Mnoho zaujímavých udalostí v Rusku
Uplynulý týždeň bol v Rusku pomerne intenzívny – došlo k mnohým zaujímavým udalostiam a dnes sa zmienim o troch:
- Putin napísal veľmi zaujímavú esej o histórii Ruska a Ukrajiny, na ktorú nadviazal veľmi zaujímavým rozhovorom.
- Rusko práve dokončilo záverečné testy skutočne hrozivých zbraňových systémov, ako je S-500 a Hypersonická strela Zirkeon s rýchlosťou Mach 8.
- Na každoročnom leteckom salóne MAKS Rusko práve predstavilo jednomotorové ľahké viacúčelové stíhacie lietadlo 5. generácie Su-75 „Checkmate“ (na obrázku).
To všetko sú pre Rusko skutočne veľké udalosti, ktoré je potrebné skúmať samostatne.
Putinova história Ruska a Ukrajiny
Predovšetkým vám vrelo odporúčam, aby ste si našli čas a prečítali si celý článok tu a celý rozhovor tu (nemá zmysel, aby som vás tu obťažoval úryvkami), najmä ak nie ste dobre oboznámení s ruskou históriou alebo nežijete v zóne A.
Navyše, pretože som „Putinov fanda“, čo som (guilty as charged!), nikoho neprekvapím, keď poviem, že súhlasím takmer s každým Putinovým slovom. A úprimne povedané, všetky fakty, ktoré Putin uvádza, sú pre väčšinu ľudí naozaj všeobecne známe (ak nemajú mozog vymytý americko-ukronacistickou propagandou) a naozaj nemá zmysel, aby som stále dookola opakoval „áno, je to pravda“ a „áno, má pravdu „.
Takže ďalej by som chcel len pridať niekoľko svojich poznámok k tomuto článku a rozhovoru (predpokladám, že čitatelia čítali oba články; ak nie, odporúčam túto časť úplne preskočiť),
- Po prvé, ako som práve povedal, v tomto článku nie je pre vzdelaných ľudí vôbec nič nové. Ale to rovnako nie je Putinova cieľová skupina. Putinovou cieľovou skupinou sú mladé generácie (na Ukrajine, na Západe a bohužiaľ aj v samotnom Rusku!), Ktoré o histórii vedia len veľmi málo, ak vôbec niečo. A aj keď to platí aj pre Rusko, platí to najmä pre Ukrajinu, kde ľuďom od roku 1917 prebieha masívne vymývanie mozgov (ako to Putin vo svojom článku veľmi dobre vysvetľuje).
- Skutočným dôvodom, prečo tento článok vyvolal v Rusku taký rozruch a * totálnu * hystériu medzi ukronacistickými pomätencami, (ktorí teraz opäť predpovedajú blížiacu sa ruskú inváziu, čo iné?) Je to, že tieto fakty boli síce známe po celé desaťročia, ale považovalo sa za veľmi politicky nekorektné sa o nich zmieňovať, aby sa Ukrajinci neurazili: od konca 80. rokov až do súčasnosti učili ukronacisti úplne inú verziu histórie, ktorá zahŕňa pôvod zo sumerskej civilizácie, stavbu pyramíd v Egypte, vykopanie Čierneho mora, založenie starovekej árijskej civilizácie atď. ešte zásadnejšie je, že oficiálne ukronacistické rozprávanie tvrdí, že Rusi a Ukrajinci sú úplne odlišní ľudia (Ukrajinci sú praví, čistí Árijci, zatiaľ čo Rusi sú ugroaltajskí Mongoli). Takže to, čo Putin týmto článkom urobil, je jednoducho (konečne!) vyhlásenie že cisár je nahý a bezradní Ukiovia nepoznajú vlastné dejiny.
- Tento článok tiež znamená pomerne dramatickú zmenu tónu Kremľa. V minulosti sa Kremeľ vždy snažil zachovávať zdvorilý a úctivý postoj k Ukies a ich bludom o histórii podobným Wakanda. Teraz je s tým koniec. Rusko sa konečne otvorene rozhodlo vyhlásiť Ukies (a zvyšku sveta!), že ich zakladateľské mýty sa nezakladajú na drahocennom * ničom * a že Rusko s týmto úplným nezmyslom skončilo, ako by to malo nejaký faktický základ vo svete dospelých.
Rád by som k Putinovým výrokom uviedol ešte jednu poznámku.
