Okrem exponátov múzea uvidíte aj dravcov
Sokoliari kráľa Svätopluka z Banskej Bystrice počas letnej sezóny ozvláštňujú prehliadky Múzea Červený Kláštor, národnej kultúrnej pamiatky kláštora Kartuziánov. V múzeu pôsobia prvý rok a prinášajú radosť a poznanie nielen deťom, ale i dospelým. Majestátnosť dravých vtákov od nepamäti fascinovala ľudí a človek sa snažil ich neuveriteľné lovecké schopnosti využiť v svoj prospech. Sokoliarska skupina kráľa Svätopluka má štyroch stálych členov a zhruba 16 detských dobrovoľníkov, ktorí počas školského roka pravidelne navštevujú krúžok. Sokoliarstvo bolo späté s lovom, ktoré má na Slovensku 400-ročnú tradíciu. Medzi ich hlavné činnosti patrí predstavenie chovu a lovu dravých vtákov. „Záujemcom predstavujeme, ako žijú dravce vo voľnej prírode, ako lovia. Sokoliarstvo vzniklo hlavne pre lov a získavanie obživy. Kedysi dávno patrilo k bežnej súčasti života. V kolíske sokoliarstva, v Mongolsku, sa každý jeden človek venoval sokoliarstvu a s tým súvisel aj chov,“ vysvetľuje sokoliar Filip Bielik.
Sezóna sokoliarom začína už v apríli a končí koncom októbra. Medzi ľuďmi patria k vyhľadávaným atrakciám. „Ľudia majú záujem a chodia na naše predstavenia hlavne vtedy, keď si to môžu aj sami vyskúšať. Cvičený vták priletí aj k cudziemu človeku, sadne na rukavicu a pokiaľ nemajú väčší rešpekt, páči sa im to,“ s úsmevom hovorí Filip Bielik.
Vycvičiť dravca je individuálne a záleží od povahy a druhu chovaného vtáka. Skupina má v súčasnosti desať operených miláčikov. Odchované jedince získavajú pre výcvik od chovateľov a nepochádzajú z voľnej prírody. Dravce musia odkúpiť, alebo ich získajú darom od tých, ktorí ich odchovajú od rodičovského páru vo voliérach. „Výcvik začína odberom mláďaťa od rodičov v jednom až jeden a pol mesiaci života. Vtedy je už dravec vychovaný do svojej veľkosti, je už operený a má všetko, ako dospelý vták. Niektoré dravce, napríklad sovy, ťažšie chápu. Hovorí sa síce, že sova je symbol múdrosti, ale skutočnosť je iná. Odobrať ich od rodičov je potrebné ešte skôr, pretože sa dokážu naviazať na človeka ako k rodičovi a berú nás, ako mamu a je to pre ne prirodzené, že chodia za nami,“ smeje sa sokoliar. Mať takýto koníček si vyžaduje od sokoliarov každodennú opateru. O dravce sa starajú rovnako, ako každý iný chovateľ, ktorý má zvieracieho miláčika. V súčasnosti pracujú a chovajú najväčšieho dravca, orla stepného, ktorého získali od chovateľa z Nemecka. Má iba dva a pol mesiaca a učí sa lietať. Ďalšími miláčikmi skupiny sú sokol rároh a sokol myšiar, tri sovy, plamienka driemavá, sova lesná a sova snežná. No a samozrejme krkavce čierne a myšiak harrisov. „Podľa toho čo chcem od dravca a čo od neho vyžadujem, volím pre výcvik taký druh, ktorý to dokáže najlepšie. Najradšej mám krkavce čierne. Sú moje obľúbené a kvôli nim som aj začal so sokoliarstvom. Mal som sen mať krkavca a cvičiť ho. Nakoniec sa mi to aj podarilo. Ľahko sa cvičí aj mexický dravec a sokol rároh,“ konštatuje Filip. Sokol rároh má na vystúpení vždy veľký úspech pre jeho rýchly let.
