POZADIE PARÍŽSKEJ VOJNOVEJ PORADY
Čo sa odohralo v Paríži a komu v pozadí tak veľmi záleží na zatiahnutí Európy a Slovenska do vojny?
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok 26.2.2024 v Paríži zvolal viac ako 25 krajín, spojencov Ukrajiny. Vyzval na zosúladený postup vzhľadom na eskaláciu napätia s Ruskom a na „rozsudok“ tvárou v tvár „zjavnému pritvrdzovaniu“ z Moskvy v kritickom momente pre Ukrajinu, ktorá netrpezlivo očakáva západnú podporu kľúčovú pre jej prežitie.
Tesne pred touto konferenciou v Élysejskom prezidentskom paláci jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj pripravil scénu na diaľku s poľutovaním, že „bohužiaľ“ dostal len 30 % z „milióna nábojov, ktoré Európska únia“ prisľúbila „ Ukrajine. „Spoločne musíme zabezpečiť, aby Putin nemohol zničiť to, čo sme dosiahli, a nemohol rozšíriť svoju agresiu na iné krajiny,“ uviedol tiež Zelenskyj.
Emmanuel Macron za účasti Nemca Olafa Scholza, Poliaka Andrzeja Dudu, nášho slovenského Roberta Fica, šéfa britskej diplomacie Davida Camerona a amerických a kanadských predstaviteľov vysvetlil, že narýchlo zorganizované stretnutie, tesne po druhom výročí ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára 2022, malo za cieľ „na národnej a kolektívnej úrovni vidieť, ako môžu urobiť viac“ prostredníctvom „rozpočtovej podpory“. „vojenské“ a varoval: „Sme svedkami, a najmä v posledných mesiacoch, zatvrdzovanie Ruska, ktoré sa bohužiaľ kruto ilustrovalo smrťou Alexeja Navaľného. Na ukrajinskom fronte sú pozície čoraz tvrdšie a vieme tiež, že Rusko pripravuje nové útoky, najmä s cieľom omráčiť ukrajinskú verejnú mienku.“ Oznámil tiež „konsenzus“ medzi mnohými európskymi lídrami a osobnosťami, že „v priebehu niekoľkých rokov sme sa museli pripraviť na to, že Rusko zaútočí“ na ich krajiny.
Ukrajinské víťazstvo alebo porážka „závisí od vás“, povedal v nedeľu ukrajinský prezident svojim spojencom a naliehavo vyzval. Žiadna „únava“!
V čase, keď totálna vojna Ruska proti Ukrajine vstúpila do tretieho roku a americkú pomoc, kľúčovú pre Kyjev, blokujú v Kongrese republikáni Donalda Trumpa, chcú Európania robiť „viac a lepšie“.
„Rusko prezidenta Putina nesmie počítať so žiadnou únavou medzi Európanmi,“ ubezpečil Emmanuel Macron už v sobotu na sociálnej sieti X. „Ide o protirečenie dojmu, že sa veci rúcajú, o opätovné potvrdenie, že nie sme unavení a že sme rozhodnutí zastaviť ruskú agresiu. Chceme Putinovi vyslať jasný odkaz, že na Ukrajine nevyhrá,“ trvá na svojom francúzskom predsedníctve.
Jadrom diskusií je dotieravá otázka dodávok zbraní.
„Sľúbené zbrane musia prísť na front. Naša dlhodobá podpora musí pokračovať,“ povedala estónska premiérka Kaja Kallasová na X pri svojom príchode do Paríža.
Niekoľko krajín vrátane Francúzska, Nemecka a Talianska podpísalo v posledných týždňoch bilaterálne bezpečnostné dohody s Kyjevom, ale EÚ, ktorá od začiatku vojnovej armády poskytla pomoc vo výške 28 miliárd eur, sa snaží dodržať svoje záväzky.
