Kvalitu nemocnice v Kežmarku hodnotilo INEKO
Kežmarská nemocnica zavŕši v poradí už štvrtý rok za sebou s pozitívnym finančným výsledkom. „Myslím si, že vstup spoločnosti PP Partnership, s. r. o. do kežmarskej nemocnice formou mandátnej zmluvy v roku 2010 bol pre ňu viac než prospešný. Dôkazom toho sú výsledky hospodárenia nemocnice počas ostatných piatich rokov. Navyše bez toho, aby jej bola pridelená akákoľvek dotácia. V minulom roku sa nemocnica dostala po ôsmich rokoch z kumulovanej straty,“ povedal Tomáš Tvarůžek, predseda Správnej rady Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku.
Od roku 2011 navyše pravidelne klesajú záväzky kežmarskej nemocnice, na druhej strane stúpajú pohľadávky a výška investícií sa každoročne pohybuje na hranici minimálne 180 tisíc eur. Navyše, v rokoch 2010 až 2015 stúpol výnos zo zdravotných poisťovní o niečo viac než 1,5 mil. eur.
V roku 2010 predstavovali výnosy nemocnice necelé 4 mil. eur, v roku 2015 to už bolo skoro 5,5 mil. eur. Darí sa držať aj pomer zmlúv uzavretých s poisťovňami, z ktorý VšZP tvorí 60 % tržieb, 20 % Dôvera a 10 % Union.
Strata nemocnice bola takmer 2,5 mil. eur
Od roku 2004 bola kežmarská nemocnica neziskovou organizáciou a do roku 2011 nemocnica kumulovala stratu 2 mil. 352 tisíc eur. Až vstupom spoločnosti PP Partnership sa situácia stabilizovala a prestalo sa hovoriť aj o zániku nemocnice. Už v roku 2012 bola strata okolo 2 mil. eur a práve v tomto roku prešli reštrukturalizáciou podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Štvoročné obdobie pre kežmarskú nemocnicu končí k 30. júnu tohto roka a poslednou splátkou bude reštrukturalizácia ukončená.
„Hospodársky výsledok je jedna vec, dôležité ale je, čo v nemocnici skutočne máme,“ zdôraznil Tvarůžek a Martin Magera, riaditeľ nemocnice doplnil, že rok 2010 bol skutočne prelomový. „Nemocnica bola pomaly v krachu, odchádzali lekári a pacienti boli presmerovávaní do Starej Ľubovne a do Popradu. Od roku 2011 sa začala situácia meniť. Ambulantná činnosť je jednou zo súčasti nemocnice, kde dokážeme zarábať,“ uviedol Magera a doplnil, že v súčasnosti v nemocnici majú gynekologicko-pôrodnícku, internú, chirurgickú, traumatologická ambulancia, geriatrickú a detskú. V rámci každej ambulancie je aj ambulancia v rámci urgentnej pohotovostnej služby, pretože nemajú centrálny príjem a v malej kežmarskej nemocnici to riešia práve týmto spôsobom.
Vedeniu nemocnice pomohla analýza
„Keď sme nemocnicu preberali, robili sme analýzu, prečo do roku 2010 nemocnica vykazovala straty, prečo nám odchádzali lekári a pacienti strácali dôveru v túto nemocnicu. Dôvodom bolo, že nemocnica nie úplne kopírovala v zdravotníckych činnostiach potreby okresu, resp. regiónu. Preto sme začali meniť najmä tieto veci. Napríklad, vieme, koľko tu máme žien, ktoré sú vo fertilnom veku a budú rodiť viac ako dve deti na rodinu a posilnili sme gynekologicko-pôrodnícke, novorodenecké a detské oddelenie. Je tu značné množstvo obyvateľov už v dôchodkovom veku a máme tu občanov, aj keď sú mladší, ktorí majú viac diagnóz a budú vyžadovať starostlivosť. Preto sme začali posilňovať oddelenia dlhodobo chorých, interné oddelenie a podobne. Ako sa ukázalo, tieto rozhodnutia boli správne,“ vysvetlil Štefan Volák, námestník pre liečebnú a preventívnu starostlivosť. Aj chirurgické a traumatologické oddelenia sme nastavili podľa potrieb regiónu a nevenovali sa prípadom, ktoré majú riešiť nadregionalne nemocnice. Ako doplnil, každé lôžkové oddelenie má ešte prijmovú ambulanciu.
Nemocnica rok čo rok pravidelne investuje
„Na čo sme tiež hrdí, sú investície. Za päť rokov sme v priemere investovali minimálne vo výške odpisov a keď spoločnosť investuje, znamená to, že je zdravá. Za ten čas investície neklesli pod 180 tisíc ročne a do kogeneračnej jednotky kotolne v roku 2013 sme investovali 395 tis. eur,“ upresnil Tvarůžek a doplnil, že od roku 2010 hospodária bez akejkoľvek dotácie, všetko zabezpečujú z vlastných zdrojov. Uzávierka za rok 2015 je auditovaná, je schválená správnou radou nemocnice a je priaznivo hodnotená dozornou radou.
Počet vyliečených pacientov stúpa
Opodstatnenosť nemocnice v Kežmarku dokumentujú aj každoročne stúpajúci počet ambulantných výkonov. „Nemocnica tu patrí a plní svoju úlohu voči obyvateľom mesta a kežmarského regiónu. V súčasnosti sa v nemocnici zaoberáme širokým spektrom diagnóz, pričom pomerne v krátkom čase ju dokážeme správne určiť a nasadiť liečbu. Z toho vyplýva počet vyliečených pacientov, ktorý nám neustále rastie,“ uviedol Š. Volák. Dodal, že stúpa aj počet operácií a zároveň klesá počet pacientov, ktorých by museli poslať do inej nemocnice. Podľa jeho slov, v posledných rokoch nemali ani jeden takýto prípad.
„Kvalitu kežmarskej nemocnice ocenila aj mimovládna organizácia INEKO, keď sa dostala na 4. až 9. miesto zo 79 hodnotených nemocnici. Nemocnica je životaschopná, vie sa uživiť a v plnom rozsahu vie poskytovať služby, ktoré jej vyplývajú z pozície okresnej a mestskej nemocnice,“ uzavrel Volák.
Nemocnica v Kežmarku bola 1. januára 2004 pretransformovaná na mestskú príspevkovú organizáciu a od 1. februára 2005 na neziskovú organizáciu. (red)
Na snímke zľava Ján Brežňák, správca nemocnice, MUDr. Martin Magera, riaditeľ nemocnice, Ing. Tomáš Tvarůžek, predseda správnej rady, Mgr. Janka Bartková, námestníčka pre ošetrovateľstvo a kvalitu a MUDr. Štefan Volák, námestník pre liečebnú a preventívnu starostlivosť. (red)
Zanechajte nám komentár