Na 112 takmer 1,5 milióna volaní ročne
V Slovenskej republike, ako aj v ďalších členských štátoch Európskej únie, sme si včera, 11. 2. pripomenuli Európsky deň 112, ktorý bol zameraný najmä na zvyšovanie povedomia o existencii a fungovaní Európskeho čísla tiesňového volania 112.
Európske číslo tiesňového volania 112 bolo zavedené v roku 1991 (Rozhodnutím Rady z 29. júla 1991) so zámerom etablovania jednotného čísla tiesňového volania fungujúceho popri už existujúcich národných číslach tiesňového volania vo všetkých členských štátoch Európskej únie. V Slovenskej republike bolo číslo 112 zavedené od 1. júla 2003. Volanie na číslo tiesňového volania 112 slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, keď je ohrozený život, zdravie, majetok životné prostredie alebo verejný poriadok. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu (pevnej linky, mobilu, telefónnej búdky). Výhodou čísla tiesňového volania 112 je možnosť lokalizácie volajúceho, ako aj možnosť dovolať sa na 112 aj z mobilných telefónov bez SIM karty.
Slovenská republika je krajinou s veľmi dobrým povedomím o čísle tiesňového volania 112 ako jednotnom európskom čísle tiesňového volania, podľa prieskumu Eurobarometru skončila na druhom mieste v rámci Európskej únie.
Za minulý rok (2015) bolo na číslo tiesňového volania 112 prijatých 1 446 541 volaní.
Zvýšiť povedomie o linke 112 najmä medzi deťmi sa usiluje aj celoslovenská výtvarná súťaž s názvom Ochranárik očami detí. Minulý rok sa do nej zapojili aj školy v Kežmarskom okrese so 600 výtvarnými prácami a prestorovými návrhmi. Na snímke prednostka Okresného úradu v Kežmarku Anna Tkáčiková s jednou z prác detí pri výhodnotení súťaže.
Zanechajte nám komentár