Oslobodenie okresu Poprad
Pripomeňme si, aké udalosti sa v mrazivých januárových dňoch posledného roku vojny v podtatranskom regióne udiali, na priebeh oslobodenia okresu Poprad, vrátane Vysokých Tatier.
Posledné nepriateľské jednotky odišli z Popradu popoludní 27. januára 1945 a ustúpili smerom na Svit. Boli to časti nemeckej 254. pešej divízie a maďarskej 2. náhradnej poľnej a 16. pešej divízie. Časť maďarských jednotiek ustupovala aj smerom na Spišské Bystré. Okolo 16. h boli ulice mesta ako vymreté, obyvateľstvo sa poskrývalo v svojich domoch. Pohybovali sa tu len menšie skupiny nemeckých a maďarských vojakov. 27. januára 1945 okolo 17. h začali do Popradu prichádzať jednotky nemeckého ťažkého delostrelectva – dve delostrelecké batérie. Rozostavovali sa pozdĺž námestia. Obyvatelia delostrelcov z úkrytov pozorovali a s úzkosťou očakávali, čo sa bude diať. Asi po hodine však delostrelectvo zrušilo svoje pos-tavenie a dalo sa na ústup smerom na Svit. V tento deň už celé odpoludnie pracovali na území mesta deštrukčné jednotky nemeckej armády. V meste zakladali požiare, napr. v leteckých kasárňach, na píle a inde. Večer okolo 20.30 h začali prvé explózie. Ustupujúce nemecké vojská nemali čas všetko zničiť, pri ústupe hlavne rabovali. Zničili most nad železnicou na ceste do Veľkej, most cez rieku na ceste do Spišskej Soboty a čiastočne poškodili niektoré budovy. Na železničnej stanici vyhodili do vzduchu vlak, naložený výbušninami. Nemecké deštrukčné jednotky mali v pláne zničiť ďalšie budovy a civilné objekty, napr. okresný súd, obchodnú akadémiu, všetky kostoly, pivovar, múzeum, Redutu a ostatné mosty. Zásluhou členov Civilnej protileteckej ochrany plánovaný zámer neuskutočnili. Členovia CPO sa dohodli s nemeckým veliteľom, že im bude dodaný alkohol a potraviny, aby neuskutočnili plánované ničenie mesta. Nemcov v byte jedného člena CPO pohostili jedlom a postupne ich opili. Posledná nemecká deštrukčná jednotka odišla z Popradu 28. januára 1945 okolo 3.15 h smerom na Svit. V ten istý deň o 6.15 h vstúpili do Popradu v smere od Hozelca prvé hliadky Červenej armády. Boli to vojaci 2. práporu mjr. A. Chalilova z 229. streleckého pluku 8. streleckej divízie, ktorej veliteľom bol plk. N. S. Ugrjumov. Od Gánoviec došli do Popradu ďalšie jednotky streleckého pluku.
V druhom slede prichádzali do Popradu jednotky 24. streleckej divízie a ďalšie sovietske útvary. Popoludní vstúpila do Popradu aj delostrelecká batéria npor. B. K. Bunaka z 500. guľometno-delostreleckého práporu 159. pevnostnej
brigády, ktorej velil plk. I. N. Vinogradov. V smere od Hrabušíc a Betlanoviec postupovala Hornádskou dolinou 138. strelecká divízia plk. V. E. Vasilieva. Jednotky tejto divízie oslobodili obce Popradského okresu, Spišský Štiavnik – Kravany – Liptovskú Tepličku. V Moskve na túto počesť ešte v ten deň o 23. h zaznelo 12 sálv zo 124 diel. Oslobodenie Popradu hodnotili aj v rozkaze č. 263 hlavného veliteľa Červenej armády ako veľmi významný čin. Na počesť vyznamenali osloboditeľské jednotky a udelili im čestný názov Popradské.
1. čs. armádny zbor po oslobodení Kežmarku postupoval ďalej dvoma smermi. Jedným cez Tatranskú
Lomnicu a Starý Smokovec, pozdĺž cesty až po Štrbské Pleso postupovala 3. čs. brigáda. Na svojom postupe
očisťovala od nepriateľa tatranské osady a po oslobodení Vysokých Tatier sa sústredila pri Štrbe. V druhom smere
sa presúvala cez Veľkú Lomnicu, Poprad, Svit a Lučivnú 1. čs. brigáda spolu so 108. gardovým samohybným delostreleckým plukom. Taktiež sa sústredili v priestore Štrba, kde vystriedali 17. gardový strelecký zbor. Oslobodenie okresu Poprad zakončili 29. januára 1945. V priebehu 29. januára 1945 sa v Štrbe a okolí sústredili jednotky 1. a 3. čs. samostatnej brigády. Svoje veliteľstvo si tu zriadila aj sovietska 18. armáda – štáb bol umiestnený v rímskokatolíckej fare, 1. čs. armádny zbor mal štáb umiestnený v dome Michala Chalúpku.
Oslobodenie miest a obcí okresu Poprad:
27. januára 1945
Ždiar, Podspády, Tatranská Javorina, Jánovce a Vydrník.
28. januára 1945
Tatranská Kotlina, Tatranské Matliare, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Dolný Smokovec, Horný Smokovec,
Nový Smokovec, Nová Lesná, Mlynica, Veľký Slavkov, Tatranská Polianka, Vyšné Hágy, Štôla, Batizovce, Matejovce,
Spišská Sobota, Úsvit, Hôrka, Hozelec, Kišovce, Švábovce, Stráže, Spišský Štiavnik, Gánovce, Poprad, Veľká, Spišská
Teplica, Svit, Gerlachov, Mengusovce, Hranovnica, Spišské Bystré, Kravany, Vernár, Vikartovce, Lučivná a Šuňava.
29. januára 1945
Liptovská Teplička, Štrba a Štrbské Pleso.
Marcel Maniak
Viac sa dočítate v najnovšej publikácii s názvom Oslobodenie…
Zanechajte nám komentár