Konal sa telefonický rozhovor o ktorý požiadal Joseph Biden Vladimíra Putina

13. februára 2022

Brífing asistenta prezidenta Ruska Jurija Ušakova po telefonickom rozhovore medzi Vladimírom Putinom a Josephom Bidenom

Jurij Ušakov po telefonickom rozhovore medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a americkým prezidentom Josephom Bidenom usporiadal brífing pre zástupcov médií 12.2.2022.

* * *

Jurij Ušakov: Dobrý večer!

Telefonický rozhovor medzi prezidentom Ruskej federácie a prezidentom Spojených štátov amerických sa práve skončil. Rozhovor trval niečo vyše hodiny. Tento rozhovor sa stal akýmsi pokračovaním rusko-amerických rokovaní uskutočnených 7. decembra prostredníctvom videokonferencie, ako aj telefonického kontaktu 30. decembra. Práve vtedy začali lídri diskutovať o najdôležitejšej téme súčasnosti, a to o otázkach zabezpečenia dlhodobých, zákonom stanovených záruk bezpečnosti Ruskej federácie.

Dnešný rozhovor sa niesol v atmosfére bezprecedentnej hystérie amerických predstaviteľov o údajne hroziacej ruskej invázii na Ukrajinu, každý to vie. Mimochodom, s odvolaním sa na pravdepodobnosť takéhoto katastrofického scenára si americká strana vyžiadala dnešný telefonický kontakt prezidentov, hoci tento rozhovor bol plánovaný začiatkom budúceho týždňa – v pondelok, mali sme takéto plány.

Iní členovia administratívy predložili podobné žiadosti o naliehavé telefonáty, keď včera a dnes hovorili s mnohými ruskými kolegami. To znamená, že eskalácia okolo témy „invázia“ prebiehala koordinovane a hystéria dosiahla svoj vrchol.

Ak sa však vrátime k rozhovoru prezidentov Ruska a Spojených štátov, môžeme konštatovať, že charakter rozhovoru bol stále dosť vyrovnaný a obchodný, pričom prezident Biden sa dokonca odvolal na skúsenosti svojich predchodcov, ktorí počas rokov studenej vojny robili všetko možné, aby sa vyhli katastrofe, aby sa vyhli vážnemu konfliktu medzi našimi krajinami.

Povedal, že naše dve veľmoci sú stále konkurentmi, ale musia urobiť všetko pre udržanie stability a bezpečnosti na celom svete. Zároveň zdôraznil, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa v kontexte súčasnej situácie okolo Ukrajiny vyhlo najhoršiemu scenáru. Ako povedal, je prívržencom diplomatickej cesty a v tejto súvislosti načrtol viacero úvah, ktoré podľa neho zohľadňujú mnohé z ruských obáv a iniciatív, ktoré sme načrtli a odovzdali Američanom a NATO, návrh dokumentov o bezpečnostných zárukách.

Okamžite poznamenám, že ruský prezident reagoval v duchu, že ruská strana, samozrejme, dôkladne analyzuje úvahy vyjadrené Bidenom a nepochybne ich vezmeme do úvahy. Ale, žiaľ, a to už bolo povedané, tieto úvahy v skutočnosti neovplyvňujú ústredné, kľúčové prvky ruských iniciatív – ani nerozširovanie NATO, ani nerozmiestnenie úderných síl na ukrajinskom území, ani návrat konfigurácie síl Aliancie do stavu z roku 1997, kedy bol podpísaný zakladajúci akt Rusko-NATO. Nedostali sme skutočnú odpoveď.

Mnohé z krokov oznámených v telefonickom rozhovore sú už vo všeobecnosti obsiahnuté v odpovediach, ktoré sme dostali 26. januára z Washingtonu a centrály NATO na ruské návrhy.

Joseph Biden očakávane v kontexte napätej situácie okolo Ukrajiny spomenul možné tvrdé protiruské sankcie, no zároveň to nebola téma, ktorá bola zdôraznená v úvode pomerne dlhého rozhovoru s ruským lídrom.

