Na čo si dať pozor pri cestách do zahraničia
Slovenská polícia pripravila pre našich občanov, ktorí cestujú do zahraničia, odporúčania, na čo si dať pozor pri cestách do zahraničia.
Maďarsko
Za trestný čin sa považuje jazda pod vplyvom alkoholu nad 0,5 promile a hrozí zaň až dvojročné väzenie. Ak opitý vodič spôsobí v dôsledku nehody vážne zranenia, hrozí väzenie až na tri roky, v prípade smrti dva až osem rokov. Na alkohol si musia dať pozor aj cyklisti, nad 0,3 promile im hrozí pokuta 30 tisíc forintov (cca 100 eur) ak nejazdia na hlavných cestných ťahoch, ak áno, v takom prípade je pokuta 60 tisíc forintov (cca 200 eur).
Slováci sa minulý rok dopustili takmer 1.700 priestupkov v cestnej doprave, čo je 73%-ný podiel zo všetkých priestupkov, ktoré Slováci v Maďarsku spáchali. Najčastejšie to bolo nesprávne predbiehanie, alkohol za volantom, jazda bez dokladov a bez platnej STK.
Zmenili sa aj pravidlá cestnej premávky, najmä v oblasti prepravy detí, tie dostali vyššiu ochranu. Jednou z najdôležitejších zmien je to, že na ceste nevhodnej na súbežnú jazdu nie je možné obísť autobus prepravujúci deti pri ich nastupovaní a vystupovaní, pokiaľ autobus stojí na ceste a má zapnuté výstražné svetelné znamenie.
Táto dopravná značka Pozor deti je umiestnená v úsekoch so zvýšeným rizikom pohybu detí na ceste, najmä v okolí škôl a škôlok. Tam je preto povolená maximálna rýchlosť 30 km/h.
Keďže Maďarsko je tiež jednou z tranzitných krajín do Chorvátska, turistom odporúčame vyraziť na cestu oddýchnutí, naplánovať si trasu, neriadiť sa výlučne navigáciou, ale sledovať aj dopravné značenie a dopravné informácie. Pred cestou dôsledne skontrolujte technický stav vozidla, robte častejšie prestávky a dodržiavajte pitný režim. Dôležité z hľadiska bezpečnosti je dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami. Jazdí sa v pravom pruhu, v prípade poruchy alebo nehody si treba obliecť reflexnú vestu opustiť vozidlo a do príchodu záchranných zložiek sa zdržiavať za zvodidlami. V prípade núdze treba volať číslo 107 polícia, 105 hasiči, 104 záchranka. Univerzálna 112-ka platí aj v Maďarsku. Najvyššia dovolená rýchlosť na diaľnici je 130 km/h. Úhrada za diaľničnú známku je možná na ktorejkoľvek čerpacej stanici.
Polícia v Maďarsku odporúča venovať zvýšenú pozornosť osobným veciam a dokladom. Príležitostných zlodejov zaujímajú predovšetkým peniaze a môžeme ich stretnúť najmä na miestach s väčším počtom ľudí. Zdržiavajú sa na vlakových, aj autobusových staniciach, vo vozidlách hromadnej dopravy a v turistických centrách.
Odporúčajú vyhýbať sa žobrákom a s neznámymi osobami nenadväzovať kontakt. Osobné veci je potrebné mať neustále pod kontrolou a nepúšťať ich z dohľadu. Pri ceste autom je dôležité vozidlo vždy uzamknúť. To platí aj pri oprave defektu, ak počas výmeny kolesa nesedí nik v aute. V zaparkovanom vozidle s cudzou tabuľkou s evidenčným číslom lákajú zlodejov predovšetkým navigácie, mobily, notebooky a batožina. Na území Maďarska páchajú trestnú činnosť aj slovenskí občania. Tí sa v minulom roku dopustili 129 trestných činov. Väzobne bolo stíhaných 31 páchateľov a 40 sa nachádzalo vo výkone trestu.