„Európania majú prostriedky na to, aby urobili dôležité veci,“ poznamenala bývalá americká diplomatka Debra Caganová v piatok počas konferencie v americkom think-tanku The Atlantic Council.
Ale „ak by Ukrajina už mala stíhačky F16, keby mala nemecké rakety Taurus, videli by sme dnes úplne iný konflikt,“ dodala.
Smrť Navaľného: nové kanadské sankcie voči Moskve
Kanada v nedeľu oznámila nové sankcie voči ruským predstaviteľom po smrti Alexeja Navaľného za „hrubé a systematické porušovanie“ ľudských práv zo strany Ruska.
Táto nová séria kanadských sankcií sa zameriava na šesť vyšších úradníkov a vysokopostavených zamestnancov trestného stíhania, súdnictva a nápravných zariadení. Vo vyhlásení Ottawa uviedla, že títo predstavitelia sa „podieľali na porušovaní ľudských práv pána Navaľného, na jeho krutom treste a v konečnom dôsledku na jeho smrti“.
„Spolu so svojimi partnermi bude Kanada vyvíjať tlak na ruskú vládu, aby vykonala úplné a transparentné vyšetrenie smrti pána Navaľného,“ uviedla ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová.
Po smrti Alexeja Navaľného, tvrdého kritika Vladimira Putina, si vláda Justina Trudeaua predvolala ruského veľvyslanca v Kanade, aby „požiadal o úplné a transparentné vyšetrenie“ jeho smrti. Ruský protivník zomrel 16. februára za nejasných okolností v trestaneckej kolónii v Arktíde, kde si odpykával 19-ročný trest odňatia slobody za „extrémizmus“. Mal 47 rokov. Jeho rodina, jeho príbuzní a mnohí západní lídri obvinili pána Kremľa, že je „zodpovedný“ za svoju „vraždu“, čo Kremeľ rázne odmieta.
Ruský prezident, ktorý v posledných dňoch varoval Západ pred „reálnou hrozbou“ jadrovej vojny v prípade eskalácie konfliktu na Ukrajine, sa stále nevyjadril k smrti svojho hlavného protivníka, o ktorom nikdy nepovedal, že názov.
Putin sa snaží „destabilizovať“ Nemecko, obviňuje Berlín
Nemecký minister obrany Boris Pistorius v nedeľu obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina zo snahy o „destabilizáciu“ krajiny po tom, ako Rusko odvysielalo dôverné výmeny informácií medzi nemeckými dôstojníkmi o dodávkach zbraní na Ukrajinu.
„Je to jednoducho otázka použitia tejto nahrávky na destabilizáciu“ a podkopanie „jednoty“ Nemecka, povedal pán Pistorius pre tlač v Berlíne. „Jednoznačne ide o podkopanie našej jednoty (…), o zasiatie vnútorného politického rozdelenia a úprimne dúfam, že Putin neuspeje a že zostaneme jednotní,“ dodal.
Zvukový záznam videokonferenčného stretnutia vysokých dôstojníkov odvysielali v piatok na sociálnych sieťach z Ruska. V tomto rozhovore účastníci diskutujú najmä o hypotéze dodania rakiet nemeckej výroby dlhého doletu Taurus do Kyjeva, o tom, čo by bolo potrebné na ich použitie ukrajinským silám a o ich možnom dopade.
Nemecké ministerstvo obrany v sobotu potvrdilo, že nahrávka je autentická a bola „zachytená“. Jeho obsah je pre Nemecko veľmi zahanbujúci, pretože Berlín oficiálne odmieta doručiť rakety Taurus do Kyjeva, argumentujúc rizikom eskalácie vojny. Okrem toho sú dôstojníci vypočutí, ako odhaľujú podrobnosti o tom, ako Spojené kráľovstvo a Francúzsko pomáhajú ukrajinskej armáde používať rakety Scalp, ktoré obe krajiny dodávajú do Kyjeva.
Zanechajte nám komentár