Kvetnica, Zámčisko a Stojany ukrývajú kus histórie
V mestskej časti Kvetnica sa nachádza unikátna baňa, v ktorej sa ťažila medená ruda, striebro a zlato. Minulého roku mesto Poprad prevzalo od Obvodného banského úradu upravenú banskú štôlňu.
V minulosti bolo v tejto bani vybudované potrubie, ktoré odvádzalo vodu z banskej štôlne. Časom sa potrubie stalo nefunkčné a voda sa zo šachty prestala odvádzať. Potrubie sa zanieslo a voda sa hromadila v priestoroch bane. Pri väčších dažďoch voda nekontrolovateľne stekala po ceste, ktorá sa jej následkom vymývala. Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi vydal záväzné stanovisko pre Štátny podnik Rudné bane, aby sanoval toto banské dielo, zabezpečil vchod a odtok banských vôd do rigola. Vstup do bane je teraz zamrežovaný, kvôli bezpečnosti nie je možné sa do bane dostať a odtok vody je po úpravách riadený.
Z banského hľadiska je Kvetnica významná. Nachádza sa na severe Spiša a Kozie chrbty boli hranicou medzi Čiernym a Baltickým morom. Kozie chrbty oddeľujú Vysoké Tatry od Nízkych Tatier a Hornádska dolina je prepadlisko. Horniny sú vulkanického pôvodu. Vznikali tu dutiny a do nich sa dostávali minerály, z ktorých následne vznikli žily. Najprv sa tu ťažili nerasty povrchovo, keď sa nález vyčerpal, pokračovali do vnútra zeme. Prioritou tu bola meď, našla sa však aj zlatá a strieborná ruda. Banská história tu siaha do 13. storočia, kedy na kopci stála banská osada Stríž,“ uviedol autor myšlienky Slavomír Kyseľa, člen banského spolku a banského cechu v Rudňanoch. Baníctvo tu podľa neho muselo prekvitať v čase už 750 rokov pred Kristom.
Upravená banská štôlňa bola prvým krokom k zachovaniu histórie tohto územia i samotného Popradu a blízkeho okolia. V súčasnosti je hospodársky les prevedený na rekreačný. Mesto plánuje dokončiť približne kilometer cyklochodníka a na Zámčisku vybudovať rozhľadňu. Tým, že sa v tomto území nachádzajú i ďalšie banské diela, má ešte vyššiu historickú hodnotu.
Ďalším skvostom v okolí Popradu, o ktorom sa veľa nehovorí a vedia o ňom azda len historici a archeológovia, je dávno zabudnutá spišská obec Stojany, dnes národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza blízko cesty z Popradu do Gánoviec. O tomto území a vzácnych archeologických nálezoch hovoril primátor mesta s Dr. Petrom Rothom a Dr. Mariánom Sojákom, PhD. a už dnes podnikajú kroky, ako tento kus našej histórie sprístupniť verejnosti.
Do tretice chcú venovať pozornosť aj Zámčisku, kde sa našli artefakty, ktoré hovoria o ďalších zaujímavých aktivitách našich predkov. „Je to naša história, minulosť, na ktorej chceme stavať, aby ďalšie generácie vedeli o tomto území čo najviac a aby sme ukázali mladšej generácii banícku históriu v tejto lokalite,“ konštatoval Jozef Švagerko.
Zanechajte nám komentár