Podtatranská výstava kanárikov v Kežmarku
Koncom októbra sa v Kežmarku konal ôsmy ročník Podtatranskej výstavy kanárikov, na ktorej sa prezentovali chovatelia nielen zo Slovenska, ale i z Poľska a Čiech. Organizátori výstavy spolupracujú už sedem rokov s poľskými chovateľmi z Noweho Targu, s ktorými si vymieňajú nielen skúsenosti v oblasti chovu, ale obohacujú si i výstavy, ktoré organizujú. Na unikátnej medzinárodnej Podtatranskej výstave sa prezentovalo 41 vystavovateľov, z toho 12 z Poľska, dvaja chovatelia z Čiech a ostatok zo Slovenska. Väčšina vystavovateľov je registrovaná v Klube farebných a postavových kanárikov, ktorý bol pred tromi rokmi obnovený a tento rok si pripomína 35. výročie založenia. Minulého roku bolo sídlo klubu preložené do Kežmarku, nakoľko bola uzatvorená družobná spolupráca s Poľským zväzom chovateľov exotického vtáctva a kanárikov.
Na výstave bolo prezentovaných 480 posudzovaných kanárikov, 20 výstavných anduliek a celkovo si návštevníci mohli pozrieť viac ako 200 vtákov. „Okrem kanárikov, ktoré boli vystavené podľa druhov – farebné kanáriky, postavové kanáriky a krížence – kanáriky krížené s našimi vtákmi, si návštevníci mohli pozrieť drobné exotické vtáct-vo a dokonca aj hovoriaceho papagája Žako, ktorý mal za úlohu prihovoriť sa a prilákať hlavne detského návštevníka,“ uviedol Karol Podolinský, organizátor a chovateľ. Kežmarok je známy tým, že dlhé roky organizuje výstavu a preslávil mesto nielen u domácich, ale i v zahraničí. Nádherné kanáriky sa rozdeľujú na dva druhy – sväté – lipochromové kanáriky (sú vo farbách bielej, žltej a červenej) a tmavé kanáriky, tzv. melaninové (čiernej, hnedej, izabelovej a modrej rady). „U chovateľov kanárikov ide o srdcovú záležitosť, každý chovateľ je hrdý na každý kus, ktorý odchová. Choval som veľký počet rôznych druhov kanárikov, pretože organizujem tieto výstavy a chcem, aby bol aj sortiment pestrý. Je to propagačná výstava na úrovni, ktorá nemá na Slovensku obdobu,“ povedal Karol Podolinský. Na výstave nechýbal unikátny kanárik chovateľa Karola Podolinského, s ktorým sa zúčastnil na medzinárodnej výstave v Holandsku, kde bolo vystavených 25 000 kanárikov. Práve ten jeho „malý“ kanárik žltohnedej rady zo Slovenska priniesol ocenenie v podobe striebornej medaily. „Bolo to také zadosťučinenie. V januári sa nám podarilo zúčastniť sa celosvetovej výstavy a získali sme medailu. Čo sa týka kvality, je to najlepšie ohodnotený vták na Slovensku,“ dodal s úsmevom jeho majiteľ.
Laikovi sa môžu zdať všetky kanáriky rovnaké, ale skúsené oko chovateľa a posudzovateľa vidí rozdiely. Na súťažiach sa posudzujú rôzne kritériá, ako farba, kondícia a iné. V Kežmarku posudzovali poľskí hodnotitelia kvôli objektivite. Kanárik je maličký, príjemný a spievajúci spoločník. Podľa Podolinského ide o väčšiu kópiu kanárika záhradného, alebo stehlíka, ktorého ľudia bežne v kŕmidlách prikrmujú. „Výstava priniesla ten najkrajší pohľad na kombinácie, pestrosť, rozmanitosť a rôznorodosť farieb. Zámerom bolo aj tento rok propagovať viaceré druhy kanárikov, so zreteľom na množstvo variánt chovaných doma i v zahraničí,“ priblížil organizátor výstavy. Podľa Podolinského je dnes problém s mladými chovateľmi. Nedarí sa im prilákať mladých ľudí, aby sa venovali chovu tohto malého spevavca. „Aj táto výstava je realizovaná nielen pre chovateľov, ale aj pre školy. Chceli by sme zorganizovať pre žiakov zájazd na výs-tavu do Poľska, ktorá sa bude konať v Nowom Targu v škole, ktorá je už tretí rok naklonená tomuto športu.“ Ako uviedol skúsený chovateľ, staršie ročníky majú záujem o prírodu, ale jedným dychom dodáva, že pri prikrmovaní v kŕmidlách, umiestnených na balkónoch či záhradách ľudia narobia viac škody ako osohu. „Chcem vyzvať priaznivcov prikrmovania, aby nekŕmili celoročne, ale iba v zime a aj to iba počas najväčších mrazov. Vtáctvo po celoročnom kŕmení spohodlnie, priberá a to sa nepriaznivo podpisuje pod reprodukciu – rozmnožovanie vtákov. Ľudia si neuvedomujú, že vtáčiky sa potom nemusia snažiť hľadať potravu. V dobrom si myslia, že pomáhajú, ale škodia prírode. Ak sa vtáky naučia, že si v kŕmidle alebo búdke nájdu potravu po celý rok, načo sa snažiť,“ dodal chovateľ. (pks)
Zanechajte nám komentár