Nová tržnica v Nowom Targu
Nová tržnica v Nowom Targu oslávila počas uplynulého víkendu prvý rok svojej existencie na novom mieste. Prvýkrát sa tradičný jarmok v novej lokalite uskutočnil 28. mája 2016. Odvtedy sa nová tržnica, prostredníctvom ktorej sa Nowotaržania rozhodli vrátiť 700-ročnej tradícii trhov vo svojom meste dôstojnú podobu, stala obľúbeným miestom nákupov pre ľudí zo širokého okolia. Záujem zo strany nakupujúcich i predajcov podľa riaditeľa tržnice Janusza Chowanca prerástol všetky očakávania. „Za ten rok nás navštívili státisíce návštevníkov. Ešte na začiatku sme si mysleli, že by nám malo stačiť 8 hektárov. Teraz máme 13 a už nám chýba. A to je dookola ešte 5 hektárov, na ktorých sú už parkoviská. Prerástlo nás to teda už dvojnásobne,“ povedal Chowaniec.
Vedenie tržnice naďalej pokračuje v úpravách, ktoré by mali zvýšiť komfort a pohodlie pre predajcov i návštevníkov. „V súčasnosti pokračujeme v budovaní drevených štýlových prístreškov, ktoré chceme mať na všetkých predajných miestach. Rozširujeme vydláždené plochy, pracujeme tiež na ďalších toaletách, ktoré by mali vyrásť na 4 miestach na parkoviskách. Máme čo robiť ešte minimálne dva roky,“ doplnil riaditeľ. O chod celej tržnice sa počas jarmokov stará 45 osôb, na návštevníkov čaká približne tisíc predajcov z celého Poľska. V ponuke je veľké množstvo najrôznejšieho tovaru – oblečenie, obuv, kvety, ovocie a zelenia, cukrovinky, hračky, športové potreby, nábytok, železiarsky tovar, domáce potreby, kožené výrobky, sezónny tovar. Svoje miesto na jarmoku majú aj remeselníci s tradičnými výrobkami, nechýba ani zvierací trh. Tradičný jarmok sa koná vždy vo štvrtok a v sobotu od 6.00 do 15.00, stále väčšiu popularitu si získava aj nedeľňajší trh spojený s autoburzou, ktorý je otvorený od 6.00 do 14.00. „Mali sme zámer vytvoriť na trhu aj uličku so slovenskými predajcami, ktorí sa už u nás na túto možnosť boli informovať, zatiaľ však ostalo iba pri prvom kontakte,“ informoval Chowaniec.
Nová tržnica v Nowom Targu sa rok po svojom otvorení na novom mieste, kam sa musela presťahovať kvôli pripravovanej výstavbe obchvatu v mieste starej tržnice, stala lokálnou atrakciou. Okrem najčastejších návštevníkov – Poliakov a Slovákov – ju tak začínajú objavovať aj návštevníci z ďalších krajín prichádzajúcich do podhalianskeho regiónu. V jednotlivých zrubových objektoch tržnice sa v súčasnosti nachádzajú kryté predajné miesta, gastronomické služby, zmenáreň, sociálne zázemie a administratíva.
Nová tržnica bola dokonca nominovaná aj v súťaži TOP KOMUNÁLNE INVESTÍCIE 2017 v Poľsku. Cieľom investície vo výške 17 miliónov zlotých bolo preniesť tradičný jarmok na nové, priestranné a obchodu v 21.storočí prispôsobené miesto.
Zanechajte nám komentár