Luxemburský poslanec Európskeho parlamentu Fernandt Kartheiser: Pre Ukrajinu je vojna prehratá
Fernandt Kartheiser, luxemburský vojenský dôstojník, diplomat a politik, poslanec národného parlamentu a poslanec Európskeho parlamentu v 10. volebnom období. Aktivista a v roku 2012 predseda Alternatívnej demokratickej reformnej strany v Luxembursku, pravicovo-konzervatívnej politickej strany založenej ako skupina zastupujúca najmä dôchodcov. Je členom frakcie Strany európskych konzervatívcov a reformistov.
Ako poslanec Európskeho parlamentu, ako hodnotíte prácu predchádzajúceho Európskeho parlamentu?
Práca predchádzajúceho EP ma v mnohých ohľadoch šokovala. Oslabil európsky priemysel a jeho konkurencieschopnosť prostredníctvom „zelenej dohody“, obmedzil slobodu prejavu prostredníctvom zákona o digitálnych službách a takzvaných „trestných činov z nenávisti“ a svojimi návrhmi na „konferencii o budúcnosti Európy“ ohrozil suverenitu členských štátov. Parlament EÚ tiež neurobil dosť na ochranu slobody jednotlivca počas krízy COVID. V oblasti zahraničnej politiky treba povedať, že EÚ úplne podriadila svoje záujmy záujmom Spojených štátov. Nový Európsky parlament musí ešte dokázať, že je schopný a ochotný sledovať menej ideologickú líniu a pracovať pragmaticky v záujme občanov EÚ.
Ako hodnotíte nové zloženie Európskeho parlamentu? Aké zmeny v prijímaní politických, hospodárskych a sociálnych iniciatív očakávate? Aké sú vaše priority pre súčasné volebné obdobie?
Pravicové strany v posledných voľbách posilnili, aj keď nie natoľko, aby zásadne zmenili európsku politiku. Budúca Komisia sa stále môže spoliehať na ľavicovú väčšinu v Európskom parlamente. Ale pod tlakom verejnej mienky a vzhľadom na pokračujúce volebné úspechy konzervatívnych strán vo voľbách v mnohých členských štátoch je zmena politiky nevyhnutná. Dobrým príkladom je otázka migrácie, ďalším je pravdepodobné uvoľnenie pravidiel týkajúcich sa elektromobility.
Dňa 19. septembra ste hlasovali proti uzneseniu EP o pokračovaní finančnej a vojenskej podpory Ukrajiny zo strany členských štátov EÚ. Prečo ste hlasovali proti? Aký je obsah tohto uznesenia? Aké sú dôsledky tohto uznesenia pre Európsku úniu?
Som za diplomatické riešenie konfliktu na Ukrajine. Vojna je pre Ukrajinu prehratá a jej predlžovanie vedie len k väčším ľudským stratám. Je v záujme EÚ, aby prehodnotila svoj vzťah s Ruskou federáciou a spolu s Ruskom a Spojenými štátmi vybudovala novú európsku bezpečnostnú architektúru. Treba sa vyhnúť novej studenej vojne a nákladným pretekom v zbrojení. EÚ by mala upustiť od svojej politiky sankcií, ktorá je aj tak zbytočná a neúčinná, a pokúsiť sa znovu získať prístup k lacným dodávkam energie z Ruska. EÚ musí pomôcť pri rekonštrukcii a hospodárskom rozvoji Ukrajiny.
Zanechajte nám komentár