Rakúsko
Medzi najčastejšie priestupky, ktorých sa turisti v Rakúsku dopúšťajú, patrí prekročenie povolenej rýchlosti a nesprávne parkovanie. Aj v Rakúsku sa odporúča dbať na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami. Na diaľniciach (pri povolenej rýchlosti 130 km/h) sa za bezpečný odstup považuje vzdialenosť, ktorú vozidlo prejde za 0,8 až 1 sekundu (cca 30 až 36 m). Pri jej nedodržaní možno uložiť blokovú pokutu do 72 eur, v prípade agresívnej jazdy (odstup menej ako 7m) peňažný trest až do 2 180 eur. Vzdialenosti polícia meria elektronickými prístrojmi.
V prípade vytvárania kolón na diaľniciach a rýchlostných komunikáciách je od 1. januára 2012 v Rakúsku uložená povinnosť vytvárať tzv. „záchranársku uličku“ (Rettungsgasse). Princíp spočíva v tom, že vozidlá v pravom, resp. ľavom jazdnom pruhu jazdia, resp. zastavia čo najbližšie k pravému, resp. ľavému okraju vozovky, tak aby sa v strede vytvoril jazdný pruh široký najmenej 3,5 m pre vozidlá záchranných služieb.
V prípade dopravnej nehody, pri ktorej došlo k akémukoľvek, hoci aj k minimálnemu alebo zanedbateľnému poraneniu osoby, musí byť ohlásená polícii alebo inému bezpečnostnému orgánu. Za nedodržanie povinnosti hrozí pokuta až do 2 180 eur, resp. stíhanie za neposkytnutie pomoci. Pokiaľ sa ku kolízii bez akýchkoľvek zranení, aj keď si všetci účastníci vymenili svoje kontaktné údaje, privolá polícia, platí sa poplatok „za výjazd“ vo výške 36 eur. Neoznámenie spôsobenej vecnej škody na cudzom vozidle, či inom majetku (napr. aj na parkovisku, zrážka so zverou a pod.) sa považuje za útek z miesta nehody.
Stále viac turistov využíva rozvetvenú rakúsku infraštruktúru pre cykloturistiku. Deti do 12 rokov musia mať pri jazde na bicykli vždy prilbu, bez ohľadu na to či jazdia samostatne, v detskej sedačke alebo v prívesnom vozíku. Cyklisti musia využívať jazdný pruh pre cyklistov, v opačnom prípade musia jazdiť po vozovke. Jazda na bicykli v peších zónach je zakázaná, tlačenie bicykla je však povolené. Jazdiť v pešej zóne je možné, len ak je to dopravnou značkou výslovne povolené a aj v takom prípade len rýchlosťou chôdze. Jazdiť sa nesmie ani po priechodoch pre chodcov, na nich možno bicykel iba tlačiť.
Občania SR sa v Rakúsku dopúšťajú najmä majetkovej trestnej činnosti, väčšinou krádeží. Známe sú prípady tzv. „kriminálnej turistiky“, kedy páchatelia vycestujú na územie Rakúska s úmyslom páchať trestnú činnosť. V Rakúsku je krádež vždy trestná.
Vreckoví zlodeji nie sú len Slováci, táto trestná činnosť je v Rakúsku doménou cudzincov vo všeobecnosti. Obeťou vreckára sa môžete stať v metre alebo v rušných uliciach každého väčšieho mesta, či v nákupných centrách. Pri turistických výletoch do horských oblastí odporúča rakúska polícia uzavrieť dodatočné cestovné úrazové poistenie pre prípad nutnosti zásahu záchrannej alebo horskej služby. Zásahy sú v Rakúsku rýchle, profesionálne, no nie lacné.
Sociálno-kultúrne i právne prostredie v Rakúsku sa veľmi od Slovenského neodlišuje. Domáce obyvateľstvo má však vybudovaný silný zmysel pre poriadok a štandardom je dodržiavanie, nie porušovanie noriem. Rakúski občania sú veľmi všímaví a vždy ochotní privolať políciu, ak niekto narušuje poriadok. Rovnaký je aj personál predajní, stravovacích zariadení, ak sa niekto pokúša niečo odcudziť, alebo odísť bez zaplatenia.
Česká republika
Dopravné predpisy vzťahujúce sa na premávku na pozemných komunikáciách sú veľmi podobné slovenským. Vodiči sa preto pri cestovaní nemusia obávať veľkých rozdielov.
