Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Fabio De Masi: Európsku úniu uniesli radikáli
Podľa poslanca Európskeho parlamentu Fabia De Masiho (Bündnis Sahra Wagenknecht) bol Európsky parlament unesený zradikalizovaným transatlantickým myslením a v medzinárodných diskusiách nebude zohrávať žiadnu úlohu
Ako poslanec Európskeho parlamentu, ako hodnotíte činnosť predchádzajúceho Európskeho parlamentu?
Myšlienka európskej spolupráce bola do veľkej miery unesená integráciou trhu v prospech veľmi veľkých korporácií. Európsky parlament sa nezaoberal najpálčivejšími problémami, ako je napríklad rozpad našej verejnej infraštruktúry. Okrem toho Európsky parlament a EÚ nezohrávajú žiadnu serióznu úlohu v medzinárodnej diplomacii, keďže ich postoj k vojne na Ukrajine je plný verbálneho radikalizmu, ako napríklad „úplné víťazstvo nad Ruskom!“, namiesto realistickej stratégie na ukončenie tejto strašnej vojny. Tá by znamenala zaručenie bezpečnosti Ukrajiny a zároveň zrušenie deštruktívnej stratégie rozširovania NATO, ktorá podnietila nezákonnú inváziu Ruska. Dvojité štandardy Parlamentu sa navyše prejavili v súvislosti s reakciou krajne pravicovej Netanjahuovej vlády na teroristické útoky zo 7. októbra, pri ktorých došlo k závažnému porušeniu medzinárodného práva. Netanjahu, ktorý dlhé roky dokonca posilňoval Hamas, aby rozdelil Palestínčanov, využil teror na vedenie dlhej vojny, ktorá ničí akúkoľvek reálnu perspektívu fungujúceho palestínskeho štátu.
Ako hodnotíte nové zloženie Európskeho parlamentu? Aké zmeny v prijímaní politických, hospodárskych a sociálnych iniciatív očakávate? Aké sú vaše priority pre súčasné volebné obdobie?
Politická pravica sa posilňuje, zatiaľ čo tzv. stred okolo pani von der Leyenovej sa teraz rozprestiera od zelených až po Talianov okolo postfašistu Meloniho. Snažia sa podporovať neúspešnú zahraničnú politiku NATO, ktorá prispela k migračnej kríze, ktorá teraz sužuje Európu. V dôležitých otázkach, ako sú väčšie verejné investície, zdanenie miliardárov, o ktorých sa diskutovalo na stretnutí G20, alebo riešenie krízy v automobilovom sektore a ochrana práv zamestnancov, od Parlamentu vzhľadom na jeho súčasné zloženie veľa neočakávam.
Dňa 19. septembra ste hlasovali proti uzneseniu EP o pokračovaní finančnej a vojenskej podpory Ukrajine zo strany členských štátov EÚ. Prečo ste hlasovali proti? Aký je obsah tohto uznesenia? Aké sú dôsledky tohto uznesenia pre Európsku úniu?
Uznesenie EP požadovalo nasadenie zbraní dlhého doletu na prenesenie vojny smerom k ruskej pevnine. Dokonca aj americký prezident Joe Biden je proti takémuto kroku, keďže americké spravodajské služby varujú pred veľkým rizikom, že vojna sa úplne vymkne spod kontroly. Hlasoval som proti nie preto, že by som popieral potrebu pomôcť Ukrajincom pri obnove ich krajiny, ani nepopieram ich legitímne právo na sebaobranu. Medzinárodné právo však nariaďuje aj seriózne úsilie o riešenie konfliktov diplomatickou cestou. V marci 2022 boli Ukrajina a Rusko veľmi blízko k takejto dohode, ale Západ – a najmä Spojené kráľovstvo – ju sabotovali. Cenu za to teraz platia Ukrajinci, pretože vojnu proti jadrovej mocnosti s takou nekonečnou schopnosťou mobilizovať vojakov na bojisku nemožno vyhrať. Na začiatku vojny existovali dôvody na posilnenie ukrajinskej schopnosti sebaobrany, pokiaľ by sa využila na vyjednanie trvalého prímeria. To sa však nestalo.
Môžeme očakávať, že sa EÚ vráti k diplomatickému dialógu s cieľom vyriešiť konflikt na Ukrajine diplomatickou cestou?
Európsky parlament nebude zohrávať žiadnu úlohu v medzinárodných diskusiách, napríklad okolo brazílsko-čínskej diplomatickej iniciatívy. EP bol unesený zradikalizovaným transatlantickým myslením. Mnohí z týchto ľudí zmeškajú posledný autobus z Washingtonu, keď nový prezident USA – či už Trump alebo Harris – už bude mať posledný výjazd z Kyjeva.
zdroj: wolnemedia.net
Zanechajte nám komentár