NASA víta Estónsko ako najnovšieho signatára Artemidinej dohody
Medzinárodná spolupráca vo vesmíre je určená nielen na posilnenie prieskumu vesmíru, ale aj na posilnenie mierových vzťahov medzi národmi. Jadrom dohôd Artemis je potvrdenie, že činnosti spolupráce by mali byť výlučne na mierové účely v súlade so zmluvou o vesmíre.
V pondelok 14. októbra začal 75. medzinárodný astronautický kongres v Talianskom Miláne, kde Estónsko podpísalo Artemidine dohody a stalo sa 45. krajinou, ktorá sa pripojila k Spojeným štátom a ďalším signatárom, ktorí súhlasili s bezpečným, transparentným a zodpovedným prieskumom Mesiaca, Marsu, a ďalšieho priestoru. Zúčastnili sa vládni a vesmírni predstavitelia zo signatárskych krajín a okrem iných tém diskutovali o postupujúcej implementácii dohôd Artemis. Medzi svedkami bol aj správca NASA, Bill Nelson.
„Vítame, že Estónsko podpísalo Artemis Accords, čo otvorí dvere pre väčšiu medzinárodnú spoluprácu,“ povedal Nelson. „Toto rozhodnutie tiež posilňuje našu rodinu národov, zjednotených spoločnou vecou, a stavia na našom záväzku skúmať vesmír v prospech ľudstva podľa zdravých princípov dohôd.“
Erkki Keldo, estónsky minister hospodárstva a priemyslu, podpísal dohody Artemis. Na podujatí sa zúčastnila aj zástupkyňa námestníka ministra zahraničných vecí USA Rahima Kandahari a prezidentka CSA (Kanadskej vesmírnej agentúry) Lisa Campbellová.
„Estónsko je dobre známe ako vedúca krajina v oblasti elektronickej správy vecí verejných a je pre nás veľkou cťou vstúpiť na ďalšiu úroveň v prieskume vesmíru,“ povedal Keldo. „Máme väčší záujem podeliť sa o naše poznatky s globálnou vesmírnou komunitou, aby bola budúca spolupráca pri prieskume vesmíru pre ľudstvo úspešná. Som si istý, že vstup do Artemis Accords otvorí atraktívne príležitosti aj pre estónske podniky, aby sa podelili o svoje cenné znalosti a kompetencie.
Slovensko sa oficiálne pripojilo k dohodám Artemis
Slovensko podpísalo dohody Artemis 30. mája 2024 počas ceremónie, ktorú usporiadal administrátor NASA Bill Nelson v sídle agentúry vo Washingtone, čím sa stalo 42. krajinou, ktorá sa pripojila k medzinárodnému spoločenstvu v záväzku mierového, transparentného a zodpovedného prieskumu vesmíru v prospech všetkých.
“NASA víta Slovensko ako najnovšieho signatára Artemis Accords,” uviedol Nelson. „Spojené štáty a Slovensko majú spoločné hlboké porozumenie pre silu bádania. Prostredníctvom tejto novej kapitoly v partnerstve našich krajín budeme podporovať túto globálnu koalíciu, aby sme vesmír skúmali otvorene, zodpovedne a v mieri,” dodal.
Za Slovensko dohodu podpísal minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker. Slávnostného podpisu sa zúčastnila aj Sonáta Coulterová, zástupkyňa asistenta tajomníka Úradu pre európske a eurázijské záležitosti Ministerstva zahraničných vecí USA, a Radovan Javorčík, veľvyslanec Slovenskej republiky v USA.
„Slovensko vníma dohody Artemis ako veľkú príležitosť pre túto generáciu pozitívne definovať usmernenia a zásady pre zodpovedný a udržateľný prieskum a využívanie vesmíru,“ uviedol minister Drucker.
Viacerí signatári dohôd sa v máji 2024 stretli aj osobne na workshope, aby pokračovali v implementácii zásad. Záväzky Artemis dohôd a snahy signatárov o pokrok v implementácii týchto princípov, podporujú NASA Artemis kampaň s jej partnermi, ako aj pre úspech bezpečných a udržateľných prieskumných aktivít ostatných signatárov dohôd.
Potenciálny smer: Mars
Autormi dohôd sú Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Definujú ich ako súbor princípov a akýsi kódex zodpovedného mierového prieskumu Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies v rámci nimi pripravovaného vesmírneho programu Artemis z roku 2019, ktorého cieľom je pristáť na Mesiaci do roku 2025 a do konca desaťročia vytvoriť udržateľnú prítomnosť na Mesiaci s potenciálom vesmírnej misie aj na Mars.
Na programe pod vedením NASA participujú aj ďalšie vesmírne agentúry členských štátov Európskej únie, Kanady a Japonska, ako aj mnohé súkromné spoločnosti. Na programe Artemis sa tiež zúčastňuje Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorej pridruženým členom je aj Slovenská republika.
V roku 2020 Spojené štáty a sedem ďalších krajín ako prvé podpísali Artemidine dohody, ktoré identifikovali skorý súbor zásad presadzujúcich prospešné využívanie vesmíru pre ľudstvo.
Dohody sú založené na Zmluve o vesmíre a ďalších dohodách vrátane Dohovoru o registrácii, Dohody o záchrane a návrate, ako aj osvedčených postupoch a noriem zodpovedného správania, ktoré NASA a jej partneri podporujú, vrátane zverejňovania vedeckých údajov.
Záväzky dohôd Artemis a úsilie signatárov o pokrok v implementácii týchto princípov podporujú bezpečný a trvalo udržateľný prieskum vesmíru. Očakáva sa, že v najbližších týždňoch a mesiacoch podpíšu ďalšie krajiny.
Zanechajte nám komentár