Krátko…
Primátor mesta sa ospravedlnil
Minulý týždeň v stredu sme si pripomenuli smutnú históriu, ktorá sa spája so Slovenskom. Išlo o Židovský kódex, oficiálne nariadenie č. 198/1941 Slov. z. o právnom postavení Židov. Vládne nariadenie v Slovenskom štáte, obsahujúce súbor protižidovských predpisov, bolo vydané 9. septembra 1941. Išlo v prevažnej miere o kópiu nemeckých protižidovských zákonov. Židia boli definovaní na etnickom aj náboženskom princípe. Osoby, spĺňajúce definíciu Žida, boli pozbavené viacerých základných práv, všetkého nehnuteľného a časti hnuteľného majetku a vzťahovala sa na nich „pracovná povinnosť“. Podľa vyhlášky z 18. septembra 1941 museli od 6 rokov povinne nosiť šesťcípu žltú hviezdu. S mestom Poprad sa spája prvý transport židovských žien a dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime. To bol aj jeden z dôvodov nedávnej návštevy Jeho excelencie, veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben–Zvi v Poprade. Pri tejto príležitosti sa mu primátor mesta Jozef Švagerko s celým vedením mesta oficiálne ospravedlnil za vinu, spáchanú na židovskom národe našimi predchodcami.
Obhliadky vozidiel na Západe
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade na svojom 4. tohtoročnom zasadnutí schválili prenájom pozemkov v areáli bývalých kasární na Ul. 29. augusta Ministerstvu vnútra SR pre potreby okresného dopravného inšpektorátu OR PZ v Poprade za účelom vykonávania obhliadok motorových vozidiel. Obhliadky v súčasnosti vykonáva na Bernolákovej ulici, pričom dopravná situácia v dňoch, kedy sa obhliadky konajú, je na tejto miestnej komunikácii neúnosná. Keďže mesto Poprad zatiaľ nemá iné vhodné využitie pre pozemok v areáli bývalých kasární na Ul. 29. augusta, vzniknutú situáciu sa, na základe žiadosti MV SR, rozhodlo riešiť dočasným prenájmom.
Obciam a mestám vyše 700 tisíc
Ešte nikdy nedalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR mestám a obciam také vysoké dotácie na obstaranie územných plánov ako v roku 2015. Takmer sto miest a obcí si za viac ako 700 000 eur v tomto roku vypracuje základný plán rozvoja svojho územia na ďalšie roky. „V porovnaní s minulým rokom sme mohli podporiť o 22 žiadostí viac a suma, ktorú sme mestám poskytli, je medziročne vyššia o viac ako 17 percent,“ uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko. Zvýšenie poskytovanej dotácie súvisí s pripravovaným novým zákonom o územnom plánovaní a výstavbe, ktorý už schválila vláda. Zákon počíta s tým, že všetky obce budú mať územný plán do roku 2037.
Podľa nových kritérií hodnotenia žiadostí o dotáciu boli zvýhodnené malé obce s počtom obyvateľov do 2 000 a tiež obce, na území ktorých sa nachádza marginali-zovaná rómska komunita. Dotácie sa poskytujú na spracovanie konceptu, návrhu alebo na aktualizáciu územného plánu obce alebo mesta. Hlavným účelom a zámerom týchto dotácií je zaviesť poriadok v území, stanoviť jasné podmienky na územný rozvoj, umiestňovanie jednotlivých stavieb a činností prostredníctvom územnoplánovacej dokumentácie, ktorú má v súčasnosti z celkového počtu 2 891 obcí len 1 402. (red)
Zanechajte nám komentár