Tak ako aj na Slovensku, aj v Čechách platí nulová tolerancia alkoholu i návykových látok. Tiež platí celodenné svietenie. Českí policiajti netolerujú telefonovanie za volantom, odporúčajú zastaviť na vhodnom mieste a v pokoji telefonát vybaviť.
Keďže v letnom období cestujú na dovolenku vo veľkej miere rodiny s deťmi, treba myslieť na ich dostatočnú bezpečnosť. V autosedačke musia byť pripútané deti s hmotnosťou do 36 kg a do 150 cm. Osoby vo vozidle musia byť pripútané bezpečnostným pásom.
Ak pri dopravnej nehode dôjde k zraneniu (aj ľahkému), alebo k usmrteniu, treba zavolať políciu. Aj v prípade, že vznikne škoda na vozidlách vyššia ako 100 tisíc Kč (cca 3.850 eur), ďalej ak sa poškodí majetok tretej osoby (napríklad na zaparkovanom vozidle). Ak sa poškodí pozemná komunikácia či dopravné značky, zvodidlá, dôjde k úniku pohonných hmôt a podobne. Ak nie je potrebné volať na miesto políciu, českí kolegovia odporúčajú vyplniť „euroformulár“, teda záznam o dopravnej nehode. Ak je mimo obce potrebné núdzové státie, vodič musí mať pri opustení vozidla na sebe reflexnú vestu. Výstražný trojuholník sa umiestňuje minimálne 50 m, na diaľnici minimálne 100 m za vozidlom tak, aby bol pre prichádzajúcich vodičov včas a zreteľne viditeľný. V obci to môže byť za určitých okolností aj menej.
Najvyššia povolená rýchlosť jazdy je rovnako ako na Slovensku 130 km/h na diaľnici, 90 km/h mimo obce a v obci 50 km/h. V obytnej a pešej zóne sa smie jazdiť maximálne 20 km/h a mimoriadne opatrne. V prípade potreby sú aj v Českej republike k dispozícii tiesňové linky 112, polícia 158, hasiči 150 a záchranná služba 155. Veľkou výhodou je podobnosť jazyka, čím odpadá jazyková bariéra a veľmi ochotní domáci radi poradia i pomôžu.
Najväčšou hrozbou pre turistov sú v uliciach českých miest vreckári. Vyhľadávajú miesta, kde sa pohybuje množstvo ľudí a kde je situácia neprehľadná (nákupné centrá, hromadná doprava, staničné čakárne, športové a kultúrne podujatia, turisticky atraktívne miesta, kúpaliská a podobne). Využívajú neopatrnosť osôb, kradnú nepozorovane a rýchlo, skúsenému vreckárovi stačia dve sekundy. Krádež majú starostlivo nacvičenú a často pracujú v skupinách. Svoju rýchlu ruku mnohokrát maskujú prehodeným oblečením. Kolegovia z Čiech radia, ako sa vyhnúť okradnutiu:
- venovať pozornosť okoliu, ak sa na nás niekto v hromadnej doprave alebo v nákupnom centre tlačí, okamžite sa vzdialiť,
- vyhýbať sa skupinkám osôb a batožinu nespúšťať z očí, ak v nej máme peniaze alebo doklady, mať na nej stále položenú ruku, nenosiť ju na chrbte, kde nie je pod kontrolou a nenechávať ju v nákupných košíkoch,
- používať batožinu s viacerými spôsobmi zatvárania, kabelku nosiť pri tele a využívať rôzne zapínania a „zadrhovadla“, ktoré je potrebné mať vždy uzavreté,
- peniaze, platobné karty, doklady, mobily a ostatné cennosti nenechávať na vrchu tašiek, ak ich v taške nenosíme, zásadne ich mať len vo vnútorných vreckách oblečenia a nie v zadných vreckách nohavíc,
- osobné doklady a platobné karty nenosiť v peňaženke ale mať na bezpečnom mieste,
- nenosiť veľkú hotovosť, používať radšej kartu, pri zadávaní PINu dávať pozor, aby nik nevidel na klávesnicu, PIN si pamätať a nenosiť so sebou,
Zanechajte nám komentár