Polish Open 2017 ITTF v Czestochovej
Ako ste avizovali v rozhovore pre naše noviny, zúčastnil ste sa ako rozhodca v stolnom tenise medzinárodných majstrovstiev Poľska. Ako k tomu došlo?
S kolegom Ing. Chamulom nás vyhecovala nevydarená rozlúčka s medzinárodným rozhodovaním na Majstrovstvách Európy juniorov a kadetov v portugalskom Guimaräeshi. Žiaľ, nadmerná vyťaženosť, kedy sme rozhodovali až 12 hodín denne, nám rozlúčku oddialila. Preto sme sa prihlásili na Polish Open v poľskej Czestochovej. Dostali sme pozvánku takmer obratom A tak sme sa 4. októbra vybrali na relatívne najkratšiu cestu sezóny, kde sme boli členmi 55-členného tímu rozhodcov, ktorého sa zúčastnilo vyše 350 hráčov takmer z celého sveta. Zo svetovej špičky chýbali iba Číňania.
Aký bol výkonnostný rozdiel týchto podujatí?
Obrovský, veď sa zišli reprezentanti 53 krajín sveta. Svetovými hráčmi boli Japonci, Kórejci, Indovia, Singapurčania a Hong- Kong. Európania postavila výborných hráčov z Belgicka, Švédska, Portugalska, Španielska, Talianska, Francúzska, Nemecka, Rakúska, Dánska, Česka, Británie, Bieloruska, Maďarska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Holandska Chorvátska a domáceho Poľska. Z jednotlivcov chcem vydvihnúť Nigerijčana Quadri Arunu, ktorý sa stal celkovým víťazom turnaja. Angličana Pitchforda, Kazacha Gerasimenka – víťaza z Hungarian Open do 21 rokov v Budapešti, ktorého sa zúčastnil v januári t. r.. Výkony boli na svetovej úrovni a mal som tú česť rozhodovať ich zápasy na šampionáte.
Aká bola atmosféra šampionátu?
Výborná! Stretli sme sa rozhodcovia 10 štátov a väčšinou sme sa osobne poznali. Slováci tvorili najväčšiu výp-
ravu zahraničných rozhodcov. S Mariánom Bystričanom z Ružomberka som precestoval kus Európy. S Čechmi Pepom Vítkom a dcérou Haničkou sa stretávame pravidelne. Litovci – Budrys a Frackaitis, Ukrajinci-Melnik a Prokopjuk sú našimi priateľmi. Domáci Poliaci – Peter Pielacinski, Tadek Chwiejciak, Marek Kibala, Marcin Fidala boli mojími partnermi pri rozhodovaní na Majstrovstvách Európy v Gdansku r. 2011. Hlavným rozhodcom bol Portugalec Carlos Silva, ktorý bol zástupcom hlavného na MEJ v Guimaräeshi.
Na ME ste ho hodnotili vysoko, ako ste boli spokojní teraz?
Carlos je veľmi kontroverzná osobnosť. Ale „profík“ v každom prostredí. Obdivoval som ho, že v priebehu pár minút dokázal byť na rôznych miestach. Organizoval posádky, ich nástupy, sledoval spoza monitora zápasy. Dokázal aj tvrdo kritizovať. Dotklo sa ma, že ma tvrdo pokarhal, pri mojich problémoch so suchosťou úst, keď som si vyžiadal vždy fľašu vody. Tú mi pri kvalifikačných zápasoch povolil. Keď som však mal fľašu pod stoličkou počas semifinálového zápasu, po 1. sete pribehol a rozčúlene mi hovorí: Keď tu sedíš ako baba na pláži mi nevadí. Že máš fľašu pod stoličkou ma rozčúlilo, ale že to je vidno v televízii ma už štve. Nikomu nevysvetlíš, že v tej fľaši nemáš alkohol. Tak som dal fľašu asistentovi, ktorý mi ju v pauzách nosil.
Ktoré zápasy ste hodnotili ako najkvalitnejšie?
Rozhodne dva zápasy najlepšej Poľky Li Qian, ktoré som rozhodoval. Keď som blahoželal jej trénerovi Zbiškovi Necekovi, tak mi odpovedal: „Keď som zistil, že budeš rozhodovať ty, tak Li vyhrá!“ Hráč potrebuje aj kvalitných rozhodcov, ktorí ich nevytočia. Mal pravdu, obidva zápasy s Li Qian, napriek výborným hráčkam, naturalizovanej Angličanke Hoi-TIn-TIn a Japonke Maeda, boli pohodové a Poľka ich bezpečne vyhrala a skončila až v semifinále. Semifinále mužov, ktoré bolo predčasným finále s Nigerijčanom Arunom a Kazachom Gerasimenkom, sme s Milanom Chamulom zvládli solídne a Carlos nám osobne poďakoval so slovami: „Vieš Jaroslav, na vás starších sa môžem spoľahnúť!“
Stretli ste sa na Polish Open aj s významnými osobnosťami?
Stretnutia s bývalým poľským reprezentantom Leškom Kucharskim, niekoľkonásobným majstrom Európy, či s desaťročia pôsobiacim českým reprezentantom Jindřichom Panským, špecialistom na štvorhry, v ktorých bol majstrom Európy, boli spomienkové. Jindro sa s nami ochotne vyfotografoval!
S trénerom žien Tarnobrzegu, viacnásobným víťazom Európskeho pohára družstiev Zbiškom Necekom, ktorý je mojím dávnym priateľom, si máme vždy čo povedať. Tréner slovenskej reprezentácie Jaro Truksa sa mi vždy prihlási. Takže som rád, že si na mňa spomenuli!
A výkony slovenskej reprezentácie?
Žiadna sláva. Z kvalifikácií síce niektorí postúpili, Ľubo Pištej, ktorý skončil na posledných majstrovstvách sveta v šestnástke najlepších, bol nasadený priamo do záverečného pavúka! Cez prvé kolo sa však nikto nedostal. To svedčí o úrovni turnaja.
A vaša rozhodcovská budúcnosť?
Vždy hovorím, nikdy nehovor nikdy. Rozlúčka sa, vzhľadom na priaznivé referencie z tohto roku, odkladá na neurčito! Dr. J. Novotný
Zanechajte nám komentár