Neprodukujme vlastných ekonomických migrantov
Predseda strany Sieť Radoslav Procházka v piatok navštívil popradského primátora Jozefa Švagerka a stretol sa s miestnymi podnikateľmi i študentmi. V krátkosti predstavil Desatoro dobrého štátu, ktorými chce jeho strana presvedčiť Slovákov, ale zaujímal sa najmä o postrehy a návrhy zo strany samosprávy a zamestnávateľov.
Podľa slov predsedu Siete má Poprad všetky predpoklady, aby sa mu, najmä pod zodpovedným vedením, ktoré má víziu, energiu a nasadenie, dobre darilo. Súčasnej vláde vyčíta najmä veľké byrokratické zaťaženie a skutočnosť, že kompetencie, ktoré samospráva má, často nie sú zo strany štátu kryté aj finančne. „Pre nás v Sieti je dôležité, aby sa plány tvorili práve v regiónoch. Nie, aby pár ľudí v Bratislave narysovalo program pre celú krajinu. Od začiatku trváme na tom, že regióny musia mať silnejší hlas a silné regionálne autority sa majú podieľať na tvorbe celoštátnej politiky. Jednotlivé rozvojové programy regiónov musia pochádzať práve od ľudí, ktorí v nich žijú a najlepšie poznajú ich potreby.“ Zmenšením volebných obvodov a zintenzívnením väzby medzi poslancom a ľuďmi, ktorí si ho vybrali, sa podľa R. Procházku posilní politická zodpovednosť. „Ak je dnes príliš veľa ľudí nespokojných napríklad s primátorom, majú možnosť odvolať ho. Rovnakú možnosť by mali mať ľudia aj v prípade poslancov parlamentu.“
Sieť ľuďom ponúka Zmluvu so Slovenskom s desiatimi konkrétnymi, merateľnými záväzkami a presným časovým plánom plnenia. Za prvých 100 dní sa chcú zamerať na zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov, vylúčenie schránkových firiem z verejného života a zavedenie opatrení, aby v rodinných rozpočtoch ostalo viac peňazí. Na konci volebného obdobia by radi videli lepšie a efektívnejšie investície do vzdelania a zručností detí a študentov, kratšie čakacie lehoty u lekárov a jednoduchší, v občianskej obsluhe priateľskejší štát. Hlavnou výzvou novej generácie verejnej služby, ktorú by R. Procházka so svojou stranou rád zastupoval, je dopriať si konečne fungujúci štát. „Slováci rodinu vnímajú ako viacgeneračné spoločenstvo. Nie sú to len deti a rodičia, ale aj starí rodičia. A od toho, ako sa darí rodine, závisí celý úspech krajiny. Chceme sa sústrediť na to, aby v rodine, kde aspoň jeden rodič pracuje, ostalo viac peňazí v rozpočte. Prostredníctvom rodičovského konta rodiny oslobodiť od behania s tlačivami po rôznych úradoch a dať rodičom zákonnú záruku miesta v škôlke pre deti od troch rokov.“ Ďalšou prioritou Siete je praktická podpora malých a stredných zamestnávateľov. R. Procházka vidí riešenia jednoznačne. „Chceme zaviesť celý balík opatrení na zjednodušenie vzťahu medzi podnikateľom a štátom. Menej byrokracie, menej regulácií a o 500 eur nižšie odvody ročne na každého zamestnanca pre malých a stredných zamestnávateľov. Radi by sme labyrint protekčných a aj korupčných výhod a úľav pre veľké, často zahraničné korporácie, nahradili zvýhodňovaním malých, domácich obchodníkov, ktorí sú kostrou národného hospodárstva. Až 70 % ľudí v tomto štáte zamestnávajú malí a strední podnikatelia. Potrebujeme sa sústrediť na efektívnu ochranu tejto strednej vrstvy, lebo v krajinách, kde sa jej darí, prekvitá celý štát.“ Rovnakou optikou vníma Tatry. „Tlačiť peniaze tam, kde už ich je dosť a kde sa zámery a ciele líšia od potrieb ľudí, ktorí tu žijú a vytvorili to tu, nie je dobrá cesta. Súhlasím s názorom, aby sme z Tatier nerobili Alpy a navyše spôsobom, ktorý im berie kúzlo a špecifikum, ktoré majú. Zároveň si ale myslím, že je to na ľuďoch, ktorí tu žijú, aby si povedali ako to chcú. A štát im na to má vytvoriť podmienky.“
