Polícia upozorňuje
Pozor na posielanie intímnych fotografií
Vyšetrovatelia a kriminalisti na Okresnom riaditeľstve PZ v Prešove vyšetrujú niekoľko oznámení, kedy vyľakaný občan príde ohlásiť, že od neho neznáma osoba telefonicky, príp. aj cez rôzne sociálne siete požaduje finančnú hotovosť rádovo v stovkách, niekedy aj tisíckach eur pod hrozbou, že v opačnom prípade zverení oznamovateľove intímne fotografie, či videá, ktoré si pri ich predošlej komunikácii vyhotovil.
Takémuto vylákaniu peňazí predchádza komunikácia oznamovateľa (spravidla sa jedná o muža) s neznámymi osobami navonok vystupujúcimi ako atraktívne mladé dámy na rôznych internetových fórach so sexuálnym obsahom, kde pod prísľubom vzájomnej výmeny intímnych fotografií, či prísľubu stretnutia za účelom sexuálneho styku si muži odfotia svoje prirodzenie a následne ho pošlú ako MMS správu na určené telefónne číslo.
Krátko nato obdrží oznamovateľ telefonát od osoby, ktorá sa predstaví ako policajt, advokát, či rodič zdravotne postihnutého alebo onkologicky chorého maloletého dieťaťa, nachádzajúceho sa v nemocnici, pričom toto dieťa práve dostalo MMS-ku s fotografiou pohlavného údu, z telefónneho čísla oznamovateľa.
Osoba v telefóne (údajný policajt, advokát, či rodič) hrozí okamžitým policajným zadržaním a väzbou, podaním civilnej žaloby a oznámením udalosti v médiách. Vyľakaný oznamovateľ spravidla súhlasí s dohodou o odškodnení za nepodanie žaloby a často krát pošle dohodnutú sumu na určený bankový účet alebo prostredníctvom služby Western Union neznámej osobe.
Bankové účty, na ktoré sú peniaze poukazované a telefónne čísla, z ktorých je vystrašeným záujemcom o elektronické flirtovanie volané, sú evidované na tzv. biele kone, teda osoby bez trvalého bydliska alebo o osoby, ktorých nejaký neznámy oslovil, aby za odmenu na svoje meno uzatvorili bankový účet, či zaevidovali telefónnu kartu.
Vyšetrovaním takýchto podaní bolo zistené, že rovnakým spôsobom sú podvádzaní neopatrní muži prakticky na celom Slovensku, kde vzhľadom na citlivú problematiku, mnoho z nich ani vec neohlási.
Polícia upozorňuje a vyzýva všetkých, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami na rôznych sexzoznamkách mimoriadne opatrní a už vonkoncom neposielali svoje intímne fotografie na neznáme a neoverené telefónne čísla. V opačnom prípade sa vystavujú zbytočnému stresu a riziku finančnej ujmy.
Fiktívne sobáše, štyria obvinení
Vyšetrovatelia Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície v poslednom období vzniesli obvinenie štyrom Slovákom, ktorí sa podieľali na páchaní trestného činu prevádzačstva, a to formou účelových sobášov.
V prvom prípade čelí obvineniu 28 ročný Marián B. z Východného Slovenska. Za to, že sa na území Ukrajiny zosobáši s 34 ročnou Ukrajinkou, mal získať v Nižnom Nemeckom rodinný dom v hodnote 4 500 eur. Tá po sobáši požiadala na oddelení cudzineckej polície v Michalovciach o udelenie trvalého pobytu na päť rokov. V prípade, že by tento účelový sobáš polícia neodhalila, získala by vstup do ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie.
V druhom prípade mala 35 ročná Monika H. zabezpečiť na účelový sobáš 28 ročnú Beátu A.. Tá si následne vzala za manžela občana Pakistanu Qadeer A. (30 r). Sobáš uzavreli ešte v roku 2015, v meste Stockerau v Rakúsku. Obe ženy mali získať finančnú odmenu vo výške 4 000 eur. Neskôr mala Beáta A. na území Slovenska osloviť ďalšiu nádejnú „nevestu“, ktorá si vzala vo Viedni podľa islamského práva (teda nie úradne) občana Pakistanu. K úradnému sobášu nedošlo.
V roku 2015 sa podľa islamského práva zosobášila aj ďalšia žena, Andrea O. z okresu Rimavská Sobota, ktorá si vo Viedni vzala občana Pakistanu. K úradnému sobášu nedošlo, napriek tomu je tiež obvinená.
Muž a tri ženy sú stíhaní na slobode, a za prevádzačstvo im hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov. mjr. Ing. Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ
Zanechajte nám komentár