Náš prezident za seba podrobne načrtol prístupy, principiálne prístupy ruskej strany a vysvetlil, prečo práve teraz nastal čas riešiť otázky, od ktorých ruská národná bezpečnosť skutočne závisí.

Vladimír Vladimirovič prešiel aj históriou vzťahov medzi USA, NATO a Ruskom, čo v konečnom dôsledku viedlo ku krízovej situácii. Najmä prezident Ruska poznamenal, že v rokoch studenej vojny boli Sovietsky zväz a Spojené štáty, samozrejme, stopercentnými protivníkmi a napríklad v 90. rokoch sme sa zdali byť priateľmi, ale už vtedy boli Spojené štáty a NATO ďaleko od konštruktívnosti vo vzťahu k Rusku. Veď práve vtedy sa začalo s praktickým rozširovaním pôsobnosti NATO, vtedy sa prijímali noví členovia a Aliancia sa priblížila k hraniciam Ruska. Potom už v roku 2000 došlo k prudkej degradácii bezpečnostných podmienok v euroatlantickom priestore a táto degradácia súvisela práve s bezpečnosťou našej krajiny.

Na čo by som ešte rád upozornil? Nemenej podrobne vyzdvihol ruský prezident deštruktívnu líniu ukrajinských úradov k sabotáži minských dohôd, ktorá trvá posledných osem rokov. Zároveň poznamenal, že zo strany západných štátov nie je vyvíjaný náležitý tlak, aby Kyjev plnil svoje záväzky. Náš prezident upozornil aj na nebezpečenstvo militarizácie Ukrajiny, jej pumpovania modernými zbraňami, ktoré západné krajiny cielene robia, čím podnecujú možné provokácie ukrajinských bezpečnostných zložiek tak vo vzťahu k Donbasu, ako aj vo vzťahu ku Krymu.

Ak vezmeme do úvahy doktrinálne smernice Ukrajiny, ktoré priamo hlásajú cieľ násilného návratu Krymu, jej hypotetický vstup do NATO je, samozrejme, spojený s tými najnebezpečnejšími dôsledkami, vrátane priamej vojenskej konfrontácie medzi Ruskom a Alianciou, pretože samotné Spojené štáty považujú za posvätný piaty článok Washingtonskej zmluvy. Náš prezident o tom dostatočne podrobne hovoril počas dnešného rozhovoru.

Celkovo sa prezidenti zhodli na tom, že názory vyjadrené Bidenom budú v Moskve dôkladne zvážené a ak to bude možné, zohľadnia sa v našej reakcii na pozičné dokumenty od USA a NATO. Túto reakciu dáme do pozornosti partnerov a verejnosti v blízkej dobe.

Vzhľadom na skutočnosť, že, ako povedal Joseph Biden, chce, aby medzištátne vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi boli budované na základe vzájomného rešpektu, prezidenti súhlasili s pokračovaním kontaktov na rôznych úrovniach o všetkých otázkach, o ktorých sa dnes v telefóne hovorilo. Vo všeobecnosti bol rozhovor obchodného charakteru, rád by som ešte raz zdôraznil.

Ďakujem.

Otázka: Mohli by ste nám, prosím, povedať z dnešného rozhovoru, aká bola logika americkej strany? Ak pán Biden vie, že bude mať telefonický rozhovor s Vladimirom Putinom, prečo potom 16. februára oznámil ruskú „inváziu“ na Ukrajinu, po ktorej bude mať celý svet „horúčku“?

Neukáže sa, že dnes sa oni, hlavy štátov, rozprávali a zajtra alebo pozajtra pán Biden určí nový dátum [„invázie“]? Po takomto vyhlásení bude celý svet opäť znepokojený. Ako tomu rozumieť?