Domnievam sa, že „slovnú vojnu“ vedú ukrajinskí nacionalisti proti Rusom už mnoho desaťročí (spomínam si, ako som počúval ukrajinskú službu RL / RFE a vždy ma udivovala úplne otvorená nenávisť – hraničiaca s rasistickým fanatizmom – ukrajinskej propagandy; a to aj v porovnaní so všetkými ostatnými službami národnostných menšín RL / RFE, ktoré, uisťujem vás, obsahovali v mnohých svojich službách veľa pomätencov od kosti) a ruská strana bola väčšinou tichá a zdržanlivá, aby sa Ukijci neurazili. Tomu je teraz koniec, v tejto slovnej vojne teraz Rusko použije svoju slovnú muníciu na vyvrátenie ukronacistických pseudohistorických rozprávok. To veľmi vítam!
Konečne sa domnievam, že Kremeľ už pracuje na „post-Ze“ variantoch. Úprimne povedané, to tiež neprichádza ani o sekundu skôr! Ukrajina je vo voľnom páde už roky, ale aj na ukijské pomery chaos a napätie, ktoré sa odohrávajú teraz, prerástli v hystériu plného rozsahu, čo je skutočne úžasné a zároveň veľmi znepokojujúce (ušetrím vás teraz všetkých podrobností, takých článkov už som zverejnil dosť, ale v blízkej budúcnosti sa k tejto pomalej agónii budem musieť najskôr vrátiť). Mám pocit, že Kremeľ očakáva, že po „Ze“ sa k moci tak či onak dostane skutočne bona fide nacistický vodca (poznámka: „Ze“ síce nakoniec ukronacistom vyšiel v ústrety, ale sám rozhodne nie je „ten pravý“ – len to predstiera). Možno nabudúce nejaký „prezident Avakova“ (mimochodom, tiež žiadny nacista, len človek, ktorý nacistov veľmi obratne využíva)?
Pointa je nasledovná: Kremeľ teraz otvorene čaká na konečný kolaps Ukrajiny. A aj keď chce „Biden“ donútiť „Ze“ k dodržiavaniu minských dohôd, bude to znamenať koniec „Ze“ a návrat ukronacistov k plnej / úplnej moci. Prečo? Na Ukrajine sú teraz zhruba tri sily, aspoň podľa všetkého:
- Vládnuci režim ( „Ze“ a jeho partia)
- Opozícia (väčšinou strana OPZZh )
- Skutoční hardcore nacisti (môžete si ich predstaviť ako ukijskou verziu hutuských “ Interahamwe “ v Rwande).
Režim je v hlbokej agónii a jednoducho nie je životaschopný.
Opozícia je rozdelená, často politicky zdiskreditovaná a nemá jasného vodcu ani jasnú víziu.
V ostrom kontraste s tým je ukronacistická banda malá, ale veľmi dobre organizovaná, veľmi dobre financovaná a veľmi dobre vedená (väčšina „pouličných“ vodcov ukronacistov sú imbecili ako Ljaško alebo lepšie Tiagnibok, ale Avakov nie je žiadny idiot, vie dobre spolupracovať so svojimi americkými patrónmi a s naozaj šialenými ľuďmi ako Andrej Bileckij alebo Alexej Danilov).
Pravda, z dlhodobého hľadiska vyzerajú politické vyhliadky opozície celkom dobre, pretože má niekoľko (veľmi málo?) celkom ostrých vodcov a vo svojom programe odporúča lepšie vzťahy s Ruskom, čo je pre Ukrajinu skutočne životne dôležité (doslova!). Ale zatiaľ nevidím, že by opozícia mala dosť síl na to, aby sa s ukronacistami stretla: najskôr musí odísť „Ze“, ukronaci musia znovu plne prevziať moc a potom prísť s nejakou naozaj šialenou hovadinou (k čomu sú dobrí všetci nacisti, ako ukázala história), ktorá Ukrajinu rozbije na rôzne nástupnícke štáty. Až v tej chvíli bude mať súčasná opozícia dobré politické šance vo východnej a južnej časti Ukrajiny. Súčasná situácia je však príliš zložitá a premenlivá na to, aby sme brali niečie odhady a predpovede príliš vážne. To skutočne ukáže až čas.