Každý dravec si vyžaduje iný prístup a samozrejme lásku, bez toho by to nešlo. Práca s dravcom je hlavne o zodpovednosti. Človek si nemôže dovoliť vypustiť ani jeden deň v týždni bez toho, aby nešiel sa svojim zverencom. Medzi každodennú starostlivosť patrí tak, ako napríklad u psa venčenie, lietanie, kŕmenie, musí dostať čistú vodu. V zime je to rovnaké. U niektorých druhov lovná sezóna začína v septembri. Členovia skupiny môžu loviť aj v lese, ale na to sú pot-rebné poľovnícke povolenia v revíre a sokoliarske skúšky. „Určite je to náročný koníček, hlavne časovo a finančne, ale pri takejto záľube nepozeráme čo a koľko to stojí. Čokoľvek robíte zo srdcom, nepozeráte ani na zisk, ani na straty,“ prezrádza Filip. Dravce sa kŕmia surovým mäsom, čo je pre ne prirodzené, pretože v prírode lovia malé hlodavce alebo menšiu zver. Sokoliar im musí potravu prispôsobiť. Tých, ktorí lovia iné vtáky, chovajú iba kuracím, holubím či prepeličím mäsom. Dravcom, ktoré lovia srstnatú zver, zabezpečujú myši, zajace a iné menšie hraboše. Sú vtáky, ktoré lovia ryby, tie kŕmia predovšetkým rybami, ale aj iným druhom mäsa. Krkavce čierne sú všežravce a tie zožerú podľa chovateľa všetko.
„Krkavec je bystrý a inteligentný vták, rýchle pochopí čo má robiť a vie, že si zaslúži maškrtu. To ho motivuje byť poslušný a splniť úlohu čím skôr. Je strašne pažravý a robí to hlavne preto. Treba si dávať pozor hlavne pri vystúpeniach. Vyložene jediným pohľadom zmapuje, kto v publiku alebo na nádvorí niečo je a je schopný mu to zobrať. Stane sa, že ukradne dieťaťu lízanku alebo niečo iné. Jednoducho vie, že deti môže ľahko prekabátiť,“ smeje sa Filip. Občas si ale aj dravce povedia „dosť“ a uletia. Stáva sa to aj vtedy, keď sú vystrašení z veľkého množstva ľudí, hlavne u mladších jedincov. Napríklad uletel sokol a trištvrte roka sa staral sám o seba, kým ho sokoliari našli. Bol to zázrak. Sokoliari bežne v praxi využívajú telemetriu. Vysielačka sa dravcovi pripne na chrbát alebo chvost a podľa signálu ho vedia vystopovať. Veľa ľudí má pred dravcami rešpekt a boja sa, že ich môže vták svojím zobákom napadnúť.
„Dbáme na bezpečnosť a zámerne vyberáme vtáky, ktoré majú pokojnú povahu. Na vystúpenia nepoužívame orly skalné, sú agresívne a nie je pre nich problém zabiť dieťa. Na vystúpenia sa skvelo hodí orol stepný, je veľký, ale je pokojný. Samozrejme, ak by sa vták cítil ohrozený a bol zahnaný do kúta a chcel mu niekto ublížiť, bránil by sa. Dravec by skôr uletel, ale mohol by aj zaútočiť,“ vysvetľuje bezpečnosť na vystúpeniach mladý sokoliar. O svojich miláčikov sa musia starať aj po zdravotnej stránke. Základom je kvalitná potrava, dobré a čisté podmienky vo voliérach, ktoré sa musia pravidelne čistiť a dezinfikovať. Ak by mal dravec zanedbané hygienické podmienky, oslabuje sa mu imunitný systém. Dvakrát ročne sa posiela trus na veterinárny rozbor, aby sa vylúčili parazity, červy. Ak by sa v truse niečo vyskytlo, klasicky sa odčervujú. (pks)
Sova vidí rovnako dobre cez deň ako v noci a vie, že je príliš pomalá. Cez deň by nič neulovila a mohla by sa sama stať
korisťou iného denného dravca. Je pre ňu nevýhodné, aby lietala cez deň. Zrak sovy je čiernobiely, ďalekozraký a v tme vidí lepšie kontrasty. Jej sluch je osemkrát lepší ako u človeka. Ušné dierky má asimetricky uložené, aby zachytila zvuk z každej strany. Tvár sovy má tvar taniera z peria, keď k nim prichádza zvuk, tak ho zachytáva ako do lievika. Jej perie je veľmi jemné a pri lete ich nepočuť. Oči má veľké a okolo nich nemá svaly na otáčanie buliev, teda pozerá sa iba jedným smerom. Preto točí viac hlavou, ktorú dokáže otočiť až o 270 stupňov, čo je trištvtina kruhu.
Zanechajte nám komentár