Pacientske práva nepoznajú hranice
Komunikačná kampaň o uplatňovaní práv pacientov pri poskytovaní cezhraničnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku a v ďalších 13 členských štátoch EÚ
Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad je jednou zo 14 organizácií EÚ, ktoré realizujú Európsku komunikačnú kampaň s cieľom oboznámiť pacientov o možnostiach využitia služieb poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Kampaň zastrešuje organizácia Active Citizenship Network (ACN) a európskym inštitúciám bude oficiálne prezentovaná 3. mája 2016 na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli. Záštitu nad podujatím prevzal europoslanec David Borrelli, spolu-predseda skupiny EP Európa slobody a priamej demokracie a spoluzakladateľ záujmovej skupiny europoslancov s názvom Európske práva pacientov a cezhraničná zdravotná starostlivosť.
Na národnej úrovni kampaň koordinujú nasledujúce organizácie: Rakúsko: Lower Austrian Patient and Nursing Advocacy, Bulharsko: Patients‘ Organizations “With You”, Cyprus: Cyprus Alliance for Rare Disorders, Francúzsko: Inter-Association on health (CISS), Nemecko: Bürger Initiative Gesundheit e.V., Maďarsko: Hungarian Federation of People with Rare and Congenital Diseases, Írsko: Irish Patients’ Association, Taliansko: Cittadinanzattiva – Tribunal for patients’ rights, Litva: Council Of Representatives Of Patients‘ Organizations Of Lithuania, Malta: Malta Health Network, Holandsko: European Patients Empowerment for Customised Solutions, Poľsko: Institute for Patients’ Rights & Health Education, Slovensko: Society of Consumer Protection, Španielsko: Plataforma de Organizaciones de Pacientes.
Správa o implementácii smernice 2011/24/EÚ z 9. marca 2011 o uplatňovaní práv pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti vo všetkých členských krajinách EÚ, publikovaná Európskou komisiou 4. septembra 2015, jasne ukazuje, že Európania o možnosti vybrať si zahraničného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti vedia zatiaľ len veľmi málo. V skutočnosti možnosti dané touto smernicou využívajú zatiaľ len 2 % Európanov. Na Slovensku o práve vyhľadať starostlivosť za hranicami našej krajiny vie podľa nej len 17 % ľudí. „Pevne veríme, že pozitívny dopad smernice závisí najmä od vysokého stupňa vedomostí európskych pacientov o ich pacientskych právach a potenciálnych výhodách, ktoré im z tejto legislatívy vyplývajú,” uviedla Mgr. Petra Čakovská z S.O.S. Poprad. “Dôsledná implementácia smernice navyše pomôže aj zvyšným 98 % ľudí, ktorí sa rozhodnú alebo sú nútení z osobných dôvodov dať sa liečiť vo vlastnej krajine, profitovať z lepšej kvality a bezpečnostných štandardov. Pacienti budú lepšie informovaní o svojich právach vo vzťahu k domácej i cezhraničnej zdravotnej starostlivosti a jej preplácaní a posilní sa i vzájomná spolupráca členských štátov v tejto oblasti.” Kampaň pozostáva zo série iniciatív organizovaných na lokálnej, národnej i európskej úrovni prostredníctvom offline i online aktivít realizovaných v období od júna do decembra 2016. Práve v tom čase už budú k dispozícii aj prvé hodnotenia efektov smernice tri roky po jej implementácii z pohľadu občianskej spoločnosti (október 2013 – október 2016), oficiálne prezentované Európskej komisii i Európskeho parlamentu. V roku 2017 bude kampaň pokračovať i v ostatných 14 krajinách EÚ.
Zanechajte nám komentár