Najrýchlejší sú kosci z Oravy
Takmer hektárová lúka pri horárni v Bielovodskej doline je od posledného júnového piatku pokosená. Avšak rovnako ako každý rok, i tentoraz súťažne: lesníci Štátnych lesov TANAPu si spoločne s kolegami z Lesov SR š.p., Banská Bystrica, Mestského podniku Spišská Belá, Pozemkového spoločenstva – bývalí urbarialisti obce Východná, Slovwood Ružomberok, Vojenských lesov a majetkov, odštepného závodu Kamenica, Poľnohospodárskeho družstva Družba Poprad-Veľká, Tatranskego parku narodowego (TPN) z Poľska, Krkonošského národného parku z Česka ako aj s lesníkmi z Ukrajiny opätovne merali sily v kosení lúky tradičným spôsobom – kosou. V tomto roku ale už na 12. ročníku Tatranskej kosby. Tatranskí lesníci tak dokázali, že sa vlastnými rukami dokážu postarať nielen o krajinoobraz, ale najmä o biodiverzitu lúčnych ekosystémov na celom území Tatranského národného parku.
S päťdesiat metrom dlhým a štyri metre širokým pásom lúky si spomedzi dvadsiatich piatich súťažných dvojíc najľahšie poradili štyria oravskí a dvaja poľskí lesníci. Prvenstvo získali Juraj Majerčák a Marek Hudáček z ochranného obvodu Zverovka. Len o niečo málo v rýchlosti za nimi zaostali Bohumír Gazda a Dávid Ďubašák z ochranného obvodu Oravice. Tretí v poradí súťažný pás lúky pokosili Andrzej Gal a Janusz Gal z TPN. V súťaži jednotlivcov bol najrýchlejší Juraj Majerčák a tretí Andrzej Gal. Uprostred medzi nimi a teda druhý najrýchlejší bol Bohumír Gazda.
Kosením horských lúk zabezpečujú Štátne lesy TANAPu v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku predovšetkým biodiverzitu vzácnych lúčnych ekosystémov. Okrem snahy o zachovanie horských lúk kvôli vzácnym lúčnym tatranským kvetom sa lesníci kosením či mulčovaním snažia o to, aby lúky slúžili predovšetkým pre voľne žijúcu zver ako prirodzené pastviská, pre turistov ako oddychové zóny a pritom vhodným spôsobom dotvárali krajinoobraz prírodného prostredia Tatier.
V tomto roku v území oboch národných parkov Štátne lesy TANAPu pokosia alebo zmulčujú takmer 300 hektárov lúk, vyrobia takmer 1 000 q sena a približne 1 200 balíkov senáže. To všetko, starostlivo uschované, bude počas budúcej zimy krmivom nielen pre lesníkmi chované stádo huculov, ale najmä pre lesnú zver, ktorú počas najchladnejších zimných dní a nedostatku prirodzenej potravy lesníci Štátnych lesov TANAPu každoročne prikrmujú. Text a snímka: Lenka Burdová
Zanechajte nám komentár