Osem kontaktných miestností pre obete trestných činov
Obete trestných činov a ich blízki sa budú vedieť bezproblémovo a promptne dostať k poradenstvu a pomoci. Kontaktné miestnosti budú pre ľudí poskytovať viaceré služby. Pôjde o špecializované poradenstvo, sprevádzanie obetí počas trestného konania voči páchateľovi, právnu pomoc a právne zastupovanie či sociálne a ekonomické poradenstvo.
Umožní to národný projekt Ministerstva vnútra SR s názvom „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, na ktorý je cez operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) vyčlenená suma 4,1 milióna eur. Cez projekt sa okrem iného vytvorí osem kontaktných bodov – v každom kraji jeden.
V súčasnosti poskytujú poradenstvo a pomoc obetiam trestných činov prevažne mimovládne neziskové organizácie vo forme právnej pomoci či samosprávy vo forme sociálneho poradenstva. Radia tiež štátne inštitúcie z hľadiska finančnej pomoci pre tých, ktorí robia prevenciu a rôzne preventívne osvetové kampane. Pomoc však nie je poskytovaná celoplošne a na rôznych miestach. Vybudovaním kontaktných bodov na okresných úradoch v sídlach krajov, v blízkosti alebo v klientskych centrách, zabezpečíme dostupnosť potrebných informácií a poskytovanie služieb na jednom mieste,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.
„Ministerstvo vnútra považuje stabilizovanie štruktúry systému prevencie kriminality za dôležité, preto treba realizovať systémové preventívne riešenia zamerané na pomoc potenciálnym ako aj identifikovaným obetiam trestných činov,“ uviedol riaditeľ odboru operačného programu Efektívna verejná správa Samuel Arbe. Kľúčovými inštitúciami pre bezpečnosť, poriadok a zákonnosť sú polícia a iné represívne zložky štátu. Doteraz bola pozornosť venovaná práve represívnym a justičným opatreniam. To však rieši najmä následky protiprávneho konania a nepostihuje príčiny, súvislosti a nevytvára priestor na trvalejšiu nápravu či predchádzanie a zabránenie šírenia negatívnych javov už v ich zárodku. Vnútorný poriadok a bezpečnosť sú však vecou aj samospráv, regiónov, obcí a miest, ale aj samotných občanov.
Z analýzy kriminality na Slovensku v rokoch 2013 až 2016 vyplýva, že z dlhodobého hľadiska počet trestných činov klesá. Pokles je najväčší v prípade majetkovej kriminality. Ustálená situácia je pri mravnostnej kriminalite a mierne rastúci trend môžeme sledovať v oblasti násilnej kriminality. Napriek klesajúcemu nápadu trestnej činnosti však počet obetí mierne rastie, pričom najviac narastá ich počet v prípade obetí násilnej trestnej činnosti.
Cez operačný program Efektívna verejná správa sa tak vytvorí štandard, ktorý zabezpečí efektívnu asistenciu obetiam na celom území Slovenska. Robiť sa budú tiež rôzne výchovné, vzdelávacie a aktivizačné služby. Súčasťou projektu sú preventívne aktivity, neformálne vzdelávacie kurzy, tréningy a školenia či vzdelávacie aktivity pre zamestnancov ústredných orgánov štátnej správy. Fungovanie kontaktných bodov bude mať určitý systém, ktorý vytvorí predpoklady pre ich legislatívne ukotvenie, čo zabezpečí napríklad zjednotenie ich činnosti či zlepší rozsah a dostupnosť ich služieb. Projekt takisto prispeje k ochrane práv ako aj obetí trestných činov.
Zanechajte nám komentár