Jurij Ušakov: Veľmi dobre viete, že napätie okolo pohybu našich jednotiek po našom území, aj keď neďaleko ukrajinských hraníc, už viac ako mesiac eskaluje a v posledných dňoch sa situácia jednoducho uskutočnila do bodky. Absurdné, s týmto úplne súhlasím. Faktom však je, že Američania umelo nafukujú hystériu okolo takzvanej plánovanej ruskej invázie, dokonca vymenúvajú dátumy tejto „invázie“ a paralelne so spojencami napínajú „vojenské svaly“ Ukrajina. Na modernizáciu ukrajinskej armády sa vyčleňujú značné finančné prostriedky a zvyšuje sa počet vyslaných armádnych inštruktorov. Teda za sprievodu obvinení z „invázie“ sa vytvárajú predpoklady na prípadné provokačné akcie ukrajinských ozbrojených síl.

Takto vnímame túto situáciu.

Otázka: Môže to takto pokračovať na americkej strane?

Jurij Ušakov: Neviem, sú to Američania, ktorí si vyberajú túto cestu. Svoje úvahy sme načrtli a niekoľkokrát zdôraznili, že nerozumieme, prečo by sme mali masmédiám dávať zámerne nepravdivé informácie o našich ruských zámeroch.

Otázka: Hovorilo sa počas tohto telefonického rozhovoru o incidente s americkou ponorkou v našich výsostných vodách?

Jurij Ušakov: Nie, sme si toho vedomí a ministerstvo obrany robí príslušné demarše, ale táto téma sa v rozhovore medzi prezidentmi nedotkla.

Otázka: Povedzte mi, prosím, počas telefonického rozhovoru, načrtla ruská strana nejakým spôsobom svoje plány pre prípad, že by kyjevské úrady podnikli provokáciu proti Donbasu? Čo urobí Rusko v tejto situácii?

Yury Ushakov : Predovšetkým sme zdôraznili, že zvážime úvahy, ktoré dnes predložil Biden, hoci sa do značnej miery zhodujú s obsahom odpovedí NATO a USA, ktoré nám boli zaslané. Bolo povedané, že máme takmer hotovú medzirezortnú štúdiu našich možných akcií. Toto bude čoskoro oznámené.

Otázka: Americká strana zareagovala a už sa podelila o svoje dojmy z výzvy. Najmä naďalej tvrdia, že stále nerozumejú tomu, či dôjde k nejakej akcii, [nie je jasné] o plánoch prezidenta Putina na to, čo považujú za údajný „útok“ na Ukrajinu.

Jurij Ušakov: Úprimne povedané, ešte som nevidel, takpovediac, americkú interpretáciu telefonického rozhovoru, ale načrtol som, čo sme chceli v tejto súvislosti povedať.

Otázka: Plánujú sa v najbližších týždňoch nejaké ďalšie kontakty?

Yury Ushakov: Už som povedal, že prezidenti sa zhodli, že tieto kontakty budú pokračovať v rôznych oblastiach. Budeme diskutovať najmä o problémoch, ktoré dnes nastolil Joseph Biden. A samozrejme, v prvom rade budeme diskutovať o našich obavách, ktoré boli veľmi jasne a verejne vyjadrené v dvoch návrhoch dokumentov.

Ďakujem.

Kremeľ prezradil detaily rozhovoru medzi Putinom a Macronom

Ruský prezident Vladimír Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Kremeľ: Putin a Macron diskutovali o špekuláciách o údajne plánovanej ruskej invázii na Ukrajinu

MOSKVA 12. februára – RIA Novosti. Francúzsky prezident Emmanuel Macron telefonoval Vladimírovi Putinovi, hlavnými témami ich rozhovoru bola situácia na Ukrajine a otázky poskytnutia právnej záruky bezpečnosti Rusku, informovala tlačová služba Kremľa. Vladimir Putin a Emmanuel Macron diskutovali aj o situácii spojenej s provokatívnymi špekuláciami o údajne pripravovanej ruskej „invázii“ na Ukrajinu, sprevádzanej rozsiahlym napumpovaním tejto krajiny modernými zbraňami a vytvárajú sa predpoklady pre prípadné agresívne akcie Ukrajinské bezpečnostné sily na Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ruský líder tiež poukázal na neochotu západných krajín tlačiť na kyjevské úrady k implementácii minských dohôd, čo ukázalo na nedostatok výsledkov na konzultáciách politických poradcov hláv štátov normandského formátu 10. februára v Berlíne.