Zbraňové systémy S-500 a Zirkeon boli plne otestované
Tento vývoj možno rýchlo zhrnúť tak, že S-500 i Zirkeon nemajú nikde na svete porovnateľnú konkurenciu, a to ani vzdialene porovnateľnú. Ako S-500, tak rakety Zirkeon sú ďaleko, ďaleko pred akýmkoľvek iným zbraňovým systémom vo svojej kategórii. A čo viac, Impérium nemá nič, a tým myslím naozaj absolútne nič, čo by mohlo proti niektorému z týchto zbraňových systémov postaviť. A bez prílišného preháňania by bolo fér povedať, že po plnom nasadení S-500 úplne zastaralá väčšina letectva a taktických / operatívnych a dokonca aj niektorých strategických rakiet USA / NATO. Čo sa týka Zirkeonu, ten urobí to isté s hladinovým loďstvom USN. Povedať, že je to obrovský problém, by bolo slabé slovo, najmä preto, že plánovači síl USA / NATO sa teraz musia rozhodnúť, čo s tým urobiť, a to nie je malá úloha vzhľadom k tomu, že teraz začína byť zrejmé, že plánovači síl USA / NATO sa dopustili niekoľkých naozaj zásadných chýb vo svojich predpokladoch o tom, ako bude moderné bojisko 21. storočia skutočne vyzerať. Plánovanie síl sa potýka s mnohými obrovskými technologickými a byrokratickými problémami a „jednoducho zmeniť kurz“ nie je vôbec „jednoduché“: zvyčajne to trvá desiatky rokov!
Nepochybujem o tom, že americká propagandistická mašinéria MIC bude teraz veľa hovoriť o amerických „hypersonických“ zbraniach a o super-Dooper lietadlách 6. generácie. Ale buďme úprimní: americký program hypersonických zbraní je v plienkach (v najlepšom prípade) a má problémy. Pokiaľ ide o USAF, bude trvať mnoho rokov, než sa mu podarí aspoň obmedziť dlhý zoznam hlavných problémov F-35, a ani to nie je skutočné riešenie: Som si síce istý, že ak USAF / USN dostanú dostatok času, nájdu spôsob, ako toto lietadlo efektívne využívať (aspoň proti iným ako partnerským protivníkom), ale jediným skutočným riešením tejto škaredej šlamastiky je nielen rýchlo oživiť F-15 (v jeho podobe F-15X, Ktorá vyzerá sľubne), ale aj začať vývoj lietadla 5 ++ generácie a zároveň pracovať na skutočnom, teda skutočnej šiestej generácii, nástupcovi (v dobrom slova zmysle) pre F-35. Ak teda F-35 niečo dokazuje, potom to, že Pentagon a americký MIC sú skorumpované tak, že to nemožno vyjadriť žiadnymi slovami (z čisto korupčného hľadiska bol F-35 ohromujúci úspech!). A to vyvoláva otázku: Dokážu títo ľudia vôbec vyvinúť napoly slušné alebo dokonca dobré lietadlo?! Alebo krajina, ktorá vyvinula vynikajúce F-16, A-10, 747 alebo F-15, stratila schopnosť vyrábať skutočne vynikajúci lietadla? Ja neviem.
Čo si myslíte?
Celkom nový jednomotorový Su-75 „Checkmate“ 5. generácie
Toto je naozaj správa dňa! Nie je to nič iné ako otrasná správa. Začnime výpočtom faktov, ktoré som sa snažil zhromaždiť z rôznych zdrojov: (vzhľadom na to, že všetky tieto informácie boli zverejnené len pred niekoľkými hodinami, môžu sa v nich ešte vyskytovať chyby, takže pozor!)
- Meno: Suchoj Su-75 „Checkmate“
- Vysoká miera zhody s Su-57
- Jeden motor (zásadný!)
- 3D vektorovanie ťahu motora
- Maximálna rýchlosť 2400 km / h (asi 1500 míľ za hodinu alebo 1300 uzlov alebo tesne pod Mach 2)
- Motory s vektorovaním ťahu
- Typické náklady 30 miliónov dolárov
- Iba 5,5 roka trval vývoj (s využitím superpočítačov)
- Akčný rádius 1500 km
- STOL ( „Short take-off and landing“) – schopnosť štartu a pristátia na krátkej dráhe. (Kratšie ako Su-57 o 400 m)
- Max. nosnosť: 7,5 tony
- Faktický dostup: necelých 17 km
- Maximálne zaťaženie: 8 + G
- Preletová vzdialenosť bez nákladu a plnenie bojových úloh: cez 3000 km (na interné palivo)
- Nízka RCS ( „Radar Cross Section“ – efektívna plocha radarového odrazu. Tu v zmysle „blízko k STEALTH“ – ruská konštrukčná škola malému radaru neprikladá taký vysoký význam, ako americká)
- Pokročilá avionika (sú použité viacúčelové obrazovky) a celopresklený kokpit
- Radar Belka N036 Afar s detekčným dosahom 350-400 km.
