Najväčší remeselnícky festival skončil
Počas druhého júlového víkendu sme na festivale EĽRO videli prácu takmer 200 remeselníkov, ktorí prezentovali okolo 50 remesiel a viac než tisícku účinkujúcich zo Slovenska i zo zahraničia.
Remeselníci a ľudoví umelci nám predvádzali rôzne druhy umenia od rezbárskych sôch, fujár, tvorby z kože, ľudovej a poľovníckej keramiky, vyšívaných obrusov, až po výrobu drevených a textilných hračiek. Pod ich šikovnými rukami vznikajú majstrovské výrobky zo skla, hliny, dreva, kovu a iných materiálov, ktoré sme mali možnosť nielen vidieť, ale si ich zakúpiť priamo na mieste.
„Každý rok chodím na EĽRO hlavne kvôli kováčstvu. Môj otec bol kedysi jedným z nich, takže si ho takto pripomínam,“ povedal návštevník Martin.
Jedným z umeleckých kováčov bol tento rok Peter Gurník z Vydrníka, ktorý zhotovil klietku hanby, ktorá stála hneď vedľa pódia. Okoloidúcim predstavoval rôzne plastiky ľudských tiel, hudobníkov hrajúcich na rozličné nástroje a hlavu šaša s červeným nosom.
„Mojou inšpiráciou je hlavne hudba. To, čo počúvam, sa odráža na mojich výtvoroch. Či už mám pustenú klasiku alebo rock,“ priznal kováč Peter, ktorý sa tomuto remeslu venuje viac ako 25 rokov.
V nedeľu popoludní vyvrcholil festival Európskeho ľudového remesla vyhlásením Kráľa remesiel. Bohatý trojdňový program v historickom centre Kežmarku bol už tradične cieľom stretnutí nielen remeselníkov, šermiarov, domácich a zahraničných folklórnych skupín, ale i hercov, milovníkov vážnej i modernej hudby, sokoliarov, vzácnych hostí, ale najmä ľudí z blízkeho i vzdialeného okolia. Na festivale sa stretli návštevníci, folkloristi a remeselníci, ktorí prichádzajú pravidelne už niekoľko rokov, alebo ktorí prichádzajú po prvý raz, aby na jednom mieste našli všetko, čím sa môžu súčasné i predošlé generácie pochváliť. „Hodnotiť budeme až neskôr, ale myslím si, že sme to zvládli. Nielenže bol tento ročník jubilejný, ale bol aj rekordný, kto bol v sobotu v Kežmarku videl, že tu bolo veľmi veľa ľudí. Budme nielen hodnotiť, ale začíname s prípravami budúceho ročníka EĽRA. Čo vieme vylepšiť, ako to organizačne zvládnuť ešte lepšie a čo priniesť nové, aby návštevníci, ktorí k nám prídu, zažili niečo nové,“ povedal Ján Ferenčák, primátor mesta a riaditeľ festivalu.
„Počas troch dní, tak ako sme to mali naplánované, podujatia na nádvorí hradu a v hrade dopadli podľa našich očakávaní a dovolím si tvrdiť ešte lepšie, pretože ohlasy verejnosti na podujatia boli naozaj veľmi priaznivé. Mali sme veľký počet návštevníkov. Podľa priebežných zistení sme mali návštevnosť väčšiu, ako minulého roku. Možno aj tým, že večerné predstavenia sme začali hrať už vo štvrtok. Všetky vstupy boli obsadené, v sobotu v noci okolo 2. h sa hralo posledné predstavenie. Oplatilo sa a v takomto duchu budeme pokračovať,“ zhodnotila Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku. Na hlavnom pódiu pri radnici, po skončení kultúrneho programu, bol organizátormi festivalu vyhlásený a korunovaný nový Kráľ remesiel 2015, umelecký kováč Vladimír Eperješi, ktorý na korunováciu prišiel na svojom vlastnoručne ukovanom dobovom elektro-autíčku.
Odchádzajúci Kráľ remesla z roku 2014, umelecký drevorezbár Cyril Kocúrek symbolicky predal korunu novému kráľovi. „Kráľovať sa dá rôzne. Celý rok som pripravoval prekvapenie nielen pre Kežmarčanov. Pre tento ročník som venoval sochu s rozprávkovým motívom Dlhý, široký a bystrozraký. Viem, že ten kráľ, ktorý nastúpi po mne, má tvrdé dlane. Prajem mu, aby sa mu darilo prácou ukázať, ako budeme ďalej šíriť myšlienku remesla. Nech sa nikdy neuberá proti tradíciám ľudového remesla,“ povedal Kežmarčan Cyril Kocúrek, umelecký drevorezbár. Vyhňa nového Kráľa remesiel pútala pozornosť návštevníkov počas celých troch dní. Jeho zručnosť a kumšt obdivovali nielen návštevníci, ale i prezident, ktorý v piatok zavítal do Kežmarku. U majstra Eperješiho Andrej Kiska pre manželku ukul narodeninový darček v podobe srdca. „Chodil som tu pred rokmi, ako návštevník, ako každý druhý turista. Dostal som sa tu pred dvoma rokmi, kedy som už prišiel ako kováč. Minulého roku som do Kežmarku nemohol prísť, pretože som robil veľkú sochu trojhlavého draka, ktorá je umiestnená na Chopku. Tento rok mi to vyšlo,“ Vladimír Eperješi, umelecký kováč.
Kráľ remesla Vladimír Eperješi pochádza z Nového Ruskova, tri kilometre od Trebišova. Pôvodne bol elektrikár. Pracoval v strojárskej spoločnosti ako majster a tam privoňal, ako sám vraví, k železu. Zo záľuby sa stalo remeslo. Svoju vyhňu volá detská izba, v ktorej si plní sny dospelého chlapa a remeslu sa venuje už dvanásť rokov. „Iba vylepšujeme to, čo niekto už dávno vymyslel. Odkedy je železo, odvtedy je aj kováčstvo a patrí k druhému najstaršiemu remeslu. Je to pekný a silný pocit stať sa Kráľom remesla, je to akoby ocenenie, že tú vašu prácu si niekto všimne a ocení ju,“ s úsmevom hovorí Vladimír Eperješi.
Organizačný výbor pri výbere remeselníkov pozerá hlavne na to, že to musia byť remeselníci – umelci, ktorí nie sú iba predajcovia a počas troch dní si organizátori všímajú ich prácu. Gro remesla musia aj ukázať, prezentovať ho návštevníkom a to je aj jedným z atribútov, ktoré musí nový Kráľ remesla spĺňať. Jeho remeselný kumšt musí zaujať väčšinu, nielen tých ktorí hodnotia, ale aj návštevníkov.
„Novému Kráľovi remesiel prajem, nech mu to dobre kuje, aby mu mal kto mechy ťahať a aby jeho výrobky obšťastňovali a prinášali radosť všetkým. Na voľbe nového Kráľa remesiel sa podieľal celý organizačný výbor, bolo viacero kandidátov, ale jednoznačne zvíťazil pán Eperješi, ktorý získal najviac hlasov. Jeho dielňa je úžasná a môžem povedať, že si to zaslúži. Má to svoju myšlienku a ducha,“ s úsmevom reagoval na voľbu nového kráľa primátor mesta án Ferenčák.
Ulice Kežmarku pomaly stíchli, návštevníci odchádzali, remeselníci balili svoje stánky a život v meste sa začal vracať do zabehaných koľaji. A. Jurišová, pks
Zanechajte nám komentár