Posledné obdobie ľudstva – Peter Staněk
Sme v prechodovom období, ktoré mení charakter spoločnosti raz za tisíce rokov.
Ukázalo sa, že spoločnosť založená na neobmedzenej spotrebe, nezodpovednosti a egoizme narazila definitívne na svoje hranice. Tisíce ton nespotrebovaného oblečenia sa ukladá do lýbijskej púšte, 100 miliónov ton potravín ročne EÚ nedodá hladujúcim krajinám ale zničí ich.
Dnes všetci hovoria, že na vine je Rusko, pretože zastavilo dodávky plynu do Európy. Nie je však problém práve s plytvaním energií, ktoré boli lacné?
Ak máme správy OSN, koľko stoviek miliónov ľudí žije v totálne znečistenom prostrední, divíme sa nárastu alergií a onkologických ochorení?
Klimatológovia hovoria, že v Európe je sucho najvýraznejšie za posledných 500 rokov, Golfský prúd pritom ochladol o 60 percent, štúdia z roku 2022 hovorí o prichádzajúcom poklese teploty v Severnej Európe a v Škandinávii až o 20 ⁰C, v budúcich piatich rokoch sa štvrtina územia planéty stane nevhodnou pre život, pritom všetkom však vplyv človeka na klimatické zmeny sú iba 3 percentá.
Civilizácia zameraná sama na seba si neuvedomuje, ako zásadne sa menia podmienky, v ktorých žije. 60 až 70 percent populácie už čoskoro nebude schopných platiť za drastické zvyšovanie cien energií a potravín, pritom 7 percent populácie vlastní 90 percent všetkého bohatstva na tejto planéte. Veľkú časť bohatstva krajín EÚ a USA tvorilo bohatstvo na úver.
Farmaceutický priemysel funguje na princípe pacienta, ktorý sa lieči 2-3 roky drahými liekmi a po 3 rokoch zomrie na bežnú príčinu, a tak nie je možné dokázať fakt, že lieky nezaberajú – nepoznáme totiž do hĺbky skutočné príčiny chorôb.
Zmenou mikrobioty oceánov a pôdy – a tú sme ešte posilnili chemizáciou – sa do potravín dostáva obrovské množstvo chemicky nebezpečných prvkov. Energetickú krízu začíname riešiť výrubom lesov, čo prinesie ešte väčšiu katastrofu v podobe erózie pôdy a viazanosti vody, čím neúmerne narastie množstvo zosuvov pôdy, prívalových dažďov a záplav.
Snahou však nie je ochrana ľudí ale snaha o obrovské zárobky na ochrane ľudí. Zásadným problémom dnešnej spoločnosti nie sú hoaxy ale fakt, že riadiace štruktúry a ideologizované inštitúcie už stratili dôveryhodnosť.
Zanechajte nám komentár