Podchod dostal novú tvár
Mesto Poprad v spolupráci s výtvarníkmi a dobrovoľníkmi zveľadilo podchod popod cestu 1/18 spájajúci centrum mesta so sídliskom JUH. Stalo sa tak v rámci projektu Umenie v podchode. „Chceli sme dať podchodu nový krajší vzhľad a tiež docieliť, aby k nemu Popradčania získali bližší vzťah. Preto sme sa rozhodli zapojiť dobrovoľníkov aj výtvarníkov. Mladí ľudia sú kreatívni a toto je štýl, akým chceme pokračovať pri zveľaďovaní ďalších verejných miest“ informoval primátor Popradu Jozef Švagerko.
Dvojica umelcov Samuel Velebný a Viktor Fehér začala spolu s dobrovoľníkmi, ktorí sa na výzvu samosprávy prihlásili, pracovať na príprave diela už v utorok 27.júna. Po príprave stien prišlo na rad kreslenie základnej skice celého návrhu. „Poprad ponúka toľko dominánt, že sa s tým dalo ideálne pracovať a rozložiť to na týchto 2×14 metrov,“ uviedol Samuel Velebný. Farebná podoba návrhu využíva viacero odtieňov. „Zvolili sme pastelovejšie farby, škála ružovo-fialových, zelených a sivých farieb, spolu 20 až 30 odtieňov,“ doplnil Viktor Fehér.
„Na realizácii sme pracovali šesť dní, v prvý deň nám asistovali dobrovoľníci, ktorí nám pomohli so základným náterom. Odvtedy sme potom pracovali už vo dvojici,“ objasnil Velebný. Mladých umelcov potešil aj záujem okoloidúcich. „Verejnosť bola potešená. ľudia nám ďakovali, viacerí aj asistovali s rôznymi jednoduchšími úkonmi. Mnohí však vyslovili obavu, či to vydrží, či to niekto nezničí. Myslím si, že je rozdiel medzi rešpektom voči holej stene, ktorá pôsobí ako lákadlo na posprejovanie a voči niečomu, čo je evidentným umeleckým dielom, ktoré nedáva dôvody na sprejovanie,“ doplnil umelec.
„Je tu veľa prvkov typických pre Poprad, má to taký humorný podtext a snáď to každému, kto vojde do tohto podchodu, trošku vylepší náladu,“ uviedla Anna Ondrušeková, riaditeľka Tatranskej galérie a členka poroty, ktorá vyberala z piatich prihlásených návrhov.
Samospráva začala s úpravami podchodu už koncom mája, kedy začala odstraňovať zvyšky nápisov a starých plagátov zo stien podchodu. Vymenené boli aj plastové podhľady, staré poškodené držadlá po oboch stranách schodov, nové sú aj nájazdy pre kočiare. Doplnené bolo aj osvetlenie podchodu. V časti s mramorovým obkladom bol zároveň nanesený preventívny antigrafity náter.
S projektom UMENIE V PODCHODE popradská samospráva uspela v rámci grantovej schémy Komunitné granty vypísanej Nadáciou VÚB. Projekt bol po prvom kole hodnotiaceho procesu vybraný odbornou komisiou do druhého kola, kde bol zaradený do verejného hlasovania. Aj v tom popradský projekt uspel, keď vďaka 945 hlasom patril medzi tri najlepšie v celom kraji a od Nadácie VÚB získal grant vo výške tritisíc eur na realizáciu. Tento popradský úspech potešil aj zástupcu nadácie. „Keďže v rámci Popradu skupina VÚB zamestnáva zhruba 500 zamestnancov, bolo to o to emotívnejšie, že tí naši zamestnanci sa teraz môžu stretávať s niečím, k čomu reálne prispela aj skupina VÚB a Nadácia VÚB ako taká,“ uviedol Ján Hollý z nadácie.
S umením vo verejnom priestore chce samospráva pracovať aj v prípade zveľadenia železničného podchodu na Kukučínovej ulici. „Ten podchod je roky problematický, bude si zrejme vyžadovať viac finančných prostriedkov, no sme odhodlaní ísť do toho a som presvedčený, že aj tento projekt bude úspešný,“ uzavrel viceprimátor Igor Wzoš. (mga)
Zanechajte nám komentár