Hoci Rumunsku, Bulharsku či dokonca i Českej republike sa darí úspešne bojovať s korupciou, na Slovensku ešte žiadny politik odsúdený nebol. „Verím na prevenciu. Jeden silný príklad by mohol naštartovať ďalšie procesy. Zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a zákaz schránkových firiem sú súčasťou nášho plánu očisty verejného života. Zároveň chceme podrobnejšie majetkové priznania politikov aj s podmienkou, že ak sa niekomu príde na to, že v ňom nejaký majetok zamlčal, ex lege, zo zákona tento majetok prepadne štátu.“ Rovnako razantné má riešenie i pre oblasť vymožiteľnosti práva. „Dištanc pre ľudí, ktorí kradli, nezaplatili či niekoho podviedli. Jednoducho nie je možné, aby podnikali ďalej a tvárili sa, že sa nič nestalo. Aj tu ryba smrdí od hlavy. Vidíme to napríklad pri kauze Váhostav. Všetci sa skladáme na dlhy, ktoré urobil niekto, kto má ďalej hotel v Bratislave a tvári sa, že ideme ďalej. Možno to znie príliš všeobecne, ale základným nevyhnutným predpokladom je dôsledne rešpektovaná a v každom jedinom prípade uplatňovaná rovnosť pred zákonom.“ R. Procházka tiež cíti našu apatiu a skepsu. „Štát dnes ľuďom ponúka mnohé dôvody emigrovať. Keď chodím po školách a pýtam sa študentov, kto chce po skončení školy odísť do zahraničia, väčšina rúk sa zdvihne. Vrátiť sa chce však málokto. Musíme robiť všetko preto, aby sme sami neprodukovali ekonomických migrantov. Štát vlastných ľudí vyháňa tým, ako tu funguje zdravotníctvo, školstvo, ako nie je dvadsaťpäť rokov po revolúcii na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska vybudovaná cestná infraštruktúra. To sú veci, ktoré ľudí zbavujú dôvodov žiť tu. Je úplne v poriadku, keď mladí ľudia chodia von. Ale musia mať dôvod sa sem vrátiť. Nemôžeme strácať tých najšikovnejších a najpracovitejších, ubližujeme tým celej krajine.“ Cieľom Siete je preto fungujúci štát, ktorý strednej vrstve za jej úsilie vráti kvalitnú službu.
„Ľudia už za tých 25 rokov počuli všetko. Sľubovaným novým začiatkom a nádejam už nemajú dôvod veriť. Popravde, nečudujem sa. Preto sme sa prešovskou prísahou zaviazali, že v kampani nebudeme používať osobné útoky v štýle kto s kým proti komu, ale sústredíme sa na program. Prinášame desať konkrétnych vecí a osobnú zodpovednosť za vlastný výkon. A odkaz verejnosti? Nemôžeme si dovoliť rezignovať na to, či tu budeme mať poriadny štát. Poviem to za seba. Chcem tu ostať žiť a chcem, aby tu žili aj moje deti. Som tu doma a záleží mi na tom ako sa Slovensku bude dariť. Ale to vieme spraviť iba spolu. Zabudnime na zákopové vojny, skúsme aspoň chvíľu ťahať za jedno lano a nehádžme flintu do žita. Slovensko má na to, aby bolo úspešné a išlo dopredu.“ P. Vargová (PR servis)
Zanechajte nám komentár