Mladí nevedia, čo chcú od života
Už po tretí raz sa v Podtatranskej knižnici predstavili študentom Živé knihy – ľudia so zaujímavým príbehom a životnými skúsenosťami. Priestory knižnice zaplnilo v stredu 5. októbra okolo deväťdesiat študentov, prvákov zo Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29. augusta a študentov rôznych ročníkov zo Strednej odbornej školy technickej v Poprade.
Premôcť stereotypný pohľad na svet, búrať predsudky o životných prekážkach a v neposlednom rade svojimi skúsenosťami motivovať mladých, sa snažili poslanec MsZ a cyklotrialista Štefan Pčola, učiteľ a zostavovateľ koncepcie alternatívneho školstva Ján Kepšta a vysokoškolský študent Daniel Michlík, ktorý sa venuje DJingu, zvukovej a svetelnej technike.
Štefan Pčola, majster sveta i Európy v cyklotriale a svetový rekordman v jazde na zadnom kolese momentálne pôsobí ako poslanec MsZ a manažér v stavebnej firme. Pri svojich športových výkonoch študentom hovorilo tom, ako na každé preteky nastupoval s presvedčením o prvenstve. Jeho hlavným odkazom pre študentov bolo, aby robili veci na sto percent a že výhry nie sú tie, ktoré posúvajú človeka ďalej, ale práve prehry, na ktorých sa učíme prekonávať nepriazeň osudu či našu nedokonalosť. Na svojej ceste mu pomáha kniha Šlabikár šťastia, z ktorej na stretnutí v Živej knižnici spomenul pár hodnotných myšlienok.
Ján Kepšta učil niekoľko rokov na strednej škole, neskôr sa rozhodol pre alternatívne vyučovanie. Sleduje, že jedným z mnohých problémov vývoja osobnosti u mladých je, že investujú energiu do malých úspechov a neuvažujú nad budúcnosťou. Sám precestoval niekoľko krajín a preto zo skúseností vie, aké je dôležité spoznávať svet na vlastnú päsť a vniknúť tak priamo do miestnej kultúry. Študentom objasnil, že čím budú mať väčší rozhľad, tým môžu svoje poznatky a skúsenosti lepšie spojiť a využiť. Jedna z možností, ktorá je v tomto procese celoživotného vzdelávania kľúčová, je siahnutie po knihách. Ján Kepšta zaujal študentov, prevažne chlapcov, aj knihou Tréning väzňa, ktorá učí nielen využívať svoje telo na získanie väčšej sily, ale ukazuje, ako nájsť cestu k sebe samému a potrebu zistiť, čo chceme v živote dosiahnuť.
Študent a podnikateľ Daniel Michlík medzi študentmi vyvolával diskusiu a zamyslenie. Zaujímalo ho, ako študenti trávia po škole svoj voľný čas, či sú súčasťou partie kamarátov a aký program si vymýšľajú. Zisťoval tiež, či si uvedomujú, že sú skoro takí istí, ako ich 5 najbližších priateľov a viaceré hlavy uznanlivo prikývli. Takto študentov nabádal, aby pochopili, ako žijú a čo od života chcú. Ako pomôcku do tohto obdobia života im odporučil knihy Ako si nájsť priateľov a pôsobiť na ľudí, Myslite veľkoryso, ktorá ich naučí úcte voči ľuďom a empatii. Ďalej knihu Ako zahodiť starosti a začať žiť, ktorá môže byť návodom na to, ako žiť šťastný život a vážiť si to, čo v živote máme a čo sa nám ponúka. Daniel si želá, aby mládež žila bezstarostne, cieľavedome, kamarátsky, čestne a vo viere. Hovorí, že treba počúvať svoj vnútorný hlas a ísť si za ním, inak sa stratíme.
Živé knihy pomáhali prostredníctvom svojich úspechov a životných rozhodnutí povzbudiť mladých a upevniť vieru v ich schopnosti a zároveň poukázať na spôsoby a možnosti, akými sa môžu nasmerovať tam, kam chcú.
Veríme, že aspoň u niekoľkých jedincov hostia prebudili záujem a chuť pracovať na sebe aj preto, že počas stretnutí u väčšiny študentov sledovali pasivitu a nerozhodnosť. Aj zo stretnutí so študentmi vyplýva, že dôležité je správne smerovať mládež, ktorá musí byť zásadnou hybnou silou v našej spoločnosti.
Adriana Hricková
Zanechajte nám komentár