Odhalili pamätnú tabuľu ev. farárovi Ondrejovi Šimekovi
Sobota 29. augusta bola v Batizovciach dňom sviatočným. Po viacročnom úsilí tu slávnostne odhalili pamätnú tabuľu bývalému spoluobčanovi, evanjelickému farárovi Ondrejovi Šimekovi. Pretože Ondrej Šimek bol i účastníkom Slo-venského národného povstania a po jeho potlačení aj väzňom dvoch koncentračných táborov v Osvienčime a Ravensbrücku, bezprostredne po odhalení pamätnej tabule si účastníci uctili pamiatku padlých položením kytíc a kvetov k pamätníku. Slávnostný deň pokračoval kultúrnym programom doplneným o rôzne atrakcie pre deti v parku pred hotelom Guľa a deň skončil zapálením vatry zvrchovanosti.
Evanjelický farár Ondrej Šimek sa narodil 26. apríla 1912 vo Veličnej. Po gymnaziálnych štúdiách v Dolnom Kubíne a v Banskej Štiavnici absolvoval teológiu v Bratislave a vzdelanie si po ordinácii v roku 1936 rozšíril v nemeckom Erlangene. Pôsobil ako kaplán v Liptovskej Porúbke, potom ako vojak prezenčnej služby aj poslucháč školy pre dôstojníkov duchovnej služby v zálohe v Prahe. Po návrate z vojenčiny ako kaplán v Liptovskom Mikuláši. Od roku 1941 do roku 1987 pôsobil ako riadny farár v rozsiahlom cirkevnom zbore v Batizovciach, ku ktorému patrili ako fílie podtatranské obce a osady Gerlachov, Lučivná vrátane sanatória, Mengusovce, Štôla, Vyšné Hágy, Tatranská Polianka a od roku 1946 aj Svit. Ondrej Šimek patril medzi iniciátorov obrodného procesu v cirkvi v rokoch 1968 – 69 a bol navrhnutý do funkcie biskupa jej Východného dištriktu. Viedol obecnú kroniku, bol tajomníkom DHZ, predsedom miestneho odboru Matice Slovenskej a viac rokov bol i tzv. sirotským otcom. Bol nielen uznávaným historikom, ale aj členom Slovenskej muzeálnej spoločnosti. V časoch najtvrdšej totality, kedy sa zatvárali kláštory, rušili rehoľné spoločnosti a vytvárala sa tzv. podzemná cirkev, sa zaslúžil i napriek výslovným zákazom okresu o výstavbu veže tunajšieho evanjelického kostola. Publikoval v mnohých cirkevných periodikách. Jeho najznámejším doteraz vydaným dielom je Husitizmus a reformácia na Spiši (1971) a kniha Takto to bolo, ktorá vyšla in memoriam. Viaceré práce zanechal v rukopise. S manželkou Máriou, rod. Kellovou z Dolného Kubína vychovali tri dcéry. Zomrel 6. apríla 1996 v Batizovciach.
„V dejinách máme osobnosti, na ktoré môžeme byť právom hrdí a nebohý pán farár Ondrej Šimek takouto osobnosťou určite bol. Je mi veľkou cťou, že som ako starosta obce túto ušľachtilú myšlienku spolu s poslancami mohol podporiť. Naša obec sa aj takýmto spôsobom nepriamo zapíše do zoznamu slovenských miest a obcí, v ktorých boli ľudia i napriek ohrozeniu vlastného života ochotní pomôcť v časoch hroznej vojny,“ povedal starosta obce Gabriel Bodnár, ktorý ešte mal možnosť poznať pána farára Šimeka osobne.
Predsedníčka ZO SZPB Monika Faixová v svojom vystúpení vyzdvihla farára Šimeka ako zaslúžilého bojovníka proti fašizmu a účastníka SNP a poďakovala všetkým, ktorí ich návrh prijali a podporili.
