Päť súčasných a bývalých amerických prezidentov sa zišlo na pohrebe Jimmyho Cartera
Päť žijúcich prezidentov sa zišlo, aby si pripomenuli 39. prezidenta Spojených štátov Jimmyho Cartera
Najdlhšie žijúci bývalý americký prezident Jimmy Carter mal 100 rokov
Carter slúžil iba jedno funkčné obdobie, ale vybudoval trvalé dedičstvo presadzovania ľudských práv, a to aj prostredníctvom kritiky Izraela.
Bol najstarším žijúcim prezidentom a zároveň najdlhšie žijúcim prezidentom v histórii USA, s obrovským dedičstvom definovaným jeho ľudskoprávnou a humanitárnou prácou po prezidentskom období, počas ktorého bol silne kritizovaný.
„Myslím si, že má komplikované dedičstvo, ale podľa mňa to naozaj schvaľuje a myslím si, že aj pre neho, že prežil svoju vieru a prikázanie milovať blížneho ako seba samého spôsobom, ktorý ho prinútil rešpektovať ľudí,“ Carterov vnuk , Jason Carter, povedal miestnej spravodajskej stanici 11Alive pred exprezidentovými narodeninami.
„A využil túto úctu, aby povedal pravdu. Využil tento rešpekt na podporu ľudských práv,“ povedal. „Túto úctu využil na prácu s najmenšími z nich na celom svete spôsobom, ktorý mu poskytol partnerov na najchudobnejších miestach sveta, aby mohol robiť pozoruhodné veci.“
Rok po odchode z predsedníctva Carter spustil charitatívnu organizáciu Carter Center, ktorá viedla celý rad globálnych programov. Patrí medzi ne dohľad nad bezúhonnosťou volieb na celom svete, presadzovanie ľudských práv a posilňovanie verejného zdravia.
Úsilie charitatívnej organizácie pomohlo viesť k takmer úplnému vyhubeniu guinejského červa na celom svete. Carter tiež zostal aktívny v Habitat for Humanity, globálnej organizácii na stavbu domov, až do svojich 90-tych rokov.
V roku 2002 mu bola udelená Nobelova cena za mier za „vedenie mierových rokovaní, kampaň za ľudské práva a prácu pre sociálne blaho“.
„Všeobecné ticho“ o Izraeli
Carterov post-prezidentský odkaz do značnej miery vynikal vďaka jeho ochote vymaniť sa z noriem politického establishmentu v USA.
V roku 2006 sa stal zriedkavou politickou osobnosťou – nehovoriac o bývalom prezidentovi, ktorý spochybňoval izraelskú politiku na okupovanom palestínskom území.
Odsúdil „takmer všeobecné mlčanie o všetkom, čo by mohlo byť kritické voči súčasnej politike izraelskej vlády“.
Systém kontroly na okupovanom území tiež označil za „apartheid“, čo je postoj, ktorý odvtedy prijali niektoré organizácie pre ľudské práva.
V roku 2009 povedal, že s Palestínčanmi v Gaze sa „zaobchádzalo viac ako so zvieratami než s ľuďmi“.
Jeho pozícia pomohla pripraviť pôdu pre kritiku izraelskej politiky v rámci mainstreamovej politiky USA, napriek hlboko zakorenenej podpore „železného“ spojenca Washingtonu medzi politickou triedou USA.
Jeho slová tiež pomohli položiť základy pre rastúci počet amerických zákonodarcov, ktorí vyzvali administratívu prezidenta Joea Bidena, aby zastavila presuny zbraní do Izraela uprostred vojny v Gaze, v ktorej od októbra zahynulo viac ako 40 000 Palestínčanov. 7, 2023.
Biden bol medzi tými, ktorí chválili Cartera v dňoch pred jeho významnými narodeninami.
Vo video prejave odvysielanom v relácii Sunday Morning televíznej stanice CBS Biden chválil „morálnu čistotu, ktorú ste prejavovali počas svojej kariéry“.
„Si hlasom odvahy, presvedčenia, súcitu a predovšetkým milovaným priateľom [prvej dámy] Jill a mňa a našej rodiny,“ povedal Biden.
Dodal, že to boli prvé narodeniny, odkedy v novembri 2023 zomrela Carterova manželka Rosalynn Carter, ktorá mala 77 rokov.
Arašidový farmár prekvapí prezidenta
Carter sa narodil v roku 1924 a vyrastal na podpore podnikania svojho otca v oblasti pestovania arašidov, ktoré prevzal po službe v americkom námorníctve. Stal sa demokratickým aktivistom uprostred hnutia za občianske práva, predtým ako sa stal štátnym senátorom a nakoniec guvernérom Gruzínska.
Prakticky neznámy na národnej scéne, videl prekvapivý nárast v demokratických prezidentských primárkach pred voľbami v roku 1976 a pokračoval v porážke republikánskeho prezidenta Geralda Forda.
Jeho jediné funkčné obdobie však bolo poznačené ochabujúcou ekonomikou prenasledovanou vysokou infláciou a nezamestnanosťou. Jeho snaha preorientovať spotrebu energie v USA na obnoviteľné zdroje sa v Kongrese USA nepresadila.
Zahraničná politika bola skôr zmesou. Carter pomohol nadviazať diplomatické vzťahy s Čínou, sprostredkoval limit na jadrové zbrane s vtedajším sovietskym vodcom Leonidom Brežnevom a uzavrel zmluvu, ktorá priviedla Panamský prieplav pod miestnu kontrolu.
Dohliadal aj na rozhovory medzi vtedajším egyptským prezidentom Anwarom Sadatom a izraelským premiérom Menachemom Beginom, v rámci ktorých obe krajiny nadviazali úplné diplomatické a hospodárske vzťahy – výmenou za to, že Izrael vráti časť Sinajského polostrova – ako súčasť dohôd z Camp Davidu.
Ale útok na americké veľvyslanectvo v Teheráne v roku 1979, pri ktorom bolo 52 amerických občanov zajatých ako rukojemníkov, predstavoval veľký zásah do už aj tak vlažného hodnotenia Cartera. Ďalej ich poškodil neúspešný pokus o záchranu v roku 1980. Čoskoro potom republikánsky kandidát Ronald Reagan porazil Cartera s veľkým víťazstvom.
V neskoršom živote Carter, ktorému v roku 2015 diagnostikovali rakovinu, zostal aktívny v demokratickej politike, zhromažďoval voličov a poskytoval rady kandidátom. Jeho opätovné objavenie sa počas prezidentských volieb v roku 2020 niektorí nazvali „renesanciou Jimmyho Cartera“.
Jeho rodina uviedla, že vyjadril nádej, že sa dožije nadchádzajúcich volieb 5. novembra. Dúfal, že bude hlasovať za demokratickú kandidátku, viceprezidentku Kamalu Harrisovú.
Novozvolený prezident Donald Trump a jeho bývalý viceprezident Mike Pence sa pozdravili, keď sa politici stretli, aby vzdali úctu bývalému prezidentovi Jimmymu Carterovi. Ďalšími účastníkmi boli Clintonovci, George W. Bush s malželkou, Barack Obama bez manželky a Kamala Harris s manželoma a ďalší…
Zanechajte nám komentár