva excelentný zelený, jazmínový čaj.
Ďakujem Jeho Excelencii za jeho viac ako hodinový priestor pre dôležité rokovania, kde som mal možnosť prezentovať túžbu slovenského národa žiť v mieri a s priateľskými vzťahmi s každým, pre koho sme partnerom pre dialóg. Viac sa tomu budeme venovať už v blízkej budúcnosti.
Stretnutia sa zúčastnil aj kolega Dušan Marušák, vďaka ktorému sa čínsko-slovenské vzťahy už dlhý čas zdarne rozvíjajú. Jeho rozhovor s veľvyslancom Číny na Slovensku si budete môcť prečítať v májovom čísle Z&V.
Zanechajte nám komentár