NOVÉ E-MAILY: Bidenov Biely dom v pozadí cenzúry článku BMJ Facebookom v súvislosti s vyšetrovaním spoločnosti Pfizer
Mesiace pred zverejnením vyšetrovania The BMJ (The British Medical Journal) poslal Facebook Bielemu domu e-mail, že podnikne kroky proti „pravdivému obsahu“ o vakcínach.
Vládou schválená informácia
Koncom roka 2021 som napísal o bombastickom vyšetrovaní BMJ, ktoré na základe interných dokumentov poskytnutých informátorom zistilo problémy s integritou údajov v klinickom skúšaní vakcíny proti COVIDu-19 spoločnosti Pfizer. Keď sa vyšetrovanie rozbehlo na sociálnych sieťach, Facebook ho začal cenzurovať, čo viedlo k vzájomnej výmene názorov medzi The BMJ a Facebookom, ako aj k informovaniu vo viacerých médiách o „overovateľoch faktov“, ktorí kontrolujú naratívy – nie fakty.
Nové e-maily, ktoré boli zverejnené počas súdneho sporu proti Bidenovej administratíve, teraz vysvetľujú krok spoločnosti Facebook zameraný na The BMJ (The British Medical Journal). Mesiace pred vyšetrovaním The BMJ poslal zamestnanec Facebooku e-mail predstaviteľom Bieleho domu Andymu Slavittovi a Robovi Flahertymu, v ktorom podrobne opísal, ako by gigant sociálnych médií znížil virálnosť príbehov o vakcínach, ktoré by mohli odradiť od vakcinačnej politiky administratívy, aj keby obsahovali „pravdivý obsah“.
„Ako viete, okrem odstraňovania dezinformácií o vakcínach sme sa zamerali na zníženie virality obsahu odrádzajúceho od vakcín, ktorý neobsahuje akcieschopné dezinformácie,“ uvádza sa v e-maile Facebooku adresovanom úradníkom Bieleho domu Slavittovi a Flahertymu. „Ide o často pravdivý obsah…“.
Nová politika spoločnosti Facebook prišla po tom, čo na ňu Biely dom (Biely dom tlačil na Facebook, aby cenzuroval skeptické príspevky o očkovaní proti Covidu) vyvíjal nátlak, aby kontrolovala informácie, ktoré by mohli poškodiť Bidenovu politiku očkovania proti COVIDu-19. Mesiace po tom, ako súhlasili s pomocou administratíve, kontrola faktov spoločnosti Facebook vyčítala denníku The BMJ „chýbajúci kontext“, hoci nenašla žiadne faktické chyby.
Tlačenie Facebooku do útokov na tlač porušuje klauzulu o slobode tlače v prvom dodatku:
Kongres nevydá žiadny zákon, ktorý by nerešpektoval ustanovenie náboženstva alebo zakazoval jeho slobodné vyznávanie; alebo obmedzoval slobodu slova alebo tlače; alebo právo ľudí pokojne sa zhromažďovať a žiadať vládu o nápravu sťažností.
„Vláda nemôže obísť prvý dodatok tým, že bude nútiť a tlačiť na súkromné spoločnosti, aby cenzurovali Američanov za vyjadrovanie názorov, s ktorými vláda nesúhlasí,“ napísala e-mailom Jenina Younesová, právna zástupkyňa New Civil Liberties Alliance, ktorá žaluje federálnu vládu spolu s generálnymi prokurátormi štátov Missouri a Louisiana. „E-maily Roba Flahertyho však dokazujú, že Bidenova administratíva sa zámerne snažila potlačiť pravdivý obsah, ktorý podľa nej ohrozoval agendu administratívy.“
Vyšetrovanie spoločnosti Pfizer
Keď som uzatváral vyšetrovanie The BMJ o problémoch s integritou údajov v klinickej štúdii vakcíny proti COVIDu-19 spoločnosti Pfizer, urobil som poslednú kontrolu, aby som sa uistil, že mi nič neuniklo. Článok už bol upravený, právnicky spracovaný a recenzovaný, ale aj tak som bol trochu znepokojený. Nočnú nervozitu vždy pociťuje reportér, ktorý sa chystá hodiť mediálny granát na veľkú korporáciu s obrovským PR rozpočtom.
Jeden priateľ raz opísal obraz nočnej mory, ktorá vás čaká pred veľkým vyšetrovaním. Je to, akoby ste pílili strom. Odpíliť, zatĺcť kliny na správnych miestach na zadnom reze. Všetko máte naklonené tak, aby to hladko padalo správnym smerom. A potom… keď začne padať… strom spadne na nesprávnu stranu a dostane vás!
V čase, keď sa chystá veľké vyšetrovanie, ste si to v hlave tisíckrát obrátili, preskúmali ste to z viacerých uhlov a snažili sa nájsť akékoľvek trhliny v dôkazoch. Voľné konce, ktorých sa môže spoločnosť chytiť. A aj tak sa môže niečo pokaziť.
