Medzinárodný deň nezvestných osôb
Medzinárodný deň nezvestných detí na 25. mája vyhlásil v roku 1983 prezident USA Ronald Regan. V roku 1986 sa k vyhláseniu 25. mája za Medzinárodný deň nezvestných detí pripojila Kanada a postupne sa pridávali aj ďalšie krajiny. Medzinárodný deň nezvestných detí je dňom, kedy celý svet vyjadruje solidaritu s rodičmi, ktorých deti sa nevrátili domov. V tento deň si pripomíname smutné príbehy detí, ktoré sa nevrátili domov, a hoci sú odídené, unesené alebo stratené, nezabudlo sa na ne.
Pri príležitosti tohto dňa aj polícia na Slovensku každoročne informuje širokú verejnosť, ako je potrebné v prípade zmiznutia dieťaťa postupovať. Aby sen za dobrodružstvom, nevinná hádka, alebo problémy v škole, nezlákali deti nevrátiť sa domov. Za nezvestné polícia považuje dieťa, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu, je ohrozené na živote a zdraví a jeho nezvestnosť bola nahlásená na polícii.
Policajné štatistiky hovoria jasnými číslami. V minulom roku bolo nezvestných 471 maloletých detí (vo veku od 0 do 15) a 1372 mladistvých detí (vo veku od 15 do 18), pričom vypátraných bolo 460 maloletých detí a 1323 mladistvých detí.
V súčasnosti má polícia v pátraní 12 maloletých deti a 25 mladistvých detí.
POLÍCIA RADÍ
Čo robiť v prípade, ak existuje obava, že sa dieťa stratilo
V prvom rade je potrebné preveriť všetkých rodinných príslušníkov, kamarátov, spolužiakov a prehľadať všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Ak je toto pátranie neúspešné, je nevyhnutné zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. Nezvestnosť je potrebné oznámiť na najbližšom útvare Policajného zboru. Na Slovensku neexistuje žiadny časový úsek, ktorý by vymedzoval, kedy od zmiznutia sa po dieťati začne pátrať. Polícia začína pátranie ihneď po jeho nahlásení. Netreba zabúdať, že pri malých alebo chorých deťoch, ktoré sú závislé od liekov, je každá minúta drahá.
Prvotné kroky polície
Polícia ako prvé vypočuje oznamovateľa nezvestnosti. Je dôležité mať pripravené základné informácie o nezvestnom dieťati. Dôležité je všetko, najmä aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti ako aj o tom, čo všetko už preverovali rodinní príslušníci, príp. známi. Často sa stáva, že rodičia zataja hádku s dieťaťom, v takýchto situáciách je však dôležitá každá informácia. Dôležité je povedať polícii, či je dieťa choré, či pravidelne užíva nejaké dôležité lieky alebo trpí nejakou poruchou. Najčastejšími príčinami nezvestnosti detí je útek za dobrodružstvom, problémy v škole a z toho vyplývajúca obava z rodičov, konflikty v rodine. Ojedinele sa vyskytnú aj prípady detí ako obetí násilných trestných činov alebo nešťastnej nehody. V ostatnej dobe polícia zaznamenala nárast tzv. rodičovských únosov. U detí starších ako 15 rokov je často lákadlom práca a zárobok v zahraničí. Polícia začína po dieťati pátrať okamžite. Vyrozumejú sa všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na zahájenie pátracej akcie. Záleží od konkrétnych okolností, aké prostriedky a metódy budú v danom prípade využité. (napríklad koľko policajtov bude zapojených do pátrania, či budú k pátraniu privolaní psovodi, použitý vrtuľník alebo bude vyhlásený pohotovostný systém AMBER Alert Slovensko). Policajt urobí záznam o nezvestnom dieťati v pátracom informačnom systéme, čím sa informácia o nezvestnosti dieťaťa automaticky dostáva do všetkých krajín Schengenského priestoru prostredníctvom Schengenského Informačného Systému (SIS).
Policajný zbor pri pátraní po nezvestnej osobe tiež spolupracuje so všetkými mobilnými operátormi na území Slovenskej republiky, ktorí umožňujú vykonať lokalizáciu mobilného telefónu. V súčasnosti sa vedú rokovania aj so zástupcami spoločnosti Facebook. Výsledkom tejto spolupráce by malo byť zobrazovanie fotografie nezvestného dieťaťa v profiloch všetkých užívateľov tejto siete na území Slovenskej republiky v prípade, ak dôjde k spusteniu pohotovostného systému AMBER Alert Slovensko. Spustenie takejto služby spoločnosť Facebook prisľúbil sprístupniť v druhej polovici roka 2016, kedy bude Slovenská republika predsedať v Rade EÚ. Týmto sa do pátrania po nezvestných deťoch zapojí v krátkom čase po jeho vyhlásení široká verejnosť.
Vo všeobecnosti polícia po osobách pátra po dobu 20 rokov. Ak sa počas tohto časového obdobia osoba nenájde, prípadne sa nezistia iné relevantné skutočnosti, pátranie je ukončené.
V dnešnej dobe moderných komunikačných prostriedkov a otvoreného priestoru bez hraníc už hľadanie strateného dieťaťa nemôže byť len vecou polície, ale je potrebná spolupráca verejnosti, neziskového, štátneho aj komerčného sektoru. Pomôcť môže každý.
Polícia od septembra 2012 pátra po Monike Benčatovej, nar. 25. 10. 1993 a jej dcére Nine Benčatovej, nar. 3. 4. 2011, obidve s trvalým pobytom v Handlovej. Ich posledným známym pobytom bol Zliechov, kde sa mali v apríli roku 2012 prechodne zdržiavať u Monikinho priateľa. Odvtedy ich nikto viac nevidel, ani o nich nepočul. V prípade polícia využila všetky dostupné metódy aj prostriedky pátrania, avšak doposiaľ s negatívnym výsledkom. Ak by ste mali akúkoľvek vedomosť o pohybe, prípadne pobyte týchto osôb, kontaktujte linku 158.
por. Mgr. Martin Wäldl, kancelária prezidenta Policajného zboru
Zanechajte nám komentár