Poprad, Vysoké Tatry a Zakopané vsadili na spoluprácu
Myšlienka spolupráca miest Zakopané, Vysoké Tatry a Poprad tu už bola. V minulosti sa primátori týchto miest stretli a rokovalo sa o spolupráci v určitých oblastiach. „Naše stretnutie sme plánovali už dlhšie a zhodou okolností akoby sme nadviazali na víkendové stretnutie slovenského a poľského prezidenta vo Vysokých Tatrách,“ povedal po stretnutí primátorov spomínaných miest Jozef Švagerko. Poprad bol totiž minulý týždeň hostiteľom zástupcov miest vedených primátorom Vysokých Tatier Jánom Mokošom a primátorom Zakopaného Leszekom Dorulom.
„Chceme stavať na tých základoch, ktoré boli zadeklarované v roku 2003. Dohodli sme sa, že každé mesto bude mať v spoločnej komisii dvoch zástupcov. Zaujíma nás spolupráca v oblasti infraštruktúry, mládeže, školstva, oblasť športu, kultúry a využívanie eurofondov. To sú základné oblasti, kde by sme chceli rozvíjať spoluprácu, ale určite nám niečo napovie aj šesťčlenná komisia,“ povedal Ján Mokoš s tým, že prvá oblasť by mohla byť deklaratívna, teda môžu s určitými návrhmi súhlasiť alebo nesúhlasiť, môžu sa k ním vyjadriť, ale nemôžu ich ovplyvniť. „Sú to napríklad prepojenie TEŽ, možno železničný tunel alebo rýchlodráha,“ dodal Mokoš. V druhej časti by sa chceli venovať tomu, čo je reálne splniť. J. Mokoš uvítal oživenie trojstrannej spolupráce a zdôraznil, že so Zakopaným mesto Vysoké Tatry spolupracuje aj v súčasnosti a vypracovali sedem cezhraničných projektov v rámci eurofondov, z ktorých päť už zrealizovali a týkali sa cyklotrás.
„Veľmi sa teším, že sme obnovili spoluprácu medzi našimi mestami a národmi, ktorá s krátkou prestávkou medzi nami bola. Sme tu hlavne preto, aby sme načúvali iniciatívam obyvateľov a plnili ich očakávania,“ uviedol Leszek Dorula a dodal, že pre obyvateľov by boli určite zaujímavé rôzne kultúrne podujatia, výmeny, organizovať spoločné festivaly ale aj spoločné výmeny mládeže a škôl.
„Sú oblasti, ktoré vieme viac či menej ovplyvniť. Sú to vízie a myšlienky v rámci štátov, potom je Európska únia, čo my netvoríme, ale prispôsobujeme svoje aktivity v rámci jednotlivých projektov. Potom sú konkrétne aktivity, o ktorých sme dnes už rokovali priamo. Ide o niektoré kultúrne, spoločenské, školské a športové podujatiach, ktoré už dnes máme na tento rok naplánované v jednotlivých mestách a uvidíme, čo by sme dokázali. Skôr je to ale začiatok toho, že budeme plánovať roky 2017 – 2018 a do budúcnosti,“ zhodnotil Švagerko.
Dobrým príklad spolupráce z minulosti je Tatranská lyžiarska liga, ktorá funguje doteraz. Mestá očakávajú, že k zdarným aktivitám sa môže zaradiť Podtatranský polmaratón, ktorý v minulom roku zaznamenal pod Tatrami výborný ohlas. Jeho súčasťou by mala byť opäť aj súťaž O najšportovejšiu rodinu, v ktorej by mohli mať už tento rok zastúpenie všetky tri mestá.Ako zdôraznil primátor Zakopaného Leszek Dorula, mestá na oboch stranách Tatier spája nielen horstvo, ale tiež folklór, tradície, zimné športy, v mnohom aj kuchyňa a na spoluprácu je tu dosť priestoru.
Samosprávy sa dohodli tiež na intenzívnejšej výmene informácií o kultúrnom a spoločenskom dianí ako dobrom základe pre budúcu vzájomnú účasť na najväčších akciách jednotlivých miest. „Vieme povedať, čo majú jednotlivé mestá naplánované v súčasnosti a kde sú spojnice, v ktorých by sme dokázali rozvíjať medzinárodnú spoluprácu,“ ukončil Jozef Švagerko. (red)
Zanechajte nám komentár