- Zbrane dlhého, stredného a krátkeho dosahu pre všetky ciele
- Môže zasiahnuť 6-8 cieľov (vo vzduchu, na zemi, vo vode a v protivzdušnej obrane) súčasne.
- Bude vybavený raketou vzduch-vzduch 30P6 dlhého doletu (dolet: cca 160 km).
- Umelá inteligencia podporujúca (pilota), rozhodovanie a navigáciu
- Päť interne nesených rakiet vzduch-vzduch
- Pokročilá ochrana voči prostriedkom rádioelektronického boja
- Su-75 má kanón umiestnený vnútri nákladového priestoru
- Su-75 možno konfigurovať ako jednomiestny a dvojmiestny.
- Bude existovať bezpilotná verzia Su-75 (automatická a diaľkovo riadená).
- Su-75 má pokročilé dátové spojenie, ktoré mu umožňuje operovať spoločne s inými lietadlami alebo bezpilotnými lietadlami.
- Supercruise (nie som si istý? Pravdepodobne len v budúcom motore)
- Lietadlo má „otvorenú architektúru“ (možno ho teda prispôsobiť konkrétnym potrebám).
- Suchoj očakáva, že v najbližších zhruba 15 rokoch predá asi 300 Su-75.
- Su-75 môže byť upravený pre použitie na námorných lietadlových lodiach
- Cieľovými zákazníkmi sú ako ruské vzdušné a kozmické sily (RuASF), tak zahraniční zákazníci (ale iba exportná verzia pre zahraničných zákazníkov).
- Jeho prvý let je naplánovaný na rok 2023 a prijatie RuASF je za predpokladu potvrdenia zmluvy stanovené na rok 2025.
- Cena: 25-30 miliónov dolárov v závislosti na konkrétnych požiadavkách
Čo si o týchto vlastnostiach myslím? Tu je niekoľko mojich myšlienok (majte na pamäti, že som síce spolupracoval so švajčiarskym letectvom, ale nie som letecký inžinier, takže všetko, čo hovorím, berte s rezervou a počkajte si na vyjadrenie skutočných odborníkov!).
Po prvé, jedná sa o veľmi potrebné lietadlo pre Rusko, ktoré v súčasnej dobe nedisponuje moderným jednomotorovým bojovým lietadlom. V súčasnej dobe sú všetky „základné“ lietadlá RuASF veľké dvojmotorové: Su-30SM, Su-35, Su-34 atď. Dokonca aj oveľa menší „náprotivok F-16“, Mig-29, má dva motory. Dokonca aj (relatívne) menšie MiG-35 je dvojmotorový. Všetky tieto lietadlá sú vynikajúce, ale jednomotorové lietadlo by bolo oveľa lacnejšie nielen na obstaranie, ale ešte viac na údržbu.
Po druhé, hlavná slabina Ruska v porovnaní s USA / NATO je predovšetkým kvantitatívna: lietadlá USA / NATO sú síce oveľa horšie, ale vyrábajú sa v obrovských počtoch, ktorým sa ruská priemyselná základňa a financie nemôžu vyrovnať, prinajmenšom nie výrobou veľmi pokročilých, ale aj veľmi drahých lietadiel typu Su-35S. RuASF potrebuje mnoho lacných, ale vysoko účinných bojových lietadiel a Su-75 by mohol byť pre Rusko „vysnívaným“ strojom.
Po tretie, jednomotorové lietadlo 5. generácie za približne 30 miliónov dolárov je mimoriadne atraktívnou možnosťou, najmä vďaka svojej otvorenej architektúre. Zvlášť keď jeho jediným konkurentom je skutočne úbohý F-35 (ktorý naozaj nie je lietadlom 5. generácie, prinajmenšom v dohľadnej budúcnosti (najmä preto, že má zásadne chybné konštrukčné jadro, všetko si o tom prečítajte tu ).
Mimochodom, Rusi oficiálne popierajú, že by chceli vytvoriť „ruskú odpoveď“ na F-35. Tvrdia, že F-35 a Su-75 patrí do úplne odlišných kategórií, a keď sa pozriete na také parametre, ako je rýchlosť, manévrovateľnosť, maximálne zaťaženie alebo najmä cena, zistíte, že Rusi majú v zásade pravdu: nejde „len“ o to, že Su-75 je oveľa lepšie lietadlo, ale naozaj patrí do úplne inej „údernej“ kategórie.
