O smetiach, vode a o ľuďoch
Milí spoluobčania,
počas necelého roka môjho pôsobenia v obecnom zastupiteľstve sme okrem mnohých iných vecí riešili aj prehrešky voči životnému prostrediu. Pokosená tráva patrí na kompost a nie do najbližšej priekopy. V kúte záhrady zaberie jednoduché kompostovisko, vyrobené zo štyroch drevených paliet cca 1 m2 plochy a trávu doň môžete ukladať viac rokov. Vzniknutý kompost je vynikajúce organické hnojivo, určite vhodnejšie a zdravšie pre vaše zeleninové či okrasné záhony ako umelé, chemické prípravky. Orezané konáre z ovocných a okrasných stromov sa dajú využiť po vysušení pri rodinnej grilovačke namiesto drahého dreveného uhlia, nehovoriac o tom, že aj vyvezenie tohto odpadu niekde za obec stojí peniaze a čas. Ten istý čas, ktorý by nám zabralo posekanie a uloženie týchto konárov pod improvizovanú striešku. Stavebný odpad nie je bežnou súčasťou prírody, ale pri vychádzke do lesa za obcou človek nadobúda opačný dojem. Nehovoriac o plastovom odpade, napriek tomu, že v obci funguje separovaný zber.
Všetko je to o ľudskom vedomí a zmýšľaní. Pokiaľ si to neuvedomíme sami, o pár rokov budeme spolu žiť na jednom krásnom, veľkom smetisku a naše deti a vnuci nás za to budú nenávidieť. Učme preto naše deti, že odpadky patria do koša, nie do priekopy. Nebojme sa upozorniť na tento fakt aj iných, ktorí to zatiaľ nepochopili. Nebojme sa oznámiť obecnému úradu alebo aj priamo polícii, ak máme poznatky o porušovateľoch zákona o životnom prostredí. Uvedomme si, že peniaze, ktoré je obec povinná zo zákona investovať do likvidácie skládok v jej katastrálnom území, budú chýbať nám všetkým. Nehovoriac o tom, že neoznámenie porušovania zákona je tiež porušením zákona.
Vážnym problémom, ktorým sme sa na zasadaniach OcZ zaoberali, je aj obecná kanalizácia. Okrem hľadania možností na získanie financií na dokončenie úplného odkanalizovania obce na Uliciach Jurkovičovej a Komenského sme riešili aj sankcie za nevyhovujúce výsledky meraní znečistenia vody z čistiarne odpadových vôd (ČOV). Tieto zlé výsledky sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené odvádzaním dažďovej a povrchovej vody do splaškovej kanalizácie. Naša ČOV je biologického typu, čo znamená, že na čistení splaškových vôd sa podieľajú špeciálne baktérie, ktoré pre svoj život a správnu činnosť potrebujú určitú teplotu vody a koncentráciu znečisťujúcich látok. Odvedením povrchových vôd do splaškovej kanalizácie sa táto koncentrácia riedi, znižuje sa aj teplota vody, zvyšuje sa objem znečistenej vody. V dôsledku toho dochádza k hynutiu baktérií, prípadne zvýšený objem vody nie sú schopné vyčistiť. Preto dochádza k prípadom nevyhovujúcich výsledkov meraní a k sankciám od vodohospodárskeho podniku. Potom ľahko môže nastať situácia, že kvôli ľahostajnosti, vypočítavosti a pohodlnosti niektorých občanov budeme trpieť všetci, lebo zvýšené náklady na prevádzku a údržbu ČOV a samotnej splaškovej kanalizácie bude musieť obec premietnuť aj vo zvýšených poplatkoch za stočné. Je pravdepodobné, že obec pristúpi k zisťovaniu odvádzania povrchových vôd do splaškovej kanalizácie a k následnému ukladaniu sankcií, lebo už pri žiadostí o pripojenie do obecnej kanalizácie bol každý účastník upozornený na zákaz odvádzania povrchovej a dažďovej vody.
Na záver môjho príspevku sa chcem dotknúť aj dodržiavania verejného poriadku v obci. Na obecný úrad bolo hlásených viac prípadov drobných krádeží, rušenia nočného pokoja, prípadne iné porušovanie verejného poriadku. Vyzývam všetkých občanov, aby akékoľvek porušovanie verejného poriadku hlásili hneď priamo na linku polície 158. Ohlásiť niečo s časovým odstupom na obecnom úrade nemá žiaden význam. Zriadenie a prevádzkovanie obecnej polície je poriadne drahá záležitosť a štátna polícia má sídlo pomerne blízko, zo Svitu sú v Batizovciach za pár minút. Iba v prípade, že budú informovaní o incidentoch, pošlú k nám hliadku. Ak bude týchto hlásení viac, je pravdepodobnejšie, že hliadka preventívne skontroluje naše ulice aj viackrát denne. Všímajme si svoje okolie, podozrivé aktivity je možné aj zdokumentovať, veď takmer každý mobilný telefón má k dispozícii aj fotoaparát či kameru. Hocijaký, aj nie celkom vydarený záber, môže byť pomôckou pri neskoršom objasňovaní nekalej činnosti. Nebuďme voči sebe navzájom ľahostajní, čo sa dnes stalo niekomu inému, zajtra sa môže pritrafiť nám a budeme vďační za každú pomoc.
Každý z nás je obyvateľom našej obce. Každý z nás chce žiť v peknom, bezpečnom a zdravom prostredí. Každý z nás by sa mal pričiniť o to, aby naša krásna podtatranská obec dala o sebe vedieť celému Slovensku iba v pozitívnom smere, nie v kriminovinách či čiernej kronike. Snažme sa pracovať a žiť tak, aby sa nám tento zámer podaril, snažme sa ovplyvniť aj ostatných, aby bolo naše úsilie korunované úspechom. Obec je taká, akú si ju vytvoria jej občania. Myslíme na to aj vtedy, keď budeme kritizovať. Spýtajme sa sami seba, čo sme pre obec urobili.
Jaroslav Kuzmík,
poslanec OcZ Batizovce
Zanechajte nám komentár