Tak som zavolal priateľovi, aby mi povedal ďalší názor, priateľovi z Washingtonu, ktorý je bývalým federálnym prokurátorom a s ktorým som pracoval v Kongrese. Teraz pracuje v jednej z veľkých právnických firiem, ktorá zastupuje klientov ako Pfizer. Po tom, čo som si potvrdil, že spoločnosť Pfizer nie je jeho súčasným klientom, som zažartoval, že sa to môže zmeniť, keď sa môj príbeh prevalí a spoločnosť Pfizer si začne najímať právnické firmy, aby im pomohla riešiť prípadné následky.
„Dobre, takže tu je príbeh,“ vysvetlil som a prešiel som všetky dôkazy, ktoré som nazbieral. Zmluvná výskumná organizácia, ktorá pracovala na klinickej štúdii vakcíny proti COVIDu-19 spoločnosti Pfizer, falšovala údaje, nezaslepovala pacientov, zamestnávala nedostatočne vyškolených očkovateľov a pomaly sledovala nežiaduce udalosti.
„Páni,“ povedal. „Aké sú na to dôkazy?“ Vysvetlil som mu, že informátor odovzdal interné e-maily spoločnosti, správy a tajné nahrávky. Sedel som na hromade dôkazov, ktoré som niekoľko týždňov skúmal a potom potvrdil u ďalších zamestnancov spoločnosti.
„Ach, Bože. No, hlavný právny zástupca spoločnosti Pfizer hneď ráno zorganizuje hovory cez Zoom,“ povedal. „Dajte všetkých dohromady a zistite, čo sa stalo. Ako sa táto zmluvná výskumná organizácia nechala najímať? Jednoducho sa pokúsia zistiť, aké vysoké je ich riziko.“
Potom sme išli doháňať osobné záležitosti, než som musel ísť na večeru s priateľmi. „Tak potom, aký je tvoj konečný výsledok. Čo môžu urobiť?“
„Myslím tým, vieš. Budú kurva panikáriť!“ Zasmial sa. „Čo môžu urobiť, keď máš dôkazy?“ Áno.
To, čo som nevedel, a čo nevedel ani môj priateľ v DC, ktorý pracuje pre farmaceutických klientov, bolo, že Pfizer už má eso v rukáve. Článok o spoločnosti Pfizer vyšiel v novembri 2021. Ale nové e-maily zverejnené minulý týždeň zo súdneho procesu proti Bidenovej administratíve ukazujú, že Facebook už predtým uzavrel dohodu s Bielym domom, že podnikne všetky možné kroky proti „pravdivému obsahu“, ktorý by mohol odradiť ľudí od očkovania.
Keď sa môj článok rozbehol na sociálnych sieťach, jeden z najatých „overovateľov faktov“ Facebooku tvrdil, že vyšetrovaniu The BMJ „chýba kontext“, hoci v reportáži nenašli žiadne chyby.
Tieto najnovšie odhalenia pridávajú ďalšie dôkazy k žalobám, ktoré tvrdia, že federálna vláda USA tajne spolupracuje so spoločnosťami sociálnych médií s cieľom útočiť na tlač a upierať Američanom ich práva vyplývajúce z prvého dodatku.
Facebook útočí na „pravdivý obsah“
Môj článok zaoberajúci sa klinickou skúškou vakcíny proti COVIDu-19 spoločnosti Pfizer uverejnený 2. novembra 2021.
Tu je hlavná pasáž: Covid-19: Výskumník v teste vakcíny spoločnosti Pfizer upozorňoval na problémy s integritou údajov
Regionálna riaditeľka, ktorá bola zamestnaná vo výskumnej organizácii Ventavia Research Group, povedala pre The BMJ, že spoločnosť falšovala údaje, nezaslepovala pacientov, zamestnávala nedostatočne vyškolených očkovateľov a oneskorene sledovala nežiaduce udalosti hlásené v kľúčovej fáze III štúdie spoločnosti Pfizer. Zamestnanci, ktorí vykonávali kontroly kvality, boli zahltení množstvom zistených problémov. Po opakovanom upozornení spoločnosti Ventavia na tieto problémy regionálna riaditeľka Brook Jacksonová (video 1) poslala e-mailom sťažnosť americkému Úradu pre potraviny a liečivá (FDA). Spoločnosť Ventavia ju ešte v ten istý deň prepustila. Jacksonová poskytla časopisu The BMJ desiatky interných dokumentov spoločnosti, fotografií, zvukových záznamov a e-mailov.
