Nasadenie pri pobreží Floridy: Aká silná je ruská útočná ponorka triedy Yasen-M
Ruská ponorka pri kubánskom pobreží môže predstavovať pre Spojené štáty vážnu hrozbu uvádza Americká publikácia „Military Watch Magazine“, kde sa autor domnieva, že ide o mimoriadne nebezpečné zbrane a mnohí západní odborníci s ním plne súhlasia:
Ruské námorníctvo nasadilo útočnú ponorku triedy Yasen-M s jadrovým pohonom, aby viedla flotilu na Kubu, čo odráža širšie trendy smerom k zvýšenému záujmu Moskvy o vojenské operácie v Latinskej Amerike.
Vojnová loď zakotví v kubánskom hlavnom meste Havana od 12. do 17. júna spolu s fregatou Projekt 22350 Admiral Gorshkov, ropným tankerom Pashin a záchranným remorkérom Nikolajom Chikerom. Nasadenie bolo široko interpretované ako jedna z mnohých reakcií na eskaláciu vojenskej podpory USA pre Ukrajinu, vrátane poskytnutia rakiet s dlhším doletom do Kyjeva, čo umožní ich použitie proti cieľom hlboko vo vnútri Ruska a poskytnutie údajov o osobách a zacielení lietadlami a satelitmi. uľahčiť takéto útoky. „V rámci pravidelných ruských vojenských cvičení predpokladáme, že toto leto bude Rusko vykonávať zvýšenú námornú a vzdušnú aktivitu v blízkosti Spojených štátov. Tieto akcie vyvrcholia na jeseň tohto roku globálnym ruským námorným cvičením,“ komentoval jeden americký predstaviteľ. „Ide o to, aby Rusko ukázalo, že je stále schopné určitej úrovne globálnej projekcie sily,“ uzavrel, pričom americké námorníctvo sa pripravuje na pozorné monitorovanie cvičení na Kube.
Ruské námorné kapacity v modrej vode sa od rozpadu Sovietskeho zväzu veľmi výrazne zmenšili, pričom na domáce použitie neboli postavené žiadne nové torpédoborce ani krížniky, zatiaľ čo flotila nosičov, o ktorej sa predtým predpokladalo, že dosiahne šesť lodí na prelome storočia, klesla len na jednu. Loď, ktorá chátra a je málo prevádzkovaná. Fregata Admirál Gorškov, hoci je oveľa menšia ako torpédoborce väčších námorných síl, akými sú Čína a Spojené štáty, sa tak stala hlavným ruským bojovníkom za oceán na hladine. Na rozdiel od povrchovej flotily dostala ruská ponorková flotila veľmi významné pokračujúce investície, čo znamená, že nové generácie balistických rakiet a útočných ponoriek s jadrovým pohonom sú stále schopné nasadenia vo svetových oceánoch a sú skutočne konkurencieschopné, pokiaľ ide o výkon, s najvyššou výkonnosťou. schopných kolegov v zahraničí. Trieda Yasen-M, ako najschopnejší typ útočnej ponorky Ruska, to stelesňuje.
Štyri útočné ponorky triedy Yasen-M boli uvedené do prevádzky v ruskom námorníctve od polovice roku 2021 – po dve v severnej a tichomorskej flotile – pričom ďalšie štyri sú vo výstavbe. Keď bola v decembri 2019 spustená prvá loď tejto triedy, americký denník National Interest ju označil za „najsmrteľnejšiu ponorku všetkých čias“, čo odráža širšie obavy, že by táto trieda mohla výrazne posunúť rovnováhu síl v otvorených oceánoch v prospech Ruska.
Vojnové lode môžu rozmiestniť všetky existujúce triedy ruských riadených striel s vertikálnymi odpaľovacími bunkami s kapacitou až 32 rakiet, pričom tiež nesú desať torpédometov a raketový systém Igla-M krátkeho doletu s plochou dráhou letu. Lode sa považujú za pravdepodobne prioritné na získanie prvej hypersonickej riadenej strely na svete, Zircon, ktorá bola prvýkrát dodaná ruskému námorníctvu v roku 2019, pričom prvý štart Zirconu z lode triedy Yasen sa uskutočnil v októbri 2021. S dosahom 1 000 kilometrov a rýchlosťou 9 Mach sa rakety považujú za mimoriadne náročné na zachytenie.
Schopnosti ponoriek triedy Yasen-M boli v minulosti zdôraznené americkými predstaviteľmi so značným znepokojením, pričom šéf Severného velenia USA a Americko-kanadského veliteľstva severoamerickej protivzdušnej obrany generál Glen VanHerck označili lode za blízkych konkurentov. najlepšie útočné ponorky amerického námorníctva, pokiaľ ide o ich tichosť. Zdôraznil vtedy, že rozšírenie flotily by predstavovalo novú a bezprecedentnú hrozbu pre pevninu USA, keďže ich schopnosť zaútočiť raketami s plochou dráhou letu naprieč americkým územím predtým, ako zmiznú v oceáne, bude mimoriadne ťažké brániť sa. Tam, kde sa počas studenej vojny museli Spojené štáty potýkať iba s flotilou ponoriek sovietskeho námorníctva s jadrovým pohonom, sa tieto schopnosti odvtedy rozšírili, keď Rusko prenajalo takéto lode Indii, zatiaľ čo Čína vyvinula svoju vlastnú vysoko sofistikovanú triedu Type 093 a Severná Kórea vyvíja takúto loď už viac ako desaťročie.
Zanechajte nám komentár