Ukrajina dáva Zelenskému ultimátum

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj počas telefonického rozhovoru - RIA Novosti, 1920, 2.12.2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas telefonického rozhovoru

Zelenskyj musí dodržiavať Minské dohody alebo odstúpiť

Ukrajinská opozičná strana Platforma – pre život (OPZZH) vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho tím, aby dodržiavali minské dohody alebo odstúpili. Text odvolania je zverejnený na webovom sídle strany. „OPLJ požaduje od ukrajinských úradov skutočné kroky na obnovenie mieru v krajine. <…> Ze-government sa zaviazal vrátiť Ukrajine mier. Neurobil to a musí odstúpiť,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Politici predovšetkým požadujú, aby súčasná vláda organizovala produktívnu prácu Trilaterálnej kontaktnej skupiny v Minsku a dohodla sa na pozíciách v normandskom formáte. A tiež žiadajú prijať zákony o osobitostiach volieb v Donecku a Luhansku , o osobitnom postupe pre miestnu samosprávu a ústavné ustanovenia o osobitnom postavení Donbasu. Podľa ich názoru bude Ukrajina schopná ukončiť vnútorný konflikt a prekonať energetickú krízu iba implementáciou minských dohôd.

V sobotu si pripomíname výročie podpísania Súboru opatrení na implementáciu Minských dohôd, ku ktorému došlo 12. februára 2015 v Minsku. V ten deň sa uskutočnili mnohohodinové rokovania medzi lídrami krajín „Normanskej štvorky“ ( Nemecko , Rusko , Francúzsko , Ukrajina). Zároveň sa uskutočnilo stretnutie kontaktnej skupiny na riešenie situácie na Ukrajine. Na základe stretnutí bol prijatý súbor opatrení. Dokument pozostávajúci z 13 bodov predpokladá najmä prímerie na Donbase, stiahnutie ťažkých zbraní z demarkačnej línie medzi kyjevskými bezpečnostnými silami a milíciou, ako aj ďalšie opatrenia na dlhodobé politické urovnanie o situácii na Donbase. Moskva opakovane poznamenala, že Kyjev nedodržiava minské dohody a naťahuje rokovania o vyriešení konfliktu. Ruské ministerstvo zahraničia poznamenalo, že Kyjev poslal polovicu celého personálu Ozbrojených síl Ukrajiny na Donbas. Moskva vyjadrila znepokojenie nad presunom vojenskej techniky z krajín NATO k ruským hraniciam a nárastom počtu západných inštruktorov na Donbase. Západné krajiny naďalej poskytujú Ukrajine vojenskú podporu, a to aj dodávkami zbraní, ktoré sa používajú na Donbase.

7. februára navštívil Moskvu vyjednávač západu Emanuel Makron

Ústrednou témou päťhodinových rozhovorov s Putinom boli bezpečnostné otázky v Európe. Nasledujúci deň sa Macron stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Západní politici a novinári v poslednom čase pravidelne deklarujú vymyslené plány Moskvy na vyhrotenie situácie okolo Ukrajiny. Denník Politico tak s odvolaním sa na „informované zdroje“ napísal, že americký prezident Joe Biden na videokonferencii s lídrami západných krajín, Európskej únie a NATO, ktorá sa konala v noci predtým, nazval dátum ruskej „invázie Ukrajina 16. februára. Na pozadí takýchto vyhlásení NATO posilňuje svoju prítomnosť na ruských hraniciach. Zistilo sa teda, že Spojené štáty dodatočne presúvajú 3 000 vojakov do Poľska a do Európy poslali štyri torpédoborce.