Článok okamžite začal získavať státisíce zobrazení a nevyčísliteľné množstvo tweetov a príspevkov na sociálnych sieťach. Článok má teraz skóre Altmetric 44,347 – druhé najvyššie hodnotenie v histórii spoločnosti, ktorá hodnotí vplyv vedeckej publikácie.
O týždeň neskôr sa však pokazili dve veci. S odvolaním sa na článok v The BMJ austrálsky farmaceutický regulačný orgán požadoval od spoločnosti Pfizer vysvetlenie. V ten istý deň kontrola faktov na Facebooku s názvom LeadStories cenzurovala moje vyšetrovanie ako „chýbajúci kontext“ – s URL adresou, ktorá používala výraz „hoax alert“ (upozornenie na podvod) – a „opravila“ tvrdenia, ktoré vyšetrovanie nikdy neuvádzalo.
Keď sa ľudia pokúsili zverejniť vyšetrovanie The BMJ na Facebooku, privítala ich správa, v ktorej sa uvádzalo: „Nezávislí kontrolóri faktov tvrdia, že táto informácia by mohla ľudí zavádzať.“
Redaktori časopisu The BMJ poslali Markovi Zuckerbergovi otvorený list, v ktorom označili kontrolu faktov jeho spoločnosti za „nepresnú, nekompetentnú a nezodpovednú“. UnHerd potom zverejnil esej o tejto záležitosti (BMJ fights back against Facebook fact-checkers: The medical journal was censored for ‚misinformation‘ by the tech giant), (BMJ bojuje proti overovaniu faktov na Facebooku: Lekársky časopis bol cenzurovaný za „misinformácie*“ zo strany technologického giganta) zatiaľ čo dvaja redaktori BMJ napísali pre The New Statesman, že overovatelia faktov spoločnosti Facebook nenašli pri vyšetrovaní žiadne chyby, ale teraz sa hrajú na morálnu políciu – v snahe bojovať proti falošným správam potláča Facebook skutočnú vedu (In trying to tackle fake news, Facebook is cracking down on real science).
*Misinformácia je nesprávna alebo zavádzajúca informácia. Líši sa od dezinformácie, ktorá je zámerne klamlivá. Fámy sú informácie, ktoré nie sú priradené k žiadnemu konkrétnemu zdroju, a preto sú nespoľahlivé a často neoverené, ale môžu sa ukázať ako pravdivé alebo nepravdivé.
Reportér Matt Taibbi neskôr urobil rozhovor s editorom LeadStories Alanom Dukom, ktorý vysvetlil, že termín „chýbajúci kontext“ vymyslel Facebook:
Niekedy môžu správy Facebooku o označovaní kontroly faktov vyznievať príliš agresívne a desivo. Ak máte problém s ich správami, mali by ste sa s nimi skutočne obrátiť na nich, pretože nie sme schopní nič z toho zmeniť.
Ako poznamenal Taibbi, „‚chýbajúci kontext‘ sa stal termínom na znevažovanie správ, ktoré sú pravdivé, ale nepohodlné“.
Nové e-maily medzi Facebookom a Bidenovým Bielym domom však jasne ukazujú, že Facebook sa chystal podniknúť kroky na obmedzenie dosahu The BMJ bez ohľadu na fakty. Tento e-mail vyšiel najavo v rámci súdneho procesu, v ktorom generálni prokurátori štátov Missouri a Louisiana spolu s Jeninou Younesovou žalujú Bidenovu administratívu.
Rob Flaherty je bývalý predstaviteľ Bidenovej kampane, ktorý je teraz riaditeľom digitálnych médií Bieleho domu. Andy Slavitt medzitým opustil Biely dom a má svoj podcast. Počas prvého roka pandémie Slavitt radil guvernérovi štátu New York Andrewovi Cuomovi v otázke COVIDu-19 a propagoval jeho politiku v oblasti domovov dôchodcov.
ProPublica uviedla, že Cuomova politika v oblasti opatrovateľských domovov pravdepodobne zvýšila počet úmrtí, a newyorský generálny prokurátor neskôr zverejnil odsudzujúcu správu, v ktorej sa uvádza, že Cuomova administratíva podhodnotila počet úmrtí na COVID-19 v opatrovateľských domovoch až o 50%.
Tento e-mail a neskoršie kroky, ktoré podnikla spoločnosť Facebook proti časopisu The BMJ, pridávajú ďalšie dôkazy k žalobám a verejným tvrdeniam, že Biely dom útočí na nepohodlné správy, ktoré sú v rozpore s politikou administratívy.
„Prvý dodatok chráni vyjadrovanie aj nepravdivých informácií na základe teórie, že vláda nie je lepšie vybavená na to, aby určila, čo je pravda a čo nie, ako samotní Američania,“ napísala Younesová. „Administratíva musí niesť zodpovednosť za nezákonné uplatňovanie výkonnej moci.“
Substack, Paul D. Thacker, 17. januára 2023
Zanechajte nám komentár