16. augusta tohto roku uplynulo 73 rokov, keď evanjelický farár Ondrej Šimek vykonal krst posledných piatich ľudí židovského pôvodu z celkových 21 z blízkeho i širokého okolia. „Prijatie do cirkvi prostredníctvom krstu bolo jednou z možností, ako sa vyhnúť deportáciám a istej smrti v koncentračných táboroch. 16. augusta 1942 bola nedeľa. Do Batizoviec doviezol súkromný taxík piatich ľudí zo Spišskej Novej Vsi, mladú trojčlennú rodinu Bauerovcov a manželský pár Fussmanovcov. Dohodnuté stretnutie bolo pred evanjelickým kostolom, v ktorom bol krst po ústnej skúške a modlitbách aj následne vykonaný. Informáciu o tom, že pán farár Šimek vykonával krsty bez akéhokoľvek nároku na finančnú či inú odmenu, sa Bauerovci dozvedeli od svojho príbuzného z Važca, ktorý krst prijal ešte skôr. Ten, kto Židom akýmkoľvek spôsobom pomáhal, bol označený za „bieleho Žida“ a tak vystavoval aj seba veľkému nebezpečenstvu. Napriek všetkým okolnostiam pán farár Ondrej Šimek preukázal svoju ľudskosť, pevnú a živú vieru i odvahu v poh-nutých časoch. Je nám cťou, že medzi sebou môžeme privítať aj pána Dr. Valtera Bauera, ktorý mal vtedy len 12 rokov, no na spomínané udalosti si dodnes veľmi živo pamätá,“ povedala PhDr. Soňa Andrášová a súčasne vyzvala starostu obce a MUDr. Valtera Baura, aby odhalili pamätnú tabuľu.
„Som nesmierne vďačný, že sa môžem teraz, po 75 rokoch pokloniť pamiatke Ondreja Šimeka a jeho mamičky, ktorí nás s otvorenou náručou prijali v roku 1942, keď zúrili najhoršie časy pre niektorých občanov na Slovensku. Mne tieto časy, ako 12-ročnému, zobrali celú mladosť. Skrýval som sa a pán Šimek s jeho mamičkou nás pritúlili a urobili všetko, čo bolo v ich možnostiach. Aj takto ukázal svoju ľudskosť a pekné úmysly ostatným spoluobčanom,“ povedal Dr. Bauer.
K prítomným sa prihovorila i Mária Sýkorová, dcéra Ondreja Šimeka a darovala knihu svojho otca Takto to bolo starostovi obce i Dr. Bauerovi.
„Keď som čítal knihu Ondreja Šimeka, zaujali ma aj dve vety ako odkaz pre mňa, pre budúcu generáciu, možno aj pre vás, ktorí ste tu. ´Nedali sme si zlomiť morálnu odolnosť, dvíhali sme klesajúcich na mysli.´ Pre mňa sú veľkým povzbudením a motiváciou pre život. Je to i obrovský odkaz pre nás dnes, aby sme si morálku, morálnu odolnosť nenechali zlomiť ničím, nech je to čokoľvek. Materializmus alebo nejaké tlaky a aby sme dvíhali klesajúcich na mysli. To je povinnosť každého, nie iba veriaceho človeka, nie iba farárov, ale všetkých ľudí. Tých ktorí sú mocnejší, odolnejší, aby dvíhali tých, ktorí klesajú na mysli. Aby sa vzájomne povzbudzovali. Prajem vám, Batizovčania, pretože ste tu mali takého vzácneho človeka, aby ste boli verní aj tomuto odkazu, aby ste si nenechali zlomiť morálnu odolnosť a dvíhali klesajúcich na mysli,“ zakončil evanjelický farár Jozef Vereščák z Popradu-Veľkej, podpredseda Združenia evanjelických duchovných Východného dištriktu.
Medzi prítomnými nechýbali ani tí, ktorí pomohli zrealizovať túto myšlienku – prof. Peter Švorc z Inšitútu histórie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, Dr. Ružena Kormošová z Gymnázia v Spišskej Novej Vsi, ktorá už niekoľko rokov so svojimi študentmi pracuje na projekte Stratení susedia a zachytáva osudy židovských rodín zo Spiša, Dr. Eva Bäckerová, ktorá sama zažila hrôzy koncentračného tábora Ravensbrück a ďalší vzácni hostia. (reš)
Pamiatku padlých v SNP si uctili pri pamätníku v obci.
Zanechajte nám komentár