Okolnosti smrti generála Lučanského
Ľuboš Blaha – Spravme si test Kuciakom.
1. Predstavte si, že by v deň vraždy Jána Kuciaka štát z nejakého legitímneho dôvodu monitoroval jeho dom. Ale potom by sa zistilo, že jedna hodina z videozáznamu chýba. Zhodou okolností v ten osudný deň, keď došlo k zločinu…
2. Myslíte si, že by novinárom stačila storka, že to je náhodička? A že to len kvôli detektoru pohybu? A že smola? Ja len, že pri Milanovi Lučanskom im to z nejakého čudného dôvodu stačí.
3. Jeho cela bola monitorovaná kamerou, no jedna hodina v zázname chýba. Za túto hodinu sa predsa mohlo stať všetko podstatné. Celá Kolíkovej propagandistická verzia o „samovylupovaní oka“ týmto kompletne padá.
4. Všimnite si aj tie propagandistické vládne vykrúcačky o troch rôznych celách, v ktorých sa Milan Lučanský pohyboval. Viete si predstaviť, že by takéto niečo nastalo v Kuciakovom prípade – že by vyvstalo takéto závažné podozrenie? A že by boli médiá ticho?
5. Teraz tvrdia, že Lučanského presúvali z cely do cely, ale prečo by to preboha robili? A prečo by ho nakoniec strčili zrovna do cely, kde je poschodová posteľ a kde cez okienko nevidia na hlavu väzňa?
6. Veď to celé nedáva absolútne žiaden zmysel. Pri Kuciakovi by liberálni novinári vrieskali od rána do večera. No tu im stačí každá kostička, čo im Kolíková predhodí. Namiesto investigatívy robia Matovičovi a štátu propagandu zadarmo.
7. A ešte sa aj vysmievajú ľuďom, že majú pochybnosti. Vraj sa ľudia nemajú hrať na „súdnych znalcov“. Hlavne, že pri Kuciakovej vražde malo aj to najposlednejšie slniečkarske trdlo hneď tri-štyri verzie, kto objednal vraždu – hneď sme tu mali po celej sieti tisíce Colombov a Poirotov, ktorí presne vedeli, ako vražda prebehla.
8. Pamätáte, vtedy každý slniečkarsky „dezolát“ na základe svojej „Vysokej školy života“ do troch minút skalopevne tvrdil, že za vraždou stojí Fico, Putin alebo prinajmenšom talianska mafia. Vtedy sa najdivokejším konšpiráciám médiá nesmiali. No dnes sa úplne logickým pochybnostiam ľudí vysmievajú. To sú tie liberálne dvojaké metre.
9. Medzi hnutiami All for Jan a All for Milan je dramatický rozdiel – v tom sa s liberálnymi médiami zhodujem. Ale ja na rozdiel od nich tvrdím, že hnutie All for Milan je autentickejšie a spravodlivejšie.
10. V prvom prípade išlo o novinára, ktorý až do svojej smrti nebol príliš známy, kým v druhom prípade išlo o významného človeka, ktorý poslal za mreže najväčšieho mafiána a vraha v slovenských dejinách Mikuláša Černáka. Prvý bol sympatický mladý muž, druhý bol viac než to – bol hrdina.
11. A žiaden štát, ktorý chce postaviť svoju existenciu na morálke, nemôže nechať hynúť svojich hrdinov vlastnou vinou – toto je jednoducho No-Go. Zlo nemá víťaziť nad Dobrom, nie takto odpudivo, nie takto surovo!
12. Preto dnes ľudia krútia hlavami a čítajú si cynické odkazy ťažkého vraha Mikuláša Černáka so slzami v očiach – mafia sa smeje, kým policajný hrdina umiera.
13. Černák, ktorý sa pýšil tým, že volil Matoviča, dostal od Matoviča darček – priamo na Mikuláša… A darček bol „rozbalený“ ešte pred Vianocami. Väčšia symbolika už asi ani neexistuje. A ľudia sú z toho oprávnene vydesení.
14. Je tu aj druhý zásadný rozdiel medzi hnutiami All for Jan a All for Milan. V prvom prípade so smrťou novinára nemal štát nič spoločné. To iba liberálne médiá vytvorili šialené konšpirácie, na základe ktorých povalili vládu. V skutočnosti išlo o súkromnú vraždu. Smutný prípad, ale štát nebol priamo zodpovedný.
15. Prípad Milana Lučanského je iný. Generál bol vo väzbe, ktorá je všeobecne spochybňovaná a považovaná za samoúčelnú, krutú a surovú. Kompletnú izoláciu možno považovať za formu mučenia… A on tragicky zomrel štátu priamo pod jeho očami.
16. Aj keby sme vláde uverili, že spáchal samovraždu, veľkou otázkou je, prečo ho takto trýznili – prečo prispeli k jeho smrti. Štát v tomto prípade nesie priamu zodpovednosť za jeho život – tak ako za život každého obvineného, ktorého strčil do väzby.
17. Kým v prípade Jána Kuciaka sa bavíme o zodpovednosti vraha, v prípade Milana Lučanského sa bavíme o jasnom zlyhaní štátu. A to opakujem – aj v prípade, že by sa zabil sám, čo zatiaľ vôbec nepôsobí pravdepodobne.
18. Ľudia vidia tú nezmyselnú krutosť samotky. Chcú konfrontovať sudkyňu Pamelu Zálesku a pýtať sa jej na jej surové rozhodnutie. Chcú konfrontovať dozorového prokurátora Petra Kysela a pýtať sa ho na tú iracionálnu krutosť – prečo dcérka nemohla poslať otcovi obrázok, prečo, preboha?!
19. Ľudia chcú vysvetliť politickú angažovanosť premiéra Matoviča aj urválkovské spôsoby prokuratúry v celej sérii politických čistiek. Chcú vysvetliť, načo bola dobrá taká miera neľudskosti. A či neprispela k smrti hrdinu.
20. Ľudia vidia aj to, ako sa štát správal k Danielovi Lipšicovi, ktorý zabil človeka. On nešiel na samotku, jeho neprenasledovali. Hoci sám žiadal pre prípady smrti na priechode pre chodcov basu natvrdo. Ale v prípade Milana Lučanského sa siahlo po tých najsurovejších opatreniach. Prečo? Myslíte, že ľudia tú skrivodlivosť nevidia?
Milí priatelia, tento prípad sa im nepodarí „vyhniť“.
Krutosť trestu voči nevinnému človeku, ktorý navyše patril k policajným hrdinom, o ktorom sa mali písať oslavné knihy a nie ho zatvárať do basy na základe politickej objednávky – táto krutosť Matovičovej vlády robí z prípadu Milana Lučanského výbušnú politickú zmes, ktorá môže navždy zmeniť Slovensko. Môžu sa ľuďom vysmievať, môžu ich podceňovať, môžu ich nenávidieť. Ale nemôžu ich zastaviť.
Milan Lučanský sa stal symbolom – symbolom boja za spravodlivosť! Boja za Slovensko! Ešte raz a hrdo – všetci za Milana!
Okolnosti smrti generála Lučanského
Ešte v lete Lučanský žartoval pri rozlúčke, že ešte „nezomierame“. Video, ktoré tlačí slzy do očí
Bývalý šéf väznice v Leopoldove: Ležiaci človek sa nemôže obesiť!
OZ Pán občan
Zanechajte nám komentár