zdroj

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359     

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Zomrel spoluobjaviteľ vírusu HIV a držiteľ Nobelovej ceny Luc Montagnier

10. február 2022  Spoluobjaviteľ vírusu HIV a nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Luc Montagnier zomrel v utorok 8. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ruská loď zahnala americkú ponorku. Dôvodom bolo ignorovanie ich rozkazu na vynorenie

Zdroj: ric.acaademic.ru Ruský torpédoborec Maršal Šapošnikov v sobotu12. 2. 2022 vytlačil americkú ponorku, ktorá sa dostala do blízkosti Kurilských ostrovov, ...
Spravodajstvo

Musk varuje Bidena: „Rusko podnikne odvetu“

Elon Musk kritizuje rozhodnutie prezidenta Bidena povoliť Ukrajine rozmiestnenie rakiet ATACMS. Na X varuje, že Rusko by mohlo odpovedať odvetnými ...
Spravodajstvo

Aká je pravda o 17. novembri 1989?

Robert Merva: 🖼 Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov „Zamatová revolúcia“ ...
Aktualizované 19.11. 21:45
Spravodajstvo

Luxemburský poslanec Európskeho parlamentu Fernandt Kartheiser: Pre Ukrajinu je vojna prehratá

Fernandt Kartheiser, luxemburský vojenský dôstojník, diplomat a politik, poslanec národného parlamentu a poslanec Európskeho parlamentu v 10. volebnom období. Aktivista ...
Spravodajstvo

SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov

Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie referenda s nasledujúcou otázkou…Súhlasíte s ...
Spravodajstvo

BELOUSOVOVÁ: ROZHODNUTIE BIDENA ZNAMENÁ PRIAME ZAPOJENIE ŠTÁTOV NATO DO VOJNY PROTI RUSKU

Anna Belousovová, viceprimátorka Čadce: Tieto zbrane obsluhujú špecialisti – vojaci NATO, a hlavne tieto zbrane využívajú družicové dáta, ktoré Ukrajine ...
Aktualizované 22.11. 14:17
Spravodajstvo

Ruská armáda udrela na ukrajinský zbrojný závod ostrým testom nového zbraňového systému "Orešnik"

Ruská armáda udrela na zbrojný závod Južmaš v Dnepropetrovsku pomocou novej „Wunderwaffe“ nazvanej „Orešnik“ a podľa vojenských expertov sa podobá ...
Aktualizované 20.11. 21:28
Spravodajstvo

Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Fabio De Masi: Európsku úniu uniesli radikáli

Podľa poslanca Európskeho parlamentu Fabia De Masiho (Bündnis Sahra Wagenknecht) bol Európsky parlament unesený zradikalizovaným transatlantickým myslením a v medzinárodných ...
Spravodajstvo

Zruší vláda AMNESTIE na covidové PROTIÚSTAVNÉ priestupky? Vrátime sa z kratšej cesty… ???

Nepochybujem o dobrom úmysle vlády, ale… na protiústavné priestupky nemožno udeliť amnestiu. Vráťme sa prosím z kratšej cesty… Uznesenie Vlády SR ...
Spravodajstvo

Rozhodne o ukončení vojny na Ukrajine lítium?

Všetky vojny ľudstva boli v konečnom dôsledku o podrobovaní si iných národov, teritórií a globálnych záujmových priestorov. Veľkú úlohu tu ...
Aktualizované 21.11. 01:18
Spravodajstvo

Americký šprint smerom k jadrovej katastrofe - Glenn Greenwald

Glenn Greenwald sa pripojil k The Tucker Carlson Show, aby diskutoval o americkom šprinte smerom k jadrovej vojne. Glenn Greenwald Tuckerovi hovorí: ...