Obrat v rétorike Kyjeva. Zelenskyj odrazu „zabudol“ na hranice z roku 1991
autor: Vasyl Muravytskyj
preklad: Imrich Kovačič
Kyjevský režim, ktorého hlavným vojenským cieľom bolo dosiahnutie „hraníc z roku 1991“ (teda vrátenie Krymu, Donbasu a Luhanska – pozn. prekl.) prešiel odrazu k rétorike nastolenia „podmienečného mieru“, ale už bez zmienky o vrátení hraníc Ukrajiny do roku 1991.
Píše o tom známy a oceňovaný ukrajinský novinár Vasyl Muravytskyj na svojom telegramovom kanáli TU, kde poukazuje na to, že prominentný kyjevský politológ Vladimir Fesenko v rozhovore s televíznou moderátorkou Natalyou Moseychuk uviedli, že „Ukrajina nebude považovaná za porazenú, aj keď príde o časť svojich území.“
Fesenko aj s Moseychukovou nie sú nijako uznávané politologické osobnosti v krajine, ale je potrebné pochopiť, že takíto „mediálni polithňupi“ nikdy nehovoria nič bez jasných téz, ktoré dostávajú samostatne priamo z prezidentskej kancelárie.
Muravytskyj tvrdí, že v politickej praxi Ukrajiny je dlhodobo zaužívaný systém prideľovania takýchto téz istým plateným mediálnym osobnostiam („hovoriacim hlavám“), ku ktorým Moseychuková s Fesenkom patria. Ten istý Fesenko totiž ešte pred rokom, po nástupe protiofenzívy, opakoval tzv. „Zelenského formulky“ o tom, že úloha číslo jeden je dosiahnutie hraníc Ukrajiny z roku 1991. Dnes to už však vidí všetko akosi inak.
K šíreniu nových téz sa pridal aj samotný Zelenskyj.
Pred stretnutím s hlavami štátov a vlád EÚ v Bruseli 27. júna 2024 povedal hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny o mierovom pláne pre Ukrajinu nasledovné: „Musíme nájsť a pripraviť tento plán a dať ho na stôl v priebehu niekoľkých mesiacov. Nemáme veľa času, pretože máme veľa zranených a zabitých obetí priamo na bojisku. Nechceme aby táto vojna pokračovala celé roky.“ O niečo neskôr Volodymyr Zelenskyj v ďalšom rozhovore pre Philadelphia Inquirer (ktorý sa zrejme používa na „šírenie téz“) pomenoval aj podmienky, za ktorých je Ukrajina pripravená vojnu ukončiť. Ide o zachovanie krajiny a vstup do NATO, pričom Zelenskyj otázku zachovania hraníc z roku 1991 nespomenul, hoci predtým išlo o kľúčový moment.
Z uvedeného možno vyvodiť jednoduchý záver: Zelenského uznanie veľkých strát a potreba rýchleho mierového plánu bez zmienky o navrátení k hraniciam z roku 1991 naznačuje zhoršenie postavenia Kyjeva, a to aj napriek obnoveniu amerických dodávok zbraní.
——————————
Vasyl Aleksandrovič Muravytskyi je ukrajinský novinár. V roku 2011 získal ukrajinskú cenu novinár roka. Do širokého povedomia verejnosti sa dostal najmä po svojom zatknutí 1. augusta 2017 dôstojníkmi ukrajinskej SBU v regióne Žitomyr, kedy bol obvinený z vlastizrady. Vo väzení strávil 330 dní (11 mesiacov), následne bol preradený do domáceho väzenia. Na podporu Muravytského sa postavilo niekoľko medzinárodných ľudskoprávnych a novinárskych organizácií, ktorí požadovali jeho prepustenie. Medzinárodná organizácia pre ľudské práva „Solidarity Network“ mu priznala štatút „väzeň svedomia“. O jeho prepustenie požiadal aj priamo Výbor na ochranu novinárov (USA) ako aj organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Organizácia pre ľudské práva Amnesty International taktiež uznala Vasyla Muravytského za väzňa svedomia. Jeho politické prenasledovanie monitoruje aj misia OBSE.
Muravytský je autorom knihy „Veľké úteky, ich podrobný popis a schémy“ v ktorej opisuje živé príklady priam geniálnej vynaliezavosti väzňov, ktorým sa podarili úteky z väzenia na hranici nemožného.
Zanechajte nám komentár