Múzeum TANAP-u bude zatvorené
Od 9. do 23. novembra 2018 bude Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici zatvorené. Dôvodom sú každoročné profylaktické a modernizačné práce, ktoré muzeálne expozície obohatia hneď o niekoľko noviniek.
Pracovníci Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u postupne vymenia trojrozmerné exponáty rastlín za nové, modernizácia čaká všetky diorámy od podhorského až po subniválny stupeň, súčasné prírodniny v centrálnej časti múzea nahradia novými stromčekmi, vresmi, kôrou a listami. „Zároveň odborne ošetríme a doplníme zoologické exponáty, revíziu stavu zbierkových predmetov, ich ošetrenie a úpravu vykonáme aj v etnografickej a historickej expozícii,“ hovorí Zuzana Homolová, kurátorka botanických zbierok a vedúca Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
Modernizáciou prejdú diorámy lesných drevín. „Úplne nová dioráma bude venovaná borovici limbe, autochtónnej, teda pôvodnej drevine rastúcej iba v Tatrách. V ďalších predstavíme ostatné dreviny, ako sú smrek, jedľa, smrekovec či borovica lesná,“ konkretizuje botanička. Osobitný panel sa v múzeu rozhodli venovať aj potokom a tatranským plesám. Znázornené na ňom budú rastliny a živočíchy osídľujúce tieto biotopy. Pribudne i nová skalná stena s rastlinkami a zvieratami obývajúcimi skalné štrbiny.
Vynovenú expozíciu múzea si budú môcť návštevníci pozrieť v sobotu, 24. novembra 2018. Ešte predtým však v zmysle zákona o múzeách a galériách prejdú muzeálne priestory dezinsekciou a fumigáciou (plynovaním), aby sa zabezpečila ich ochrana proti hmyzu, plesniam a roztočom.
Múzeum TANAP-u je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a tiež obdobia každoročnej modernizácie jeho expozícií. Ročne ho navštívi cez 30-tisíc ľudí. Od svojho založenia v roku 1957 zhromaždilo v depozitároch vyše 60-tisíc zbierkových predmetov. Jeho prevádzkovateľom sú Štátne lesy TANAP-u.
Mgr. M. Petranová
Zanechajte nám komentár