Neznámych ubúda
Už 13. ročník Púte kráľovskou cestou sa konal v sobotu 22. augusta. Púť vznikla ako spomienka na počesť tragicky zahynutým mladým občanov Hranovnice a bola upravená aj na počesť všetkým mladým tragicky zosnulým v chotári obce. Pešia púť spojila tri lovecké zámočky (kaštiele) v okolí Hranovnice, ktoré sa spájajú s rodinou bulharského cára Ferdinanda Coburgského.
V úvode púte boli účastníci oboznámení s tým, ako sa dostal nemecký šľachtický rod Coburgovcov na Slovensko a ako sa spája s obcou Hranovnica. Bulharský cár Ferdinand veľmi často poľoval v lesoch nad Hranovnicou a preto navštevoval aj zámoček na Pustom Poli, ktorý patril jeho bratovi Filipovi. Tu často usporadúval poľovačky. Neskôr sa spriatelil so spišským biskupom Szmereczányim a po jeho smrti si tento zámoček prenajal a po čase postavil podobný v roku 1909 na Smrečinách. Všetky tieto zámočky (hovorili im aj kaštiele) samozrejme spájala cesta. Miestni občania ju nazvali kráľovská a to dalo aj meno terajšej turistickej trase – Púť kráľovskou cestou. Spája Hranovnické Pleso, Smrečiny a Pusté Pole. V areáli zámočku na Smrečinách sa vždy koná zádušná svätá omša za všetkých tragicky zahynutých občanov Hranovnice, ale aj za tragicky zosnulých v chotári obce. Súčasťou tejto púte sa stala aj spomienka na mladých vojakov (nie občanov Hranovnice), ktorí padli v jeseni roku 1944 v lesoch nad obcami Hranovnica, Kubachy, Vernár a majú spoločný pomník na Koľvači.
Už pri prvom ročníku zazneli otázky, prečo je na pomníku napísané, že tu padlo 12 partizánov? Prečo sa nevie kto tu padol? Už o rok sa podarilo identifikovať niekoľkých padlých a pokúšali sme sa stretnúť aj s príbuznými. Významný bol práve desiaty ročník Púte kráľovskou cestou, kedy sa podarilo skontaktovať s rodinou Jána Smreka, ktorý tu padol a prvýkrát sa cesty zúčastnili príbuzní vojaka. Mimochodom, odvtedy nevynechali ani jeden ročník pietnej spomienky. Pri tohoročnej púti sme si pripomenuli ďalšieho padlého na Koľvači a jeho smutný životný príbeh. Iba štyri dni pred jej konaním sa nám podarilo skontaktovať s dcérou (a aj vnučkou) jedeného z nich – Mateja Uriáša (na snímke).
V spomienkach jedného z priamych účastníkov bojov na Koľvači sa uvádza, že v boji padli šiesti vojaci, Ján Moncman, Pavol Šiko, Pavol Kuric, Ján Smrek, Pavol Sekeráš a jeden neznámy, ktorého meno si nepamätal. Podarilo sa nám zistiť, že všetci boli pochovaní na cintoríne v Spišskom Bystrom. Pri návšteve cintorína v obci sme zistili, že je tam pochovaný aj Matej Uriáč (tak bolo uvedené na pamätníku). Tento údaj potvrdil aj zápis v matrike obce Kubachy. Teda všetko sa zdalo jasné – už ich máme všetkých. Ten neznámy je Matej Uriáč. Takto to uvádza v svojej knihe aj Marcel Maniak, predseda historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.
Na naše prekvapenie sme pri návšteve archívu Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici zistili, že Matej Uriáš (nie Uriáč) padol na Koľvači a je pochovaný v Pohorelej.
Navštívili sme obec Pohorelú, kde nám pani starostka veľmi vyšla v ústrety a potvrdila, že Matej Uriáš je naozaj pochovaný u nich na cintoríne. Kvôli úplnosti údajov sme tento hrob aj navštívili, aby nevznikli žiadne pochybnosti. Kto je teda pochovaný na cintoríne v Sp. Bystrom? Bol to Ján Smrek, Pavol Sekeráš či neznámy bojovník zo Spišskej Novej Vsi? Vďaka starostke obce Pohorelá sme sa mohli skontaktovať aj s dcérou Mateja Uriáša. V dobe Slovenského národného povstania mala iba štyri roky a na otca si skoro nepamätá. Keďže sme sa skontaktovali iba štyri dni pred konaním púte, nestihli sme ich už prizvať na tohoročné oslavy. Veríme, že o rok sa to už podarí a prídu sa pozrieť na miesta, kde ich otec a starý otec bojoval a padol.
Po tohtoročnej púti už môžeme povedať, že z pôvodne dvanástich neznámych bojovníkov padlých na Koľvači poznáme šiestich, ďalších štyroch už poznáme skoro určite a neznámi zostávajú iba dvaja. Ich mená ešte nezverejňujeme, aby sme sa vyhli omylom. Párkrát sme si mysleli, že už sme našli ďalšieho padlého, ale dokumenty nás presvedčili o opaku.
Niekto by sa mohol spýtať, prečo je to dobre poznať mená dávno padlých vojakov? Nie je to už vlastne jedno? K tomu by sme chceli pripomenúť vetu z diela dnes už „nepopulárneho“ publicistu Júliusa Fučíka, ktorú napísal v Reportáži spod šibenice: „Neexistovali neznámi hrdinovia – každý z nich mal meno“. Dodávame, že mal aj matku, otca a rodinu. Preto je potrebné opraviť pomník na Koľvači. Dr. Peter Roth
Matej Uriáš
Hrob Mateja Uriáša v Pohorelej.
Zanechajte nám komentár