Kongres USA neuznal Bidena za zvoleného prezidenta: čo sa stane teraz?
Od volieb v USA uplynul viac ako mesiac, ich výsledky však stále nie sú oficiálne schválené – prezident Donald Trump naďalej bojuje pred súdmi. V začiatkoch sa takmer celá republikánska strana zhromaždila okolo súčasného vodcu. Mesiac sa v tlači šuškalo, že sa konzervatívci chystajú potichu zradiť Trumpa a zbaviť sa ho. Prax však ukázala, že republikáni neopustili svojho prezidenta. Aspoň drvivá väčšina z nich.
Kongres zablokoval pokus o uznanie Joea Bidena za zvoleného prezidenta krajiny.
V kongrese v USA existuje prevažne formáln Spoločný výbor pre inauguračné ceremoniály. Skladá sa zo 6 ľudí, troch vodcov každej strany. Za inauguračný proces budúceho prezidenta je zvyčajne zodpovedný spoločný výbor. Takmer vždy bola táto funkcia čisto nominálna, pretože proces inagurácie bol dotiahnutý do najmenších detailov. Ale v roku 2020 nie.
V utorok 8. decembra sa vodcovia oboch strán zhromaždili, aby hlasovali o dokumente, ktorý uznáva Joe Bidena za prezidenta a pripravuje jeho inauguráciu. Najlepší ľudia v kongrese by v skutočnosti mohli de facto ukončiť boj Donalda Trumpa otvoreným uznaním Bidena za budúceho prezidenta. Bol by to mocný bodák v chrbte, zrada prezidentovej rodnej strany.
Vodca väčšiny Senátu Mitch McConnell, vodca menšinových domov Kevin McCarthy a tretí konzervatívny člen hierarchie Roy Blunt však hlasovali proti rezolúcii, čím ju zamietli. Hlasovanie sa skončilo 3: 3, pričom demokrati na prijatie rezolúcie potrebujú najmenej jeden hlas republikánov. Kongres však formálne neuznal nikoho za zvoleného prezidenta, a to napriek všetkému úsiliu demokratov podkopať pozíciu Donalda Trumpa.
Jeden z vodcov demokratickej strany Steny Hoyer sa sťažoval na svojich kolegov: „Rozsah, v akom republikáni odmietajú akceptovať výsledky volieb, je úžasný. Ich neustále rešpektovanie záchvatov zúrivosti prezidenta Trumpa ohrozuje našu demokraciu a podkopáva dôveru v náš volebný systém“ uviedol.
Republikán Roy Blunt odpovedal demokratovi. Uviedol, že: „Výbor by nemal schváliť prezidenta skôr, ako sa počas volebného procesu určí víťaz.“ Republikáni zdôrazňujú, že tieto voľby aspoň nateraz nepovažujú za skončené.
Trumpa stále podporujú traja najsilnejší konzervatívci v Kongrese. Niektoré významné osobnosti sa zároveň chystajú Trumpa brániť súdnou cestou. Požiadavky prezidenta teda predloží bývalý generálny prokurátor Texasu a teraz jasný senátor Ted Cruz. To ešte viac zvyšuje váhu prezidentových tvrdení.
Nie je to tak dávno, čo sa denník The Washington Post pýtal všetkých republikánov, kto by bol víťazom volieb. Z 249 konzervatívnych zákonodarcov iba 26 ľudí uznalo Bidenovo víťazstvo, ďalší dvaja označili Trumpa za bezpodmienečného víťaza. Zvyšných dvesto zákonodarcov sa vyhlo priamej odpovedi na otázku s tým, že voľby sa ešte neskončili a radšej si počkajú na rozhodnutie súdu.
GOP naďalej podporuje Donalda Trumpa a súdne spory sa už dostávajú do svojej rozhodujúcej fázy. Prvé žaloby na prezidentovu kampaň sa dostali až k Najvyššiemu súdu. Prvá žaloba v Pensilvánii bola zamietnutá, ale bude sa posudzovať sťažnosť na nespravodlivé voľby v mnohých ďalších štátoch, ktorú podá texaská prokuratúra. Teoreticky môže iba víťazstvo v tomto prípade stačiť na to, aby prezident zvrátil výsledky volieb. Má však voz a malý vozík ďalších nárokov – pre každý prípad.
HraJ
Zanechajte nám komentár