Medzinárodný úspech Nely Gloríkovej
Nela Gloríková, sedemnásťročná žiačka druhého ročníka Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade, získala striebornú medailu na medzinárodnej olympiáde mladých výskumníkov v kategórii biológia a ekológia v Tbilisi. Na tomto vrcholnom svetovom podujatí sa predstavila prácou Populačná dynamika a etológia vodnára potočného (Cinclus cinclus L.) na rieke Poprad, v územiach s antropogénnym vplyvom. Nela Gloríková bola jednou z dvoch slovenských zástupcov na medzinárodnej olympiáde a v Gruzínsku najmladšou súťažiacou. Medzinárodnej olympiáde predchádzalo víťazstvo na celoštátnom kole biologickej olympiády v projektovej časti B-kategórie.
Nelku, jej záujem o biológiu, prácu v oblasti ornitológie, ale aj rôzne úspechy na biologických olympiádach poznáme už zo základnej školy na Mierovej ulici vo Svite a doposiaľ za svoje práce získala už tri Ceny dekana Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a mnohé iné ocenenia. „Všetko to začalo niekedy pred piatimi rokmi na základnej škole. Tak ako niekto zbiera známky alebo mince, mne učarovala biológia. Mala som dobrú učiteľku Danicu Božovú, ktorá ma viedla a začali sme spolupracovať na viacerých projektoch,“ zaspomínala na svoje začiatky, keď sa zamerala na vtáčiky a ich pozorovanie, neskôr mapovanie ich života. Do centra jej pozornosti sa dostalo mapovanie vodnára potočného, ktorý je indikátorom čistoty vôd. Postupne vytvorila model, ktorý ukáže aktuálnu čistotu vody s pozorovaniami, ako sa populácia vodnára potočného správa. „Ak by tam bol rapídny úpadok, tak vieme, že sa niečo stalo s kvalitou vody,“ stručne vysvetlila cieľ projektu jeho autorka.
Na medzinárodnej olympiáde v Tbilisi predstavili viac ako sto projektov mladí ľudia zo štyridsiatich krajín sveta v oblastiach zoológie, chémie, matematiky, fyziky, informačných technológií a ďalších. Nela Gloríková súťažila v kategórii biológia a životné prostredie. Práce posudzovala odborná porota, zložená z profesorov vysokých škôl. Práce prezentovali verejne, v samostatných stánkoch, kde predstavili aj krajinu, z ktorej pochádzajú.
Ako povedal Vladimír Lajčák, riaditeľ gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade, veľmi ho teší, že majú takých šikovných žiakov, ktorí školu, mesto, ale aj Slovensko úspešne reprezentujú na medzinárodných podujatiach. „Nela je výnimočná pre mňa tým, že prenikla hlboko do tejto problematiky a cieľavedomo spája niekoľkoročnú činnosť. Len málokto si dokáže predstaviť, aké ťažké je vyhrať celoslovenskú olympiádu, keď na Slovensku je vyše 860 stredných škôl a 600 z nich robí školské kolo olympiád, okresné a krajské kolá predchádzajú celoslovenskému, kde je už absolutná špička. Veľmi si vážim umiestnenie akejkoľvek školy na týchto olympiádach, pretože tam sa musí spojiť výnimočný učiteľ a výnimočný žiak,“ povedal V. Lajčák.
„Na základnej škole Nelka získala poznatky na všeobecnej úrovni, na strednej škole sme to postavili odbornejšie aj čo sa týka prezentácie a spracovania. Myslím si, že sa veľmi posunula aj čo sa týka anglického jazyka. Keď sa chce ďalej prezentovať a získavať informácie, jazyk je veľmi potrebný,“ zhodnotila spoluprácu s Nelou zástupkyňa riaditeľa PaedDr. Beáta Taylorová, PhD.
V tomto školskom roku Nela pokračuje vo svojej výskumnej práci a zbiera ďalšie úspechy. S prácou Vplyv ekologických faktorov prostredia na populačnú dynamiku vodnára potočného na rieke Poprad po suverénnom prvenstve na krajskom kole postúpila ne celoštátne a v konkurencii 16 prác v odbore životné prostredie skončila druhá a získala Cenu dekana Prírodovedeckej faktuly UK Bratislava.
Ako prezradila, okrem ornitológie ju priťahujú aj vážky a výskum by chcela realizovať na popradských rašeliniskách a batizovských štrkoviskách. Už dnes uvažuje o štúdiu biológie na vysokej škole a pracovať by chcela v Slovenskej akadémii vied, s ktorou spolupracuje už dnes.
Zanechajte nám komentár