Na Kežmarskom hrade strašilo
Kežmarský hrad sa v predposledný októbrový piatok premenil na strašidelný, plný masiek a svietiacich tekvíc. Milú akciu hlavne pre deti pripravili aj tento rok na hradnom nádvorí. Svoju fantáziu a šikovné ruky ukázali kežmarské deti a ich rodičia pri vymýšľaní strašidelných masiek a pri vyrezávaní symbolických oranžových tekvíc. Za odmenu im boli podávané všelijaké dobroty. „Močiarne blato s červíkmi (jahodové želé), upírsky červený čaj, cukríky, lízanky a koláčiky. Takéto dobroty podávame všetkým návštevníkom podujatia, ktorí na zakúpenú vstupenku dostali pečiatky za absolvovanie všetkých súťažných disciplín. Okrem súťaženia sme pre návštevníkov pripravili dielničku šikovných rúk, kde si mohli vyrezať svoju vlastnú halloweensku tekvicu,“ povedala organizátorka Barbora Cintulová z Kežmarského hradu. Halloween má svoje korene v Spojených štátoch a v Kanade, kde sa oslavuje 31. októbra. V niektorých krajinách sú rozšírené sviatky, ktoré sa síce volajú rôzne, ale majú s Halloweenom čosi spoločné: kontakt s duchovnou ríšou, napríklad s duchmi mŕtvych, škriatkami, bosorkami a dokonca s diablom či s démonickými bytosťami.
Na Halloween a podobné sviatky sa pozeráme ako na príležitosť zabaviť sa a viesť svoje deti k tomu, aby si rozvíjali fantáziu. Na zahnanie zlých duchov sa vystavovali vyrezávané okrúhlice podobné repe, v ktorých horela sviečka. Tú niekto-rí považovali za symbol duše, zadržanej v očistci. Neskôr sa začali používať vyrezávané tekvice. Starovekí Kelti si sladkosťami chceli udobriť zlých duchov. Cirkev neskôr nabádala ľudí, aby v predvečer Sviatku všetkých svätých chodili po domoch a prosili o jedlo. Odmenou za jedlo mala byť modlitba za mŕtvych. Tento zvyk sa napokon stal súčasťou Halloweenu tak, že deti chodia od domu k domu a pýtajú si sladkosti. Kelti nosievali strašidelné masky, aby ich zlí duchovia tiež považovali za duchov a nechali ich na pokoji. Cirkev postupne pripájala pohanské zvyky k sláveniu Pamiatky zosnulých a Sviatku všetkých svätých. Neskôr chodievali ľudia počas týchto sviatkov z domu do domu, oblečení v kostýmoch svätých, anjelov a démonov.
Aj na Slovensku sa za ostatné roky tento zvyk postupne udomácnil. „Chceli sme deťom spríjemniť jesenné sychravé počasie a vytiahnuť ich von. Máme šťastie aj na počasie. Po niekoľkých daždivých dňoch vykuklo slniečko. Oslavu sviat-ku sme prispôsobili deťom hravou formou. Okrem prip-raveného občerstvenia sme žrebovali tombolu a vyhlásili súťaže o najkrajšiu masku a samozrejme aj najkrajšiu tekvicu, keďže tá sa spája s týmto sviatkom,“ dodala Barbora Cintulová. (pks)
Zanechajte nám komentár