Obehové hospodárstvo – dajme veciam nový život
Každý Európan spotrebuje za rok 14 ton materiálu a vyprodukuje 5 ton odpadu. Tieto alarmujúce čísla však môžeme zmeniť. Pokazené veci sa dajú opraviť a znovu použiť a materiály je dnes možné recyklovať, čím sa dá množst-vo odpadu výrazne znížiť. V pondelok podvečer týmito otázkami zaoberal Európsky parlament (EP) a Európska komisia mu predložila správu o ambicióznych plánoch na prechod k obehovému hospodárstvu.
Na rozdiel od stále veľmi rozšíreného modelu, kde sa veci vyrábajú, spotrebúvajú a zahadzujú, v obehovom hospodárstve majú dlhší život. Alebo sa dokonca i reinkarnujú. A to najmä vďaka lepšiemu dizajnu, ktorý ich umožňuje opraviť, alebo recyklovať ich jednotlivé časti. Pre obehové hospodárstvo je príznačná i dlhšia životnosť vecí a efektívnejšie nakladanie s odpadom. A v neposlednom rade sú tu i nové biznis modely založené na požičiavaní alebo spoločnom vlastníctve, kde sa zo spotrebiteľov stávajú „len“ užívatelia.
EP v pondelok rokoval a v stredu hlasuje o správe, v ktorej požaduje zlepšenie využívania zdrojov o 30 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2014. Podľa odhadov Komisie by to mohlo priniesť takmer 1 %-né zvýšenie HDP a 2 milióny nových udržateľných pracovných miest.
„Ak chceme zmeniť dnešný trend, potrebujeme skutočnú zmenu myslenia a systematický prístup, ktorý vyžaduje celoplošné regulačné i ekonomické zmeny a takisto i zmeny vo vzdelávaní a sociálnej oblasti,“ vysvetľuje spravodajkyňa Sirpa Pietikäinen (EĹS, Fínsko). (pvč)
Zanechajte nám komentár