Počet Popradčanov neustále klesá
O výstavbe nových bytových domov, či umožneniu výstavby rodinných domov na nových pozemkoch sa v meste hovorí už nejaký čas. V tomto období sa ale veci výrazne pohli dopredu a nádej kúpychtivých, či stavby chtivých Popradčanov naberá jasné kontúry.
Za posledných desať rokov počet obyvateľov Popradu klesol asi o päťtisíc, pričom počet obyvateľov popradského okresu ostal približne rovnaký. Jedným z dôvodov je, podľa slov viceprimátora mesta Pavla Gašpera, výstavba rodinných domov v okolitých dedinách, nakoľko cena pozemkov v Poprade je vysoká. Takisto požiadavka prevyšuje dopyt a samotné pozemky sú vlastnícky nevysporiadané, alebo nie sú k nim vybudované prístupové cesty. Riešením by tak mal byť projekt jednoduchých pozemkových úprav.
„Mesto chce uľahčiť výstavbu rodinných domov tým, ktorí na to majú pozemky a tým, ktorí majú chuť stavať. Poprad sa zmenšuje. Každoročne prichádza o približne dvesto ľudí. Ak nastane situácia, že počet obyvateľov klesne pod 50 tisíc, Poprad dostane o milión eur z podielových daní menej, čomu chceme zabrániť,“ uviedol Gašper.
Najväčší záujem o Juh 4 a Poprad-Veľkú
Cieľom mesta je naštartovať proces jednoduchých pozemkových úprav (JPÚ), zjednodušenie vlastníckych vzťahov a preusporiadanie pozemkov tak, aby sa uľahčila výstavba rodinných a bytových domov. Vzniknúť by mali i nové pozemky so spoločnými cestami, chodníkmi, parkmi, priestranstvami pre rekreačné účely a podobne. Vytipované sú aktuálne dve lokality, v rámci ktorých by k JPÚ malo dôjsť najskôr. Ide o lokality Nový Poprad – Juh 4 a tzv. Turničku v Poprade-Veľkej.
Tieto lokality boli vybrané z dôvodu najväčšieho záujmu o výstavbu. „Sú samozrejme aj ďalšie plochy, napríklad v Spišskej Sobote, v Matejovciach alebo v Strážach, ale tam záujem až taký veľký nebol. V Spišskej Sobote sa spustia tohto roku komplexné pozemkové úpravy v celom katastri a v rámci nich sa bude vysporadúvať aj tá časť, ktorá je podľa navrhovaného územného plánu určená na výstavbu,“ prezradil Gašper.
Starostlivosť o pozemky zo strany mesta i výhodné zhodnotenie
Čo sa týka aktuálne vybraných dvoch lokalít, na to, aby tu proces JPÚ odštartoval, je potrebný súhlas vlastníkov najmenej 50%-nej rozlohy územia a v priebehu pozemkových úprav musí dvojtretinová väčšina vlastníkov, čo do plochy, odsúhlasiť zásady, podľa ktorých sa bude územie preusporadúvať. Z tohto dôvodu sa na pôde radnice konali už štyri stretnutia s majiteľmi pozemkov.
„Od majiteľov dotknutých pozemkov sme sa snažili získať súhlas na zrealizovanie jednoduchých pozemkových úprav, pričom mnohí ho odovzdali hneď po stretnutí. To otvára cestu k novému usporiadaniu pozemkov, zadefinovaniu nových vlastníckych vzťahov a tiež k umožneniu individuálnej bytovej výstavby,“ objasnil viceprimátor s tým, že mesto majiteľom ponúka možnosť vysporiadať si pozemky bez námahy a navyše ich výhodne zhodnotiť, nakoľko z pôvodnej poľnohospodárskej pôdy sa stanú stavebné parcely, čím sa cena pozemku výrazne zvýši.
Súhlas majiteľov pozemkov umožní s projektom začať už čoskoro
Napokon, po všetkých stretnutiach majiteľov pozemkov s radnicou, vyjadrili súhlas s projektom na Juhu 4 a na Turničke vlastníci viac ako 60%-nej rozlohy. Po stretnutiach nasledoval konzultačný deň, v rámci ktorého sa prišlo o JPÚ informovať niekoľko desiatok majiteľov pozemkov. Po zodpovedaní ich otázok takmer všetci priamo na mieste odovzdali svoj súhlas s realizáciou JPÚ.
„V súčasnosti sa už rysujú ucelené plochy, v ktorých bude projekt hladko priechodný. Počas marca bude prieskum záujmu vyhodnotený. Tam, kde bude súhlas vlastníkov vysoký, projekt JPÚ bude možné začať. Kvôli hladkému priebehu projektu, ktorý by mal trvať dva až tri roky, je možné uvažovať s vynechaním tých parciel, ktorých vlastníci, či spoluvlastníci vyjadrili jasný nesúhlas s projektom,“ dodal na záver viceprimátor mesta.
Zanechajte nám komentár