Po štvrté, rovnako ako skutočne účinný systém protivzdušnej obrany vyžaduje rôzne zbraňové systémy integrované do jednej siete a spolupracujúce, tak i taktické / operatívne letectvo. To sú hlavné kategórie, ktoré musia RuASF naplniť: lietadlá CAS (Su-25M), úderné lietadlá (Su-24M a Su-34), lietadlá pre prevahu vo vzduchu a stíhače (Su-30SM, Su-35S), pokročilé stíhače dlhého doletu (MiG-31BM) a lacný, všadeprítomný, ale veľmi schopný „DogFighter“ pre frontové letectvo, ktorý sa môže vysporiadať s nepriateľskými lietadlami a zároveň podporovať pozemné sily: Su-75. Rusi v minulosti postavili niekoľko veľmi dobrých samostatných stíhačiek, vrátane MiGu-23 (na Západe kritizovaného, ale ruskými pilotmi milovaného) a pravdepodobne najúspešnejšieho stíhacieho lietadla všetkých čias, MiGu-21. Rusi teda vedia, ako na to.
Za piate, nielenže Su-75 má veľa spoločných systémov s Su-57, ale zdá sa, že Rusi pracujú na kombinácii svojich dlhých radarov (MiG-31BM, Su-57 a A-50M) s bojovými bezpilotnými lietadlami (ako Orion a veľký s-70 ) buď s „tichými“ (nevyžarujúcimi lietadlami) a pokročilými, ale stále menšími a lacnejšími lietadlami, ako je Su-75. Skombinujte si to s najvyspelejšou sieťou protivzdušnej obrany na planéte a pochopíte, prečo sú zástancovia USA / NATO z toho všetkého ťažko na vetve :-).
Tu je dobrý obrázok, ktorý ukazuje, ako sú si Su-75 a Su-57 zvonku podobné:
Objavili sa špekulácie, že Rusi pracujú na nástupcovi svojho bojového lietadla Jak-141 VSTOL ( „Vertical Short Take-off and Landing“ – lietadlo schopné štartu a pristátia z veľmi krátkej dráhy, v krajnom prípade z miesta), ktorý sa Američania pokúsili odkopírovať ako základ pre svoj F-35, „vylepšili“ ho a nakoniec žalostne neuspeli, ale zdá sa, že sa Rusi uspokoja „len“ so schopnosťami STOL. Vzhľadom ku katastrofálnemu neúspechu F-35B (a nepodanie Jaku-141) by to mohla byť múdrejšia voľba. Ak sa Su-75 niekedy dostane na nejakú lietadlovú loď, krátke vzlety s katapultáž sú pravdepodobne múdrejším riešením.
A ešte jedna vec: prvýkrát po desaťročiach sa Rusom (konečne!) podarilo udržať veci naozaj v tajnosti a úniky informácií o Su-75 boli takmer nulové a väčšina z tých, ktoré sa objavili, bola starostlivo organizovaná ruskými úradmi. Nehovorím o masových médiách typu Argumenty i Fakty alebo Popular Mechanics. Dokonca aj odborná tlač mala len niekoľko dobrých odhadov o tom, ako bude táto „čoskoro odhalená a úplne nová stíhačka 5. generácie“ vyzerať. Existovalo niekoľko čiastkových fotografií, niekoľko nákresov, niekoľko čiastkových fotografií, to všetko doplnené o kvalifikované odhady. Nielen to, ale stále toho * veľa * nevieme, vrátane niektorých naozaj dôležitých tém, ako je radar Su-75 a rakety vzduch-vzduch s najdlhším doletom. Môžeme teda konštatovať, že ruská kontrarozviedka konečne dobre zvládla bezpečnostnú situáciu a je teraz schopná utajiť to, čo utajiť potrebuje.
Záver:
Tento týždeň bol pre Rusko dlhý a dôležitý, čo podľa môjho názoru ukazuje niekoľko dôležitých vecí:
- Rusi zjavne stratili posledné ilúzie o nacistami okupovanej Ukrajine a teraz aktívne pripravujú „post-Ze“ obdobie.
- Putin cíti tlak obyvateľstva a v rámci príprav na budúce voľby zahajuje PR kampaň.
- Ruskému MIC sa darí lepšie ako inokedy a nedávne úspechy ruských špičkových technológií ukazujú, že Rusko sa od Západu alebo Ázie oddelilo takzvane „kvalitne“ (качественный отрыв).
Celkovo sú to dobré správy.
PS: len pre zaujímavosť, tu je (trochu hlúpe) video z prezentácie Su-75 na MAKS 2021 (s pobavením konštatujem, že BBC ani CNN sa o tejto udalosti nespomenuli ani slovom, aspoň pokiaľ viem v čase písania tohto článku)
Zanechajte nám komentár