Letná čitáreň v Podtatranskom múzeu
Podtatranské múzeum v Poprade aj v tomto roku pripravilo pre svojich návštevníkov Letnú čitáreň. Po minuloročných úspechoch Letnej čitárne sa počas dvoch mesiacov otvorili dvere múzea pre všetkých, ktorí majú radi posedenie v príjemnej spoločnosti s dobrým čítaním. Letná čitáreň je sprístupnená každú druhú stredu v júli a auguste od 17. do 20. h a od 20. h je pre záujemcov pripravený program v podobe prednášok s významnými osobnosťami na aktuálne témy. „Priestory, ktoré sme využívali po minulé roky v átriu múzea v Poprade sú momentálne v rekonštrukcii, rozhodli sme sa pre takúto zmenu a síce použiť záhradu múzea v Spišskej Sobote práve pre takéto podujatia. Je to úžasný priestor, ktorý má čo ponúknuť. Návštevníci si môžu pod holým nebom na lavičkách prečítať periodiká z našej muzeálnej knižnice. Poskytujeme tiež odbornú a regionálnu tlač,“ povedala Jana Kušniráková, knihovnička Podtatranského múzea.
V prípade zlého počasia múzeum pre návštevníkov pripravilo priestory v chodbovej časti, ľudovo nazývanej dufart, ktorý je tiež z pohľadu návštevníka svojím spôsobom atraktívny. „Po prvýkrát sa stretávame tu, v múzeu v Spišskej Sobote. Počas histórie organizovania Letných čitárni sa nám osvedčili aj prednášky. Istým spôsobom som aj rada, pretože očakávam, že samotní Popradčania, ale aj návštevníci, si nájdu zo štyroch tém takú, ktorá by ich mohla zaujímať. Myslím si, že pripravené témy sú vysoko aktuálne,“ povedala Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade.
V stredu minulého týždňa odznela prvá prednáška na tému 70. výročie ukončenia 2. sv. vojny, ktorú spracoval Pavol Minarčák z Podtatranského múzea. „Dnešná prednáška sa týkala najväčšej vojny v dejinách ľudstva. Priblížili sme si udalosti z roku 1945, ktoré sa odohrali nielen v Európe, ale i na ďalekom východe. Slovensko sme prebrali okrajovo s tým, že sme zvýraznili udalosti, ktoré sa odohrali na našom území v rámci celosvetového kontextu,“ povedal P. Minarčák.
Obľúbenými témami, ktorým sa Pavol Minarčák dlhodobo venuje, je obdobie prvej a druhej svetovej vojny. Na prednáške odznelo viacero zaujímavostí z 2. sv. vojny, ktoré sú menej známe. „Napríklad, hovoril som o pánovi, ktorý zomrel v Japonsku v roku 2010. Bol uznaný japonskou vládou ako jediný, ktorý prežil obidva atómové útoky aj v Hirošime, aj v Nagasaki. Dožil sa 93 rokov,“ uviedol Pavol Minarčák, kurátor Podtatranského múzea. O dva týždne, 22. júla, bude druhá prednáška venovaná Aurelovi Viliamovi Scherfelovi, ktorú odprezentuje Daniela Mlynárčiková z Podtatranského múzea. Ďalšie dve prednášky sa uskutočnia v auguste. Prvú augustovú stredu to bude prednáška Jozefa Lenča z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave na tému ničenie a skaza v Sýrii a Iraku pod názvom Ideológia nenávisti, verzus učenie islamu. Posledná prednáška v rámci tohtoročnej Letnej čitárne sa uskutoční 19. augusta. Etnologička Radka Bekessová sa podelí o svoje dojmy a skúsenosti z pobytu v africkej Ghane. (pks)
Zanechajte nám komentár