Orbán navštívil Vatikán: Návrat do Rakúsko-Uhorska alebo Maďarsko-Rakúska?
AUTOR: ŠTEFAN HARABIN
Aj na Infovojne i na Slobodnom vysielači som už viackrát a dávno hovoril, že Orbán sa usiluje o reinkarnáciu Rakúsko-Uhorska v maďarsko-rakúskom modeli.
Európska únia bez koncepcie, vízie a bez vedenia umiera zjavne za živa a Orbán lobuje u Putina i u pápeža v smere obnovenia impérie rakúsko-uhorskej v opačnom garde.
V roku 2014 preto Orbán nedal Banderovcom na Ukrajine reverzný plyn a teraz im nedal zbrane a ani nevypovedal ruských diplomatov.
Nestratí Slovensko štátnosť agresívnym provokovaním Ruska?
Žiaľ, slovenskí štátni štatutári Dzurinda, Mikloš, Fico, Lajčák, Pellegrini, Danko, Kiska, Čaputová, Heger, Matovič koordinovane a systematicky konkrétnymi krokmi pracovali a pracujú na likvidácii slovenskej štátnosti.
Pýtam sa Vás slovenskí občania, či im to dovolíme?
Orbán vo Vatikáne: Návrat do Rakúsko-Uhorska alebo Maďarsko-Rakúska?
Ak Berlín začne strácať vplyv v EÚ, spôsobí to vážne turbulencie v strednej a východnej Európe. Vytvára sa silové vákuum, ktoré sa vnútorní a externí hráči ponáhľajú vyplniť. Má Budapešť šancu? Maďarsko je malá krajina. Ale ak ponúka efektívny integračný projekt, potom môže urobiť veľa.
Napríklad reinkarnácia Rakúsko-Uhorska v maďarsko-rakúskom modeli. Kto vie, či je to možnosť, ktorú Vatikán zvažuje pri vstupe do dialógu s Orbánom.
СТАНИСЛАВ СТРЕМИДЛОВСКИЙ, 22 апреля 2022, REGNUM: Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil vo štvrtok 21. apríla Vatikán, kde ho prijal pápež František. V mnohých ohľadoch to bola nezvyčajná návšteva. Orbán sa s ním stretol vo Vatikáne prvýkrát od marca 2013, keď bol kardinál Bergoglio zvolený za pápeža. Po druhé, apoštolské hlavné mesto bolo Orbánovou prvou zahraničnou cestou od jeho znovuzvolenia za predsedu vlády začiatkom apríla tohto roku. Po tretie, Orbánova návšteva Vatikánu bola súkromná, takže sa stretol len s Františkom a nenasledoval tradičné stretnutie so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom a tajomníkom pre vzťahy so štátmi arcibiskupom Paulom Gallagherom.
Isté intrigy pridal maďarský veľvyslanec pri Svätej stolici Eduard von Habsburg-Lorringen, priamy potomok cisára Františka Jozefa a cisárovnej Alžbety. Na Twitteri zverejnil fotografiu svojej prítomnosti na stretnutí medzi pápežom a premiérom spolu s nasledujúcou poznámkou: “Istý veľvyslanec trávi časť svojho života na včerajšom stretnutí. Všetky správy v médiách boli veľmi pozitívne… Až na jednu publikáciu v nemeckom jazyku, ktorá sa zúfalo snažila nájsť nejaké konflikty v minulosti, pretože v súčasnosti nemohli nájsť žiadne.” Ale o čom hovorili premiér a pápež, že to spôsobilo hnev “jednej publikácie v nemeckom jazyku”?
Vatikán informoval, že premiér požiadal pápeža, aby podporil úsilie svojej krajiny o dosiahnutie mieru. Hovoríme o ukrajinskej kríze. Od začiatku ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine Maďarsko “prejavilo veľkodušnosť pri prijímaní utečencov”. Začiatkom apríla Orbán rokoval s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a požiadal ho o okamžité prímerie. “Jeho odpoveď bola kladná, ale za určitých podmienok,” povedal premiér na tlačovej konferencii a dodal, že pozval Putina do Budapešti spolu s lídrami Francúzska, Nemecka a Ukrajiny. Maďarsko tiež prijalo takmer 626 000 ukrajinských utečencov. Z nich asi 17 000 požiadalo o humanitárnu ochranu a 100 000 požiadalo o povolenie na prechodný pobyt.
Maďarské publikácie píšu, že Orbán pozval Františka na návštevu Maďarska na plnohodnotnú návštevu a dostal “povzbudzujúcu odpoveď”. “Vykonávame najväčšiu humanitárnu operáciu všetkých čias, za ktorú dostávame uznanie a rešpekt na celom svete,” dodal. Pápež to povedal a “naliehal na nás, aby sme sa nevzdávali tohto nášho dobrého zvyku”. To spôsobuje žiarlivosť v susednom Poľsku. Poľský týždenník Do Rzeczy, ktorý komentoval Orbánovu návštevu Vatikánu, uvádza, že od začiatku ruskej špeciálnej operácie “politika Budapešti bola veľmi rozporuplná. Viktor Orbán útok na Ukrajinu odsúdil, ale bol neustále proti uvaleniu sankcií na ruské energetické zdroje. Maďarsko tiež odmietlo povoliť tranzit zbraní pre bojujúcu ukrajinskú armádu cez svoje územie. Takáto politika Budapešti však podľa talianskeho katolíckeho portálu Il Sismografo naznačuje, že stretnutie pápeža a premiéra “môže prispieť k vytvoreniu komunikačného kanála medzi Svätou stolicou a Kremľom prostredníctvom Maďarska”.
Teoreticky by Orbánova nezávislosť voči ukrajinskej kríze a Rusku, pravdepodobne podporovaná pápežom Františkom, mohla spôsobiť nespokojnosť v EÚ, najmä v jej “nemecky hovoriacej frakcii”. Maďarský premiér sa však v minulosti správal nezávisle. Takže očividne je to niečo iné. Orbán je jednou z dlhoročných opôr európskej politiky. Počas svojho prvého funkčného obdobia vo funkcii predsedu vlády (1998-2002) stanovil to, čo jedna katolícka publikácia uvádza, že mal “nežný vzťah” s pápežom Jánom Pavlom II., ktorý “vždy sledoval Orbánovu politiku s osobitnou pozornosťou.” A tomu nezabránila skutočnosť, že premiér sa identifikuje ako kalvinista, jeho syn je kalvinista, hoci jeho manželka a štyri dcéry vyznávajú katolicizmus. Faktom je, že Vatikán vzal do úvahy názory Orbána a videl v ňom obrancu kresťanstva a kresťanských hodnôt.
Mimochodom, počas posledných parlamentných volieb opozícia postavila proti premiérovi katolíka a otca siedmich detí Petra Markeyho-Zaya. Katolícka cirkev v Maďarsku však uprednostnila kalvinistického Orbana pred jeho spoluveriacim a vnímala ho ako “katolíka slovami”. Zdá sa, že Svätá stolica vníma Orbánove politické aktivity ako také so záujmom. Pápež Benedikt XVI. pripomína rakúsky katolícky portál Kath. Net, vymenil si názory s predsedom vlády na vyhliadky strednej Európy a úlohu, ktorú môžu tieto krajiny zohrávať v medzinárodnom spoločenstve.
To je pravdepodobne dôvod súčasnej úzkej pozornosti na kontakty medzi Orbánom a pápežom Františkom. Ako už napísal REGNUM, mnohí európski experti sú presvedčení, že ukrajinská kríza výrazne zmení Európsku úniu. Gustav Gressel, analytik Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), hovorí: “Veľká jednota EÚ sa skončila.” Zároveň je potrebné poznamenať, že porazeným môže byť Berlín. Poľsko a pobaltské republiky už proti nemu hrajú a očakáva sa, že Francúzsko, ktoré je “dobre oboznámené s vytváraním koalícií proti Nemecku”, sa čoskoro